KanunYasal Uygunluk

Personelin azaltılmasında bir çalışanın ne hakları vardır?

Fazlalık, işyerinin tasfiyesiyle bağlantılı olarak belirli kurallara uygun olarak bir görevden alınma işlemidir. Bu prosedür, iş yasasını açıkça ele alan bir iş sözleşmesinin basit sonlandırılmasından önemli ölçüde farklıdır. Yedeklilik, bir organizasyonun bir tasarruf moduna geçmesi gerektiğinde, örneğin yönetimi değiştirirken veya faaliyetleri değiştirirken oluşur.

Personel sayısının azaltılmasının nedenlerinden bağımsız olarak, çalışma yasasında azaltılmış çalışanların haklarını koruyan bir dizi madde bulunmaktadır. Öncelikle, işveren, işten çıkarılmadan en az iki ay önce, onunla olan iş ilişkisinin sona erdirilmesi konusunda bilgilendirilmelidir. Bu sefer bir kişinin uygun bir iş aramaya başlamasının gerekliliği var.

Personelin azaltılması da seçicidir. Avantaj, reşit olmayan çocuk sahibi olan çalışanlar, tek başına ailesi bulunan, tek anneli, askeri personel eşleri olmalıdır. Bir kadın pozisyonda ise, genellikle kesilemez, yalnızca doğum izninde çiçekler harcayabilirsiniz.

Çalışanın görevden alındığı iki ayın sonunda, çalışma defterine karşılık gelen bir giriş yapılır. Ve kısaltılmış çalışan, kendisinden dolayı ödenmesi gereken ödemeleri almalıdır. Bunlar arasında: geçen ay maaş, kullanılmayan tatil için tazminat , aylık ortalama kazanç tutarında kıdem tazminatı . Ücretler dışındaki ödemelere vergilendirilmemektedir. Yani, bir kişi tahakkuk için bir miktar almalıdır. Çalışan yeterince çalışamıyorsa, yalnızca çalışma süresi için ödenir. Çalışan, işten çıkarılma tarihinden itibaren 30 gün içinde hastalanırsa, eski işvereni de hasta iznini öder. Eski bir çalışanın niteliklerine uygun bir iş bulamaması - başka bir aylık maaş daha verilir. Sabit bir süre sonra bir kişi iş değişimine giderse, maaşının% 70'inden bir fayda sağlar. Çeşitli nüanslar vardır: bir işçiye daha düşük bir maaşla farklı bir yer veya konum önerilebilir. Reddedilen ödemeler birkaç kat daha az olur.

Ancak emek mevzuatına uyacak ve personel redüksiyon görevlisinin görevden alınmasını resmen biçimlendiren liderleri nereden gördünüz? Başlangıç olarak, vakaların% 80'inde resmi maaş çok az. Bu nedenle, herhangi bir durum söz konusu olduğunda, ödemeler "beyaz" ücretlerin hesaplanmasından yapılır. Aynı şey işsizlik yardımları için de geçerlidir . Daha fazla umut etmemelisin. Ancak çoğu bunun için üzülüyor, bu nedenle çalışanları kendi iradelerinin bir açıklaması yapmaya zorluyorlar. Bu durumda, herkes ödemelerin yapılamayacağını bilir. Bu durumda nasıl hareket edeceksiniz?

Büyük bir şirkette çalışan ve personelin azalmasına uğramış basit bir işçiyseniz , iş anlaşmazlığı komisyonuna şikayet etmek mantıklıdır . Büyük işletmelerden en azından biraz para kazanmak daha kolaydır. Firma küçükse veya özel girişimci ise, mahkemeye gidebilirsiniz. Fakat bir mahkemenin ancak firmanın iflası ilan etmediği takdirde kazandırabileceğini hatırlamaya değer. Aksi halde, uygulamanın gösterdiği gibi, dava işe yaramaz. Fakat başarı durumunda dahi yüzde yüz ilgi umulmamalıdır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.