FormasyonBilim

Jet Propulsion örnekler: fotoğraf

Bununla Reaktivite ve hareket - doğada oldukça yaygın bir fenomen. Eh, bilim adamları ve mucitler "monte" ve bunların teknik gelişiminde kullandı. örnekleri Jet Propulsion her yerde görülebilir. Genellikle biz gerçeğine dikkat etmeyin şu ya da bu nesnenin o - canlı yaratık, teknik mekanizma - bu fenomenin yardımıyla hareket eder.

tepkili nedir?

belirli bir hızda vücutta herhangi parçacıkların ayrılması durumunda oluşabilecek bir hareket - Vahşi reaktivite ise. mühendislik olarak jet motoru momentumun korunumu yasasını - aynı ilkeyi kullanır. Bir roket örnekleri tepkili ekipman, bir kabuğu içeren (aynı zamanda bir motor içerir, kontrol cihazları, yük taşıma için kullanım alanı) bir oksitleyici ile yakıt, yakıt güçlü bir jet memeden dışarı doğru çekilir bir gaz haline, yakıldığında, ters hızı bütün yapı verir.

Doğada reaktif hareket örnekleri

Epeyce yaratıklar hareketin prensibini kullanırlar. tarak, mürekkep balığı, ahtapot, kalamar - Bu yusufçukların, deniz anası, kabuklu deniz ürünleri ve bazı türlerin larva özelliğidir. Dünya'nın florası - - Ve bitki Dünyada ve dölleme için bu fenomeni kullanmak türler vardır.

"Deli salatalık"

püskürtme itmesi örnekleri arasında bitki bize sağlar. Sadece görünüşte garip Takma ad içeren bitki her zamanki salatalık benzer olduğunu. Ve sıfat "vahşi" nedeniyle tohumlarını yaymak için oldukça olağan şekilde satın aldı. Olgunlaşma meyve bitkileri saplarını sekti. Sonuç salatalık sıvı, üretimi için uygun olan tohumlar içeren reaktans ile sürgünler, üzerinden bir deliktir. Ve meyve böylece atış karşı tarafında 12 metrelik bir mesafe uzakta uçabilir.

hamle mürekkepbalığı gibi?

püskürtme itmesi örnekleri yaygın fauna temsil edilmektedir. Sübye - gövde önüne yerleştirilir kafadanbacaklı sahip özel huni. Içinden (ve ek yanal yarık içinden), su solungaç boşluğunda hayvan vücuduna akar. Sıvı daha sonra aniden huniden boşaltıldığı ve bir tüp mürekkep balığı arka taraf kılavuz ya da olabilir. Elde edilen geriye dönük farklı yönlerde hareket sağlar.

salpa

Doğada reaktif hareket canlı örnekler - Bu hayvanlar, tunisatlar ailesine aittir. Bunlar vücudun saydam silindir küçük boyuta sahip ve okyanus yüzey sularında yaşar. hayvan taşırken gövde önünde bulunan bir delikten su çekiyor. Sıvı çapraz yerleştirilmiş solungaçları edilir gövdesinin, içinde geniş boşluğuna yerleştirilir. Salpa bir yudum su alır, ve aynı zamanda, açma sıkıca kapatılır ve vücut kaslarının - enine ve uzunlamasına - kesti. Tüm salpa Gövde üzerinde sıkıştırılır ve su keskin uzakta arka açıklığından itilir. Böylece salpa su elemanının hareketi reaktiflik prensibi kullanmaktadır.

Denizanası, kabuklu deniz ürünleri, plankton

denizin içinde bu şekilde seyahat mahkumlar vardır. Hepsi en az bir kez kesin, su, sahil üzerinde oturan çeşit denizanası buluştu. Ama aynı zamanda reaktivitesi kullanarak hareket ettirin. Deniz plankton, daha doğrusu onun görüşleri, istiridye ve tarak bazı - hepsi o kadar taşındı.

Örnekler tepkili gövdeleri. kalamar

Vücudun eşsiz yapısı kalamar vardır. yapısının doğada Aslında mükemmel bir etkinliğe sahip güçlü bir jet motoru içerir. denizlerin ve okyanusların Bu temsili faunası, bazen derinlerde olan yaşamakta ve büyük oranlara ulaşır. Hatta hayvanın vücut kendi şekillerle bir roket andırır. Daha doğrusu, bu roket doğa tarafından oluşturulan kalamar formu, taklit çağdaş bilim adamları tarafından icat edilmiştir. Ve su ortamı fin rahatlatıcı hareketler için kullanılır, ancak bir atılım, reaktivite ilkesini gerekiyorsa!

Eğer istenirse: Doğada püskürtme itmesi örneklerini sunmak, ilk şey bu moluskunun hakkında söyleyebiliriz. Onun kaslı manto vücutta bulunan bir boşluğu çevreler. Su dışarıya emilir, ve sonra, (bir roket benzeri) dar bir meme boyunca oldukça keskin dışarı atılır. Sonuç: ters yönde gerizekalı kalamar hareket eder. Bu özellik hayvan, oldukça yüksek bir hızla hareket avını sollama veya takip kaçmasına izin verir. O iyi donanımlı modern gemi maç için hızını geliştirebilir: saatte 70 kilometreye kadar yukarı. Ve bazı bilim adamları 150 km / sa hızlarda söz, ayrıntılı olarak fenomen araştıran! Bunun yanı sıra, okyanus temsil doğru bir yönde hareket ederlerken dokunaçlarının katlanmış kiriş bükülür nedeniyle iyi manevra yeteneği vardır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.