FormasyonBilim

İnsani İlke: kapsamı

Bu ilkeyi anlamak oldukça zordur, onun doğum ve gelişme aslında bir açıklamayı da içeren, dünyada meydana gelen olayların arasındaki karmaşık ilişkilerin bazılarını açıklamak için bir argüman olarak öncelikle formüle edilmiştir. Açıklamaya ilk hipotezi biz de biz ortaya çıkmıştır, çünkü onu görmek ve gözlemci olarak mevcut olduğu gibi tamamen aynıdır dünya bize görünen bir iddia. Doğa bilimlerinin bakış açısından İnsani İlke oranı zeki yaşamın ortaya çıkmasını teşvik etmek amacıyla temel fiziksel ve kimyasal parametreler arasında doğması halinde açıklamak için tasarlanmıştır.

Burada kullanılan "İnsani ilkesi" ilk İngiliz fizikçi B. Carter 1973 kullanılmıştır. Ancak yayınlandıktan sonra, birçok bilim adamı başka yorumlama önce formüle edilmiş benzer bir fikre olduğuna dikkat çekmişlerdir. Özellikle, her şeyden önce, o extragalactic astronomi ile ilgili bilimsel konferansta Sovyetler Birliği'nde 1955 yılında kozmolojideki İnsani ilke olarak açıklandı. Bu fikri önerdi bilim adamları arasında, Sovyet bilim adamları G. M. Idlis, A. L. Zelmanov, Amerikalı Robert Dicke idi.

Ama Carter eseri genel ilgi konusu oldu ve detaylı bir bilimsel bu ilke anlayış ve biliş rolünü başlatılan oldu. Aynı zamanda, bilimsel topluluk, pratik bilimde fikirlerini uygulayarak olasılığı üzerine bakış ortak noktası bulamadık. Sadece ilk kez 1988 yılında büyük bir göz İnsani İlke oldu Venedik'te, bir konferans düzenledi ve ilgi çok geniş bir yelpazede dikkatini çekmiştir - fizikten dini filozoflara. Bundan sonra, konu dar bilimsel konularda bile konferanslarda, çok sayıda bilimsel toplantılarda görüşülen ve öyle ya da böyle oldu, antropik prensibi korur ele alınan konuların bir tartışması. Bugün kullanımı konularında çok geniş bir yelpazede uzatılır - teolojisinden kozmoloji ekstrapolyarnoy için.

Güçlü ve zayıf - B. Carter ünlü makalesinde ilkesinin tezahürü iki çeşidini tespit ettik. Zayıf sürüm evrende o orada sırf bir kişi izleyebilir bazı sabitler olduğunu varsayar. Ve tersi: bize tanıdık olanlardan farklı vardır evrensel sabitler, gözlemci (kişi) değerleri, artık aktif yoktur. diyerek ifade bazı geleneksel anlayışta bu ilkenin Sezgisel ve iç algı: "Evet, biz değil burada"

zorunluluk ilkesinin seçenekleri tezahürleri Güçlü anlayış sonuca izler - potansiyel evreni Eğer istihbarat geliştirmek için izin parametrelere sahiptir.

iddia iyi formüle G .. Wheeler güçlü bir tezahürü İnsani İlke, "gözlemci olma evreni kazanmak için gereklidir."

güçlü ve zayıf sürümleri arasındaki fark güçlü varlığını her aşamasında dünyayı karakterize eden ve sadece aklın sadece varsayımsal tasavvur edilebilir nerede o zayıf olmasıdır.

İnsani İlkenin en pratik ifadesi Gözlemlediğimiz ki gerçeklik ve yasalar sadece onlar değildir varsayım, ancak diğer yasalara gerçeklerine varlığının bir olasılık olduğundan. zamanda, bu yorumlanmasında İnsani İlke yasalar klasik olmayan Öklid dışı geometrinin açılışında ortaya çıktı. İnsani tezahürü Einstein tarafından tanımlanan durumlarda kabul edilebilir: hızına zamanın geçişi bağımlı.

süresi ve diğer evrenlerin uzayda varsayımsal varoluş varyantları inceledik Fizikçiler, aşağıdaki sonuçlara varmıştır:

- dünyada oluyorsa sürekli değişiklikler, parametreleri sürekli değişen ve bu nedenle zeki yaşamın ortaya çıkması kaçınılmaz olduğu bu parametreden oluşan bir kombinasyon olması da;

- Aynı özellikleri olumlu oranda gelişecektir oralarda, tek evrende gerçekleşebilir;

- Biz de bunu gözlemlemek yok gerekçesiyle "Çokluevrenin" bir tür varlığının hipotezini inkar edemez.

Böylece, bir girişim alanını genişletmek için antropik prensibi kullanılarak yapılır , bilimsel bilginin kendi açıklaması için doğanın mevcut kanun ve olağan yöntemler ötesinde getiren.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.