FormasyonÖykü

Hükümetin yıl İmparatoriçe Catherine I. Rus iç ve dış politika reformları

Birçok ciddi bilim adamları tarihte tesadüfen rolünü itiraz gerçeğine rağmen, Catherine kazara büyük ölçüde Rus tahta çıkan inkar edilemez. Kurallar uzun olduğu - iki yıldan biraz daha fazla. Yine de, saltanat dahi bu kadar kısa süre, o ilk imparatoriçe olarak tarihe kalmıştır.

Empress çamaşırcı Of

Yakında İmparatoriçe Catherine 1 gibi dünyanın bilinen olacak Mart Skavronskaya, 1684 yılında, Livonia topraklarda, bugünün Litvanya topraklarında doğmuştur. Orada onun çocukluk hakkında doğru bilgiler. Genel olarak, kimin biyografi oldukça belirsiz ve bazen çelişkili gelecek Catherine 1, birinci versiyona göre, bir köylü ailenin çocuğu olarak doğdu. Ailesi yakında vebadan öldü ve kız hizmetçi olarak papaz evine gönderildi. Başka bir versiyonuna göre, Marta teyzesiyle oniki yıl yaşadı ve sonra da hizmetinde olduğunu ve okumak ve iğne öğrenmek yerel papazın, ailesinin ortaya çıktı. Bilim adamları hala gelecek Ekaterina 1 doğduğu tartışıyoruz ki.

biyografi

Ve onun doğum ilk Rus İmparatoriçe kökeni ve tarihi ve yeri hala Rus tarihçi tarafından oluşturulmamıştır. Az ya da çok açık bir şekilde tarihçiliğindeki o Baltık köylünün Samuila'nın Skavronskogo kızı olduğunu kanıtlayan versiyonunu kurdu. Katolik inanç vaftiz kız bile ebeveynler olarak, ona Martin adını veren. Bazı raporlara göre, o Pastor Gluck gözetiminde, Marienburgskom pansiyon büyüdü.

Gelecek Catherine, iyi bir öğrenci değildi. Ama şaşırtıcı frekans Cavaliers değişir birlikte olduğunu söyle. Marta, belli bir beyefendi tarafından hamile kaldı bir kız çocuğu dünyaya getirdi bile bilgi yok. Pastor onunla evlenmek başardı ama bir İsveç dragoon oldu kocası, yakında Kuzey Savaşı sırasında bir iz bırakmadan kayboldu.

astsubay metresi ve sonra, Ağustos 1702, ikinci, Mareşal Boris Sheremetev kafilesi iken, "savaş ganimeti" haline Marienburg Rus Mart yakalama, sonra. Daha sonra A. Menshikov aktarılması, bir çamaşırcı - O, onu fark eden tamir kadına sürdü. o Peter I. dikkatini çekti budur

Biyografi yazarları Rus Kraliyet ailesi hala kral yakalayabilecek merak ediyor. Sonuçta, güzellik Martha idi. Ancak, yakında metreslerine biri oldu.

1 Petrus ve Catherine 1

Mart ayında 1704th yılında Ortodoks geleneğine göre, ben adı altında vaftiz edildi Catherine I. Zamanla hamileydi. Gelecek İmparatoriçe Tsarevich Alexei vaftiz etti. Kim kolayca koşullar her türlü adapte oldu, Catherine aklın varlığını hiç kaybetmedi. O, ince karakterini ve Peter alışkanlıklarını çalışılan onun için sevinç gerekli oldu ve dağ. Mart 1705 İkinci onlar iki oğlu vardı. Ancak, gelecekteki Catherine Hala St. Petersburg evde Menshikov yaşamaya devam etti. 1705th yılında gelecekteki İmparatoriçe kralın kardeşi Natalia Alekseevna evine getirildi. İşte cahil çamaşırcı okuma yazma öğrenmeye başlayan. Bazı raporlara göre, bu dönemde gelecek Catherine Manshikov'un yeterince yakın ilişki bağlıyor.

Yavaş yavaş, kralla ilişki çok yakın oldu. Bu 1708 yılında kendi yazışma ile kanıtlanır. Peter birçok metresleri vardı. Hatta Catherine ile onları ele, ama o kralın kaprislerine uyum sağlamaya çalışan, sitem değil yaptığını yaptı ve bir parçası haline öfke yaptığı patlamalarla havaya kaldırdı. O tüm kamp yaşamının zorlukları ve sessizce egemen fiili eşi dönüşüyor onunla paylaşan, onun epileptik nöbetler sırasında hep yakındı. Birçok siyasi sorunların çözümünde doğrudan katılımı gelecekteki Catherine ilişkin ederken Denedim, ama kral üzerinde büyük bir etkisi vardı.

Dan 1709-inci her yerde tüm geziler dahil, Peter eşlik ediyor. Rus birlikleri kuşatıldı 1711 Prut kampanyası sırasında, Türk Vezir ateşkes imzalamak için onu ikna etmeye onun tüm takı vererek gelecekteki kocası, aynı zamanda ordu sadece kurtardı.

evlilik

sermayeye dönüşünde, Şubat 1712 yirminci Peter ve Catherine 1 1 evlendi. Bir düğünde üç ve beş yıllık yaşta gelecekteki İmparatoriçe, bayanlar eşlik mihrapta officiated - Zaten sonradan Holstein Duke ve Elizabeth'in eşi oldu kızları Anna, zaman doğdu. düğün Prens Manshikov'un aitti küçük şapel, neredeyse gizlice gerçekleşti.

O zamandan beri ben Catherine bahçesinde satın aldı. O yabancı elçileri kabul edip birçok Avrupa hükümdarlar ile buluşmaya başladı. reformcu kralın eşi olarak Ekaterina Velikaya - 1 Rus İmparatoriçesi - kendi inanç ve dayanıklılık gücüne kocasına aşağı değildir. 1704 den dönemde st o Peter Ancak, çoğu bebekken öldü onbir çocuk doğurdu 1723rd için. Yani sık gebelik yaptığı birçok geziler kocası eşlik onu engel olmadı: o değil biraz mırıldanarak, sert bir yatakta bir çadır ve uyku yaşayabilir.

hak

1713 yılında Rus Prut kampanyası için başarısızlık anda eşinin vakur bir davranış övdü Peter, St. Nişanı kurdu Katherine. Bizzat Kasım 1714 inci kocası üzerinde işaretler koydu. Başlangıçta Kurtuluş al denirdi ve Catherine sadece düşünülmüştü. talihsiz Prut kampanyası sırasında eşi esasına ilişkin, Peter Kasım 1723rd içinde karısının taç giyme manifestosunda hatırlanır. daha dikkat Yabancılar herşey Rus mahkemede oluyor olmalı, oy birliği ile İmparatoriçe için kralın sevgisini kaydetti. Ve sırasında Pers kampanyası 1722 yılında Catherine bile başını tıraş ve Grenadier kap giymek başladı. O savaşta doğrudan bırakarak asker kocası geçit ile geçirdi.

Aralık 1721 Senato ve Rus İmparatoriçesi Catherine Sinodu kurulu yirmi üçüncü günü kabul etti. Özellikle mayıs 1724 ilk onu taç giyme töreni için görkemiyle kralın taç aştı taç tarafından görevlendirildi. İmparatorun karakteri Peter eşi başında kendisi koydu.

portre

Ne dış yüzeyinde Görüşler çelişkili Catherine oldu. Onun adamın çevre odaklanırsanız, önyargılı ele alıp, pozitif bir tam, ama kadının görüşlerini kalın ve siyah, onu kısa inanıyordu. Nitekim, İmparatoriçe görünümü çok bir izlenim yapmak değildi. Onun düşük kökeni fark ona bakmak sadece vardı. giydiği elbise tamamen gümüş pullu kılıflı eski moda bir tarz oldu. Her zaman önünde bir bölge iki başlı kartal şeklinde orijinal çizim değerli taşlardan yapılmış nakış süslenmiş olmuştur. kraliçe üzerinde sürekli Order, bir düzine küçük simgeler ve muska asıldı. O yürürken, bütün bu zenginlik çaldı.

sıra

Peter, Evdokia Lopukhina imparatorun büyüğü varisinin tahttan çekilmesi 1719 m ölü bir 1718 resmi prestolonasledovatelem, kabul sonrasında, - kendi oğullarından biri. Bu nedenle kral onun gelecekteki halefi görmek için eşi tek reformcu oldu. Ama 1724 sonbaharında ilk İmparatoriçe Peter kamera askeri öğrenci Mons ile ihanet şüphesi. Geçen idam ve eşi ile iletişimi kesmişti: konuşmadılar ve buna erişimi yasaktır. diğerleri için Tutku o taht eşi geçirilen olduğu bir irade yırttı öfkesi içinde krala korkunç darbe, indirdi.

Onun ayrılmaz arkadaşı ve yardımcısı tam yirmi yıldır bir kadınla - Ve bir kez kızı Elizabeth açık istek üzerine Peter Catherine ile öğle kabul etti. Bu imparatorun ölümünden bir ay önce oldu. Ocak 1725 yılında ikinci o hastalandı. Catherine hep ölen bir hükümdar başucunda idi. Gece 28 inci 29 inci Peter eşi ellerinde öldü.

tahta Ascent

Bir eşin ölümü göre, arka arkaya sorusu kararı "Yüce Rab" ayında nişanlandılar son arzusu beyan etmek zamanı olmamıştır - Senato, Sinod ve Ocak yirmi yedinci sarayında zaten generallerin, üyelerini. Bunlar arasında iki parti vardı. Hükümetin gücünün çok üstünde kalmak oluşan biri olan Avrupa eğitimli Prens Dmitry Golitsyn liderliğindeki aristokrasi, aittir. küçük torunu Petra Velikogo - otokrasiyi sınırlamak için bir çaba, ikincisi Peter I tahtına inşa etmek istedi. Ben söylemeliyim adaylığı bebek önceki ayrıcalıkları geri yükleyebilirsiniz talihsiz yavru prens birisi bulmak istedim tüm Rus aristokrat sınıfın, arasında çok popüler oldu.

zafer

İkinci parti Catherine tarafındaydı. Bölünmüş kaçınılmazdı. Eski arkadaşıyla Menshikov ve Buturlina Yaguzhinskii ve Muhafız güvenerek yardımıyla, o özel Rusya boşuna işaretlenmiş değil hangi döneminde, Catherine 1 olarak tahta. Bunlar kısa ömürlü oldu. Manshikov'un anlaşma yaparak, Catherine devlet işlerine müdahale etmedi, dahası, Şubat 1726 yılında sekizinci o Yüce Danışma Meclisi elinde ilk Rus kontrolünü verdi.

Ülkede Siyaset

Devlet faaliyeti Catherine Çoğunlukla sadece imzalama kağıtları ile sınırlıydı. o İmparatoriçe Rus filosunun işlerine ilgi olduğunu söyledi olmalıdır rağmen. tahta onun yükseliş kısa bir süre önce oluşturulan bir gövde - Ülkenin adına aslında Privy Council yönetir. Bu Manshikov'un G. Golovkin, FM Apraksin, D. Golitsyn, P. ve A. Ostermanile Tolstoy oluşuyordu.
Catherine 1 saltanat vergileri düşürülmüştür gerçeği ile başladı ve birçok esir ve sürgün affetti. İlk insanlar arasında yükselen fiyatlar ve korku neden hoşnutsuzluk nedeniyle oldu. Bazı Catherine reformu önemli ölçüde Senato rolü kaldırılmış ve yerel otoriteler, general ve amiral gemileri içeren vali, bir Komisyon gücüne değiştirildi hangi azaltılmış Örneğin Peter 1. tarafından alınan eskisini kaldırmıştır. Bu reformun içeriğine göre, Catherine 1 Rus birliklerinin iyileşme ilgilenmek zorunda kaldı.

uluslararası ilişkiler

Ve eğer iç Politika Ekateriny 1 Peter zamanla sapmış Rusya Duke Charles Frederick, İmparatoriçe ve Schleswig babası Peter 3, yasasında oğlu iddiasını desteklenen olarak, uluslararası konularda hepsi aynı şekilde devam etti. Danimarka ve Avusturya onunla ilişkilerini kötüleşti. 1726 yılında Viyana Birliği'ne komşu ülke. Buna ek olarak, Rusya Courland olağanüstü etkisi de olur ve Dükalığı bir cetvel olarak Manshikov'un göndermeye çalıştı, ama halk direndi. Aynı zamanda Catherine 1 dış politika sonuç bulmuş. Rusya, Kafkasya'da İran ve Türkiye'den elde taviz sahip Şirvan bölgesinde ele geçirmek başardı.

siyasi görüntü

Onun hükümdarlığının başından itibaren Catherine 1 iç politika taht emin ellerde ve ülke büyük bir reformcu tarafından seçilen yolda olmuştur olduğunu gözler önüne sermek için hedeflendi. Üst Danışma Meclisi sürekli güç için acı bir mücadele yürüttüler. Ama insanlar İmparatoriçe ekledi. Ve bu iç Politika Ekateriny 1 sıradan insanlar için herhangi özel avantajlar ile işaretlenmemiş olmasına rağmen.

Onun ön sürekli farklı istekleri ile insanlar kalabalık. O sadaka vererek onları aldı ve birçok hatta vaftiz anası oldu. Petra Velikogo ikinci eşi devrinde Bilimler Akademisi organizasyonu bitmişti. Buna ek olarak, Bering Kamçatka sefere İmparatoriçe kabukları.

İlk Rus İmparatoriçesi Mayıs 1727 yılında öldü. torun ve bir naip - - Halefi çocuk Peter 2 atandı Menshikov. Ancak, güç için çetin bir mücadele sürdürdü. Catherine 1 hükümdarlığı sonra tarihçiler Rus uzun bir süre ortaya çıkmasını sağladı derler saray devrimler.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.