KanunYasal Uygunluk

Katılım anlaşmasının: sonuca bağlanması ve sonlandırma için prosedür

Rus Sivil Kanunu çeşitli ticari kuruluşlar girme veya müşterilerine yapışma bir sözleşme teklif sağlar. Bu sözleşmeler tanımlanırsa mümkündür tarafından bir takım özellikleri, gelen bakış açısı oluşumu arasında yapısı, içeriği ve uygulamaları çeşitli alanlar ilişkileri. katılım anlaşmasının - Ticari ilişkilerin tipik bir örneğidir. Ancak, Medeni Kanunun normlarına dayalı olmalıdır ve bu çok önemlidir - icra gerçeği. Rusya Federasyonu Medeni Kanunu altında sözleşmeler diğer türleri ile karşılaştırıldığında açısından yapışma sözleşmelerin özellikleri nelerdir? En sık iş ortak alanlar kullanılır gibi?

yapışma sözleşmesinin özü nedir?

Sanat hükümlerine uygun olarak. Medeni Kanunu birleşme anlaşması 428 - ortağı kendi tarafında herhangi koşullar sunan olmadan, ilgili anlaşmalar katılabilir ederken ekonomik kuruluşlar arasında yapılan bir anlaşma, terimler, bunlardan formlar veya belirli standart formların kullanımı ile bunlardan biri tarafından tanımlanır.

sözleşmeye bağlı olan yan anlaşması, onun iptali veya düzeltilmesi gerekebilir, onun hükümleri bu tip anlaşmalar için ortaktır veya ortağı veya diğer yükümlülükleri ihlali için sorumluluğu ortadan bir varlık haklarına mahrum eğer.

Bu birleşme anlaşması görünebilir? Bu belgenin bir örneği - aşağıdaki resimde.

Bu durumda, bir örneğini düşünün hizmetlerinin sağlanması için bir sözleşme hava taşımacılığı için.

incelenmekte olan anlaşmanın yorumlanmasında bazı incelikleri vardır. dönem "yapışma sözleşmesi" farklı şekillerde yorumlanabilir. Prensip olarak, her durumda, bu Medeni Kanunu yetkisi altındadır. Ama bu anlaşmanın türler oldukça çok olabilir.

Orada, özellikle, şebekeye sözleşme bağlantısı - elektrik tedarikçisi ve (genellikle bir tüzel kişilik olarak) tüketici arasında bir sözleşme olarak. Ama sözleşmelerin ilgili tüm türleri için ortak özellikleri bir dizi vardır. Onlara çalışma edelim.

İşaretler anlaşması katılım

Nasıl belirli bir anlaşma söz konusu bir sözleşme olarak sınıflandırılır gerektiğini belirleyebilir?

Sanat hükümlerine belirtilmektedir kriterlere uymak - Zorunlu koşul olan anlaşma yapışma bir sözleşme olarak sınıflandırılır. Medeni Kanunun 428.

şirket mal tedarik veya anlaşma yapmak aslında, herhangi bir ayarlama üstlenmez ortaklarına sunan hizmet veren Yani, eğer, o zaman sözleşme konuya atıfta ilk ölçütü gözlemledi. Birçok durumda, ilgili anlaşmanın imzalanması sadece ilişkiler konusunda gerekli tanımlayıcı bilgileri sağlamak olmalıdır formu yapışma sözleşme tanımaya fırsat içerir.

Bir diğer önemli kriter - ortakları belgeleri imzalamak altında şirketin yönetim sisteminde söz konusu sözleşme, hazırlanması iç kurumsal standartların varlığı. Diğer ortaklar sonuçlandırmak için davet edilir tür anlaşmaların içeriği - Böyle standartların firması olmasının muhtemel kriterlerden biri. ilişkilerde zorluklar durumunda bu haklarını ihlal olarak sözleşmenin feshi güvenebilirsiniz - Bir şirket farklı şartlarda yapışma tedarikçisi sözleşme imzaladığını öğrenirse.

Bağlantı sözleşme çeşitleri oldukça geniş sunulabilir. Ama uygun türdeki tüm sözleşmeler ortak özellikleri bir araya getiriyor. Bir kez daha onları özetlemek:

  • üyelerinin sadece biri tarafından işlem şartlarının belirlenmesini izin;
  • gerektiren standardizasyon veya başvuru formları varılan sonuç sözleşme soru;
  • İzin verilen bu işlemle her iki tarafça imzalanmış yalnızca bir sözleşme yapmadan düşünün.

Abonelik sözleşmesi girdiği için prosedür

Bağlantı sözleşmelerin durumunun yasal düzenlemenin özelliklerine dayanarak, onların sonuca prosedürünü karakterize anahtar nüansları bir dizi tanımlayabilirsiniz.

Böylece, birleşme anlaşması bir belgedir:

  • ; Formların kullanımı ile - genellikle standartlar tarafından imzalanması
  • belgeyi imzalamak kabul eder tarafın haklarını ihlal;
  • Başlangıçta bir sözleşme verilmiş ve serbest bıraktı (veya özel olarak ortağa gönderilen) olan şirket tarafından önerilmişti ekonomik varlıkların koşulların tam kabulü anlamına gelmektedir.

Böylece, onun tamamlanması için prosedür yasal kriterler belgenin hazırlanması ve imzalanması belirtildiği taraflarca bağlılığı ima eder.

kolluk kabul kriterlerine sırasında unutmayın desteklenebilir.

Biz zaten bildiği gibi, bağlılığın bir sözleşme altında satılan tüketim malları ve hizmetler, haklarının ihlal edilecektir durumunda anlaşmanın ayarlaması ya da iptal gerektirebilir. Bazı durumlarda, işlem yasa hükümlerine dayanarak geçersiz kabul edilmektedir. örneğin, sözleşme tüketiciye sorumluluk sağlayıcı dile olmayacak, eğer bu mümkündür. Bu anlamda, bir sözleşme katılıma içine girme prosedürü Sanat genel şartlara göre belirlenir. Medeni Kanunun 428.

Geçmiş katılım anlaşmalarını

Katılım Antlaşması - anlaşması Rusya Federasyonu'nun hukuk sistemine oldukça yenidir. O 1994 yılında Sivil Kurallarının içinde yer alan oldu. Ama 19. yüzyılda katılım anlaşmalarını uygulama hakkında hukuk bilinen gerçekleri tarihinin. formüler - Uzmanlar inanmak gibi bu hakların ayrı kategoride oluşumu ile, kaynaklandı.

o yıllarda büyük iş standart şartlar ve farklı iş varlıklar arasındaki anlaşmaların şartlarına sözleşmelerin standart formlar üzerinde çizerek başladı.

Bu sözleşmelerin ortaya çıkması nedeniyle dünya ekonomisinin güçlü büyüme ve farklı işletmeler arasındaki ekonomik ilişkilerin artırılması yoğunluğuna bir ölçüde idi. Ekonomik aktörler iş konularında bir tartışma üzerinde harcama amacıyla ortaklarıyla sözleşmesi düzenleme süresini azaltmak için ihtiyacı hissediyorum.

Dikkat çekici, kabul hukuki formu (yapışma sözleşme), aslında Sovyet mevzuatta bir çizgi vardı. Böylece arasında birçok işletmelerin SSCB andlaşmaların ile kullanımı standart formları sipariş etmek azaltmak zaman ve azaltmak maliyeti diğer kaynaklar içinde hazırlık böyle belgeler.

Kapitalist ilişkilerin Rusya'da kurulmasının ardından standart işlemleri düzenleyen sivil mevzuatta önemli bir değişikliğe ihtiyaç vardı. Böylece katılım anlaşmalarını imzalama düzenleyen Medeni Kanunu'nun normları ortaya çıktı.

Kim genellikle katılım anlaşmalarını imzalamış?

Ne firmaların çoğu zaman söz konusu anlaşmalar? Rus mevzuatında ekonomik aktörler bu durumda yönlendirilmelidir hangi kriterleri, dile değildir. Uygulamada, birleşme sözleşmesinin en bireylerin statüsünde standardın sağlayıcılar, toplu mal, iş ve hizmetler ve tüketiciler arasında sonucuna vardı. Bu vatandaşlar genellikle hangi küçük bir nokta, belirli bir ürün veya hizmeti eklerken kendi terimleri öne satıcıyla koymak her zaman vardır, düzenli aralıklarla, ilgili mal ve hizmetler olmasından kaynaklanmaktadır.

bankacılık, Ortak birleşme anlaşmaları turizm ve sigorta. Elektrik güç sanayi alanındaki bu anlaşmaların Oldukça popüler uygulama (ancak bu alandaki hukuki ilişkilerin bir dizi özellik ile karakterizedir - biz bu makalede bunları daha sonra düşünün).

katılım anlaşmaları ve kamu sözleşmeleri

Farklı kamu sözleşmesi ve yapışma sözleşmesi? İlgili anlaşmalar arasında ortak oldukça çok. büyük ölçüde sözleşme tipi hem belirlenmesinde katılımı açısından, vatandaşların ve kuruluşların özgürlüğünü sınırlamak olması sözleşmenin şartlarını. Kamu sözleşme ve yapışma sözleşme aynı bölgelerde genellikle - potansiyel müşterilere mal ve hizmetlerin, bültenler anlaşmaların kitle satış. Ama arasındaki fark ilgili sözleşmeler ise çok dikkat çekici.

Her şeyden önce, bir kamu sözleşmesi fazlalaştı -, aslında, anlaşmanın içeriğini belirlemek için mekanizma. Buna karşılık, birleşme sözleşmesi - bu kaynakları arasında dokumenta.Esche bir fark imzalanması için yasal bir mekanizma Üyelik anlaşmasının dikkate karşı tarafın hukuki statüsünü almadan hazırlanan bir sözleşme olmasıdır. Onların liste Medeni Kanunu ortaya konulmaktadır - Buna karşılık, kamu sözleşmesi belirli kamu işlevleri yerine ticari şirketler girilmelidir.

mal veya hizmet tüketicinin altına imza attı yapılmadan üyelik sözleşmesi, durumunda otomatik olarak sonuca anlamına gelmez. Buna karşılık, birçok durumda kamu sözleşmesi olarak başlangıçta ürün veya hizmetlerin tedarikçisi tarafından imzalanmış kabul görmüşlerdir. kullanıcı bunu imzalayacak nedenle, - anlaşmadır. Şirket bu noktaya kadar yeterince ayrıntılı olarak sözleşme şartlarını kırılmadan önce, bir kamu sözleşmesi yapması için onun müşteri teklif etti varsayılır. Akabinde için terk onları olmazdı, sorunlu ve bu anlamda, tedarikçisi arasında ilgili anlaşma mayıs be az korumalı gelen yasal noktası manzarası.

Öyle ya da böyle, çok, söz konusu sözleşmelerde yaygındır. Bunları birbirine bağlayan ana kriter anlaşmaları çerçevesinde değerlendirilmesi koşulların belirlenmesi her zaman mal ve hizmetlerin tedarikçisi taşıdığı bir gerçektir. benzer - üyelik, ön - Bu kamu sözleşmesi varsaymak hukuken yanlış vardır. Tüketici, ilgili sözleşmelerin şartlarını şekillenmesinde rol edilmemelidir.

katılım anlaşmasını meydan okumak

Yani, biz onun özelliklerinin ne yapışma bir sözleşme, nelerin baktı. Ayrıca bazı ilgili sözleşmenin zorlu ve muhtemelen fesih ticari kuruluşlar gerekçeler olabilir öğrenmek için faydalı olacaktır. Bu sorunların çözümü için Beklentiler söz konusu anlaşmaya yönetme konuyu katılma amacına öncelikle bağlı olabilir.

Bir şirket iş faaliyetinin uygulanması için kaynak sözleşme satın almak veya o isterse Yani, - örneğin, bağlantı sözleşmesine gaz veya elektrik satın alarak, bu prensip olarak, detay yetersizliği nedeniyle, sözleşme meydan verebilir. Ki içinde dönüş, teneke be zor uygulamak üzere çerçeve içi kurumsal formu veya standart için hangi Dikkate anlaşması.

Sözleşme ise - ağına katılma prosedürü Medeni Kanunu hükümlerine göre gerekli beri, karayolları, bir şekilde, bir ekonomik varlık hakları, aynı zamanda itiraz edilebilir ihlal eder. İlgili madde böyle bir anlaşma olmamalıdır katılmak üzere - örneğin, sözleşme mal veya hammadde satın kabulü halinde kalitesini sağlamak gereken koşulları daha dile, Örneğin, bu gibi durumlarda mümkündür.

İkinci seçenek, hangi birleşme anlaşması Medeni Kanunu tanır bizi düşünün gayrımeşru olarak - yokluğu içinde metin arasında anlaşması yeterli liste görevleri herhangi birinin partiler. Yani - sözleşme ile kurulur hak ile kıyaslanabilir.

Anlaşma gayrimeşru olarak kabul edilebilir bir başka düzenlemesi, - bir koşulları varlığı, önemli ölçüde taraflardan herhangi Zahmetli. Örneğin - olasılığı üzerinde sözleşme maddesinde varlığı tek taraflı bir hukuki ilişki, dock katılım anlaşmasının içine girmek ekonomik birimlerin herhangi biri tarafından belirli koşulları revize etmek.

Biz kaydetti Üstü üyelik anlaşması olduğunu, özellikle, sözleşme altında elektrik temin etmektedir. Bu sözleşme, özgüdür. Bize bunu incelemek edelim.

elektrik verilmesi için birleşme sözleşmeleri: nüansları

Söz konusu sözleşmenin özelliği bir taraftan prensipte Sanat kriterlerine göre hazırlanan edilebilir olması. Vergi Kanunu'nun 428, diğer yandan - pek taraflar anlaşmaya ilişkilerini varılan anlaşma önerilen değişiklikleri, yapmadan oluşturulabilir.

Gerçek şu ki, Rusya'da elektrik tedarik çoğunluğu - doğal tekellerin, çok az veya hiç rekabet ticari faaliyeti kurşun. Bu nedenle, elektrik potansiyel bir kullanıcı neredeyse kendileri için uygun kaynakların kullanımı için uygun koşulları bulmak için birkaç piyasaya tedarikçisini seçme olamaz sözleşmeli. Aynı zamanda birleşme anlaşması At - potansiyel alıcı önerilen koşullar memnun olduğunda durumlarda ileri süren anlaşma, o pazarda alternatif bir versiyonunu seçme fırsatı vardır. Hangi biz Rus pazarında söz eğer, birçok durumda, yoktur. Bu durumda, tüketici tek alternatif - yalnız elektrik üretmek için, bu her zaman teknik olarak mümkün değildir ve ayrıca yasal mekanizmaların açısından (zorlukla yapılmış bir lisans veya diğer yetki belgeleri, gerektirebilir) den problemlidir.

Bu nedenle, pratikte, birleşme anlaşması, teklif edilen elektrik tedarikçileri, genellikle hala ayarlanabilir ve bu nedenle, açık konuşmak gerekirse, oldukça Sanat standartlarını karşılamıyor. Medeni Kanunun 428. Buna karşılık, tedarikçi ve müşterilerine arz sözleşmelerin hazırlanması düzenleyen Medeni Kanunu normlarına aykırı standart hükümler arasındaki sözleşme bağlantısının kullanılması. Özellikle, bu hükümlerin, tutar, kalite, enerji arz modu ve bunun için hesaplamalar sırasına göre değil tek taraflı ve iki tarafı eşleştirerek kurulmalıdır. Oysa - Yukarıda belirlediğimiz ve bir parti tarafından önerilen terimler diğer kabul etmemesi böylece Medeni Kanunun birleşme anlaşması formüle öngördüğünden.

oldukça çelişkili sözleşmeler oluşumunu düzenleyen hukuk kuralları ve elektrik tedarikçileri ile organizasyonlara katılarak vatandaşların göz önüne alındığında, kolluk uygulama böyle sözleşmelerini gösterir:

  • Dikkate ilişkilerin her iki tarafın görüşlerini alarak hazırlanan Medeni Kanunu hükümlerine göre düşünülmelidir - tedarikçi ve tüketici ve Bu bakış olarak, bu konuda kriterlerini karşılamamaktadır. 428 Medenî Kanun;
  • yine de tekelci koşullar sağlayıcısı hazırlanan ve bu nedenle aslında Sanat hükümlerine uymak. Medeni Kanunu ve 428 görünümü, katılım anlaşmalarını hukuki açıdan, bu nedenle vardır.

Bu nedenle, pratikte, güç kullanıcıları, katılım koşullarına ilişkin tedarikçi ile sözleşme, birçok durumda, mahkemede ilişkin sözleşmenin öngördüğü koşulların meydan fırsat var.

ekonominin diğer sektörlerinde Bu anlaşmaların imzalanması bazı özelliklerini incelemek, elektrik arzının çerçevesinde yasal ilişkilerinde yapışma sözleşmenin kurulması ne kadar, dikkate alarak. segmentler arasında hangi bu sözleşmeler yaygındır - sigortası.

sigorta yapışma Sözleşme: nüansları

birçok durumda sigortacı tarafından tek taraflı olarak sunulan şartlara tabidir içinde Bu anlaşmalar vardır. Bu mekanizma sağlandığına dikkat edin, ve Sivil Kanunu. sigortacı ve müşterileri arasındaki - biz zaten tek taraflı belirli mal ve hizmetlerin tedarikçisi tarafından oluşturulduğu, biliyorum ve kriter tasarlanan anlaşmayı tatmin olarak yapışma sözleşmesi, bir sözleşmedir.

Ancak, sigorta piyasasında yasal ilişkilerin partiler de anlaşmanın belirli hükümlerinin uyum karar verebilirler. Bu durumda, bir birleşme sözleşmesi olarak tanınması için kriterleri yerine olmayacak - Sanat göre. Medeni Kanunun 428.

özet

Yani, biz yapışma bir sözleşme nedir, kamu anlaşmalar farklıdır baktı. Büyük olasılıkla, herhangi bir mal veya hizmet tedarikçisi olan, anlaşma ekonomik varlık, tüketiciyi imzalamak için hangi koşullar sunmaktadır - sözleşme yasal parti anlamına gelir. Herhangi bir değişiklik önerdiği tarafından yüklenici, sözleşme irade belirlemek değişim içinde durum sıradan - tek o gerektirir kurulması koşulları için her iki taraf da.

yasaların belirlediği durumlarda abonelik sözleşmesi veya fesih değiştirebilir. Örneğin, tüketici mal veya hizmetin yeterli hacim ayarlama listesi değildir kanıtlanması halinde.

formları kullanarak standardizasyon, derleme - birleşme anlaşmasına bir belgenin atama için en önemli kriter. Sözleşme aynı tip şirket tarafından öngörülen koşullar, ilgili ekonomik varlık ile anlaşmalar tüm tüketiciler için aynı olduğunu da arzu edilir.

Oldukça çok ait genel bir mutabakat soru isimli bir kamu sözleşmesi. Her şeyden önce, her ikisi de araçların koşullar tedarikçi tarafından belirlenir gerçeğiyle birleşmişlerdir. katılım anlaşmasının her iki tarafça imzalanmış sözleşme ve sadece durumda sonucuna varılabilir kabul edilir gerektirir. Kamu anlaşma, sırayla, mal veya hizmet tüketici tarafından imzalandıktan hemen sonra etkili olduğu düşünülmektedir.

anlaşmayı karakterize özellikleri vardır teknolojik bağlantının bu tür enerji şirketleri gibi - doğal tekellerin belli kaynakların temini için. Birçok durumda, bu sözleşme Art tarafından yönetilir durum hangi bir anlaşma katılımına olarak sınıflandırılabilir. Medeni Kanunun 428 - aslında dayalı tedarikçi tarafından sunulan bu tür sözleşmelerin koşullarına söyledi. Ama bu bir tekel oluşturmuştur gerçeğine dayanarak, tüketici sözleşme koşullarını değiştirmek mümkün olmalıdır. Silahı kullanma seçer ve sözleşme değişikliği yapılacaktır, karşılık gelen belge artık bir birleşme anlaşması olarak kabul edilebilir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.