FormasyonOrtaöğretim ve okullar

Torres Boğazı: açıklama, fotoğraf

Torres Boğazı - en sığ biri kendi türünün listesinde ikinci sırada yer almaktadır. Bu arasında bir ada paylaşan Papua Yeni Gine ve Avustralya. her iki tarafta (kuzey ve güney) günü, Hint için büyük Okyanus'a bağlanır. Ve birbirleriyle Mercan ve batı-doğu bağlantıları yönünde Arafura Denizi. Torres Boğazı Koordinatlar: 9 ° 52'49 "güney enlem, 142 ° 35'26" doğu boylamı. Suların coğrafi konumu aşağıdaki haritada görülebilir.

özellik

Torres Boğazı geniş bir alana sahip, il Yarımadası bitişik en dar kısmının genişliği Yeni Gine Cape York 150 km'ye, çağırdı. Neredeyse 75 km'lik su alanının uzunluğu. Bazı yerlerde, iki zıt kıyılarda arasındaki genişlik 240 km ulaşır. Torres Boğazı nerede? Avustralya'nın gibi böyle bir kıtaya geldiğinde doğal olarak, hemen ihtiyaç sular güney yarımkürede bir haritasına bakmak için ortaya çıkıyor.

Bay ünlü İspanyol kaşif almıştır - Luís Vaz de Torres. O 1769 yılında seçildi. İskoç coğrafyacı Alexander Dalrymple seferler hakkında raporlar okundu sonra oldu.

Nedeniyle Torres Boğazı sığ ve onun sular masif gizlemek gerçeğine mercan resifleri, gemi gezinmek için son derece tehlikelidir.

adaları

sayısız yaşadığı ve görebileceğiniz Boğazın ortasında ıssız adalar, karakter görünümü, şekil ve boyut olarak çeşitlidir. Orada fazla 270 olup, bunlardan, sadece 17 yerleşim vardır. Torres Boğazı Adaları - Onlar ünsüz adını aldı. 4 tipe arazinin bu alanları Subdivide:

  • alüvyon (tortul kayalar sırasında karşılaşılan);
  • dalgalı (Üstü adaları granit temsil edilir);
  • (Fosilleşmiş mercan resiflerinin gelen) mercan;
  • volkanik (kalın ve donup magma oluşur).

ada Tarihçesi

İlk defa Torres Boğazı İspanyolca doğumlu gezgin Luís Vaz de Torres tarafından keşfedilmiştir. Bu olay onun günlüğüne ve gazetelerde bahsedildiği, onun bulguları hakkında, 1605 yılında gerçekleşti. 1769 yılında İskoç coğrafyacı eserler o keşfeden onuruna adlı bir mercan Boğazı varlığı idi öğrenilen Torres, eline düştü. Bir yıl sonra, Torres Boğazı ada dahil Avustralya'nın doğu bölgeleri ve çevresindeki adalar, İngiliz bağlanmıştır. Ve zaten 1879 yılında Queensland adanın parçası olarak İngiltere'nin kolonisi haline geldi.

nüfus

daha değil 10'dan bin kişi tutarında bütün adaların nüfusu. yerli halk , Malezyalı insanlar olarak kabul edilir Yeni Gine (Papualılar) den alışık göçmenler de vardır. En sık yerel halk arasında kullanılan olarak kabul edilir Creole ve ona lehçelerin yakın olan kişiler tarafından.

özetlemek gerekirse

Zengin flora ve fauna, balık ve güzel manzaralar çeşitliliği mercan genişlik yapmak ve mahalle kendisi Torres Boğazı özel. bu yerlerin ana ve unutulmaz manzaraları saydam suda mercanlar dallanma doğal doğal manzaralar ve renklidir. Bu bölge sakin dinlenme ve rahatlama turizm severler için seçilir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.