Sanayi

Anodize alüminyum nasıl

Bu malzemenin benzersiz özelliklerinden dolayı alüminyum yapı ve parçalarının seri üretimi. Birçok korozif ortamlarda dirençli ve kolay bir şekilde işleme düşük özgül ağırlığı vardır. Ama uzun yaşam için ürünler anodize alüminyum gerekir.

Neden gereklidir

atmosferdeki oksijen ile herhangi bir metal etkileşimi sırasında üst tabaka oksidasyon yüzeyinde meydana gelir. Bu metal pas içinde yayılmasını engeller oksit filmin formasyonu diye de anılır.

malzeme yüzey oksidasyon yöntemine bağlı olarak farklıdır. Demir ve çelik pratik oksit filmin oluşturulur fakat değerli metaller (altın, gümüş, platin) korozyona karşı korunmaktadır. Alüminyum bir orta pozisyon, yani filmin yapay oluşturulması ihtiyacını alır. pencerelerin imalatı benzer profil uygulanacaktır, bu özellikle önemlidir. Anodize alüminyum korozyonu ve yapının performans özellikleri hızlı kaybına neden olabilir, dış hava etkenlere karşı dayanıklıdır.

teknoloji

hava folyo yüzey üzerinde etkili oluşturmak üzere koruyucu film anotlama alüminyum gerektirir. işlemin özü ürününün yapısına oksijen etkilerine karşı daha dirençli olan başka bir malzemeden moleküllerini taşıyan yatmaktadır. Buna ek olarak, yapay olarak diğer metallerin ilavesi olmadan oksit tabakasını şişirmek için mümkündür.

Hangi yöntemi kullanırsanız koşullarını yerine getirmek için gereken süreç. Aşağıdaki adımlardan oluşur:

  1. Hazırlık.
  2. anodizasyon proses.
  3. Ankraj tabaka.

Bunların her biri için uygun ekipman ve malzemeleri seçilir. Sonuç olarak, yüksek kaliteli anodize alüminyum almalısınız. Bu cephe ve pencere tasarımlarının üretimi için profili kullanmak için fırsat verecektir.

hazırlık aşaması

Ürün yüzeyi iyice toz, kir ve döküntülere karşı temizlenir. düzensizlikler veya mekanik hasar varsa, onlar bile anodizasyon önce ortadan kaldırılmıştır. Bundan başka, eski oksit tabakasını çıkarmalıdır, aksi takdirde düzgün bir koruyucu film oluşumuna müdahale edecektir.

işleme (öğütme ve yağdan arındırma) sonra, profil, bir alkalin çözelti içinde yerleştirilmelidir. Düzgün anodize alüminyum için öncelikle "aşındırma" yüzeyini gerçekleştirmelisiniz. Oluşumu mikrokavern düzensizlikler ve koruyucu tabakanın toplam alanını arttırır. Ürünün daha fazla açıklama, bir asidik çözelti içinde gerçekleştirilir. alüminyum her aşamanın tamamlanması üzerine durulanmalıdır.

anodizing

Hazırlık safhasında geçtikten sonra eloksallama işlemini başlatmak mümkündür. Bunu yapmak için, alüminyum ürünler özel banyosuna batırılır. prosedür teller vasıtasıyla (büyük yapılar için) vinç ekipmanı yardımıyla ya da manuel olarak yapılır.

Hakkında banyo tasarımı ayrı ele alınmalıdır. Bu katot 2 yerleştirildiği bir kalın duvarlı paslanmaz çelik büyük bir kapasite sunulur. Profil daldırma teknolojisi böyle olması gerektiğini ürünün bütün bölgede temas halinde banyosunda elektrolit. Bu tür bir sıvı, sülfürik asit kullanılır, üretim güvenliği ile ilgili özel talepler. Ürün karmaşık bir yapılandırma varsa, oksalik asit kullanmak daha iyidir.

Daldırma profili elektroliz sonra koruyucu bir tabaka oluşturmak için başlar. Kalınlığı elektrolit, sıcaklık ve bileşimine bağlıdır akım yoğunluğu. yüzeyinde oluşan oksit film daha büyük, ikinci rakam yüksek olur. Test tamamlandıktan sonra tabaka kalınlığı işlem parametrelerine bağlı olarak, 2 ila 7 mikron arasında değişebilir.

sabitleme

Ancak bu anda çok erken Eloksal alüminyum durdurmak - Gerekli oluşan yüzey tabakası düzeltmek için. Tedavi temizler hızlı olmayan gözenekli bir yapıya tutturulması olacaktır. Bunun yanı sıra, bu sertlik belirli özelliklere sahip değildir.

Sabitleme, bir kaynatma durumuna getirilir taze su içinde yerleştirilerek gerçekleştirilebilir. Başka bir teknoloji yüzeyine göre sıcak buhar ile muamele edilir. Herhangi bir durumda, oksit film ve alüminyum yüzeyi ile, moleküler bileşiğin bir reddi vardır.

Gelecekteki profilinde boyanacak olacaksa, sen konsolidasyonu gerçekleştiremiyor. karamel toz teknoloji uygulandığında, film, bir sonucu olarak korunacaktır ısıl işlem.

Biz alüminyum anodize öğrendim. Bu gibi metal işleme - ürünün yüzeyinde paslanmaya karşı garanti eder. Eloksal teknolojisi sürekli gelişen, bugün katodik reaksiyonun yardımıyla alüminyum ürünlerinin boyama yapabilirsiniz.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.