KanunYasal Uygunluk

Hamile Kadın Dağıtabilir miyim?

Çoğu zaman gelecekteki anne, işini kaybetme ihtimaline, yani tüm ödemeler ve hizmet süresi olmadan kalma sorunu ile karşı karşıya kalır. Üstelik, eğer işveren haksızysa, yasaları doğru bir şekilde bilmiyor ya da atlatabileceği ya da fark edemeyeceği bazı yasaların emindiğinden eminiz. Daha önce, hamile kadınların işten çıkarma vakaları çok sıktı, ancak bugün kadınlar haklarını biliyor, onlar için savaşıyor ve dahası kendilerini başarıyla savunuyorlar!

Bir işveren hamile bir kadını işten çıkarmaya kalkarsa

Bu imkansız! İş Kanununa ve "hamile bir kadının işverenin iradesine göre bir iş sözleşmesinin feshinin mümkün olmadığını açıkça belirtildiği durumlarda," iş sözleşmesinin feshi üzerine hamile kadınlar ve çocuklu kadınlar için garanti "başlıklı 261. maddesine göre, Örgütün tam tasfiyesi. İş sözleşmesinin süresinin gebelik sırasında derhal sona ermesi durumunda, kadının kendisini uzatmak istediği bir demeç yazması gerekiyor. İş Kanununun bu maddesinin verisine göre, sabit süreli iş sözleşmesinin sona ermesinin hamilelik sırasında gerçekleşmesi durumunda, işveren, yasal yetkiden önce hamilelik ve doğum için tasarlanmış bir tatil için sözleşmenin süresi uzatmakla yükümlüdür.

Kendi irade irade beyanı yazmak zorunda bırakıldıklarında

Bazen yönetim bir kadını kendi isteğiyle işten atılmasını istediği bir ifade yazmaya zorlarken bazen zor durumlar yaşar. Aksi takdirde, işveren, kadını ya emek vergilerinin yerine getirilmemesi ya da benzeri diğer ihlaller yüzünden işten atma tehdidinde bulunur.

Sonunda ikna etmek için, gebe başkan, işten çıkarmanın olası tüm nedenlerinin uzun bir listesinin bulunduğu İş Kanununun 81. maddesinden yararlanabilir. Bundan korkmayın, çünkü bu gibi dikkatsiz liderliğe tepki olarak, 81. Maddede belirtilen tüm sebeplerden dolayı hamile bir kadını işten çıkarmanın imkansızlığının temelini oluşturan İş Kanununun 261. maddesine itiraz etmek mümkündür. Bir şefin yapabileceği tek şey, mahrum etmektir Hamile primler, ödenekler, ücret bölümleri.

Denetlenen bir gebe kadını işten atacaklarsa

Denetime tabi tutulan bir hamile kadın da korunmaktadır. İşe alınmadan önce hamile olup olmadığına bakılmaksızın veya gözaltı süresi boyunca hamilelik meydana geldi. İş Yasası ve "İş Testi" olarak adlandırılan 70. Madde uyarınca, işveren, kalıcı bir iş başvurusunda bulunurken testten geçen "pozisyonda" olan bir kadını görevden alamaz. Yani, işveren, deneme süresini geçmeyen gibi hamile bir kadını ateşleme hakkına sahip değildir . Ve "ilginç durum" ile ilgili haberi alan liderliğin zamana bağlı değildir.

İşveren hamile bir kadın tutmazsa

İş Kanunu ve 170. Madde uyarınca, görevinden başka sebep olmadıkça , hamile bir kadını işe alınıp reddedilmesi yasaktır. Bu hukukun üstünlüğü çoğunlukla işveren tarafından çiğnenmektedir. Aslında, gerçekleştirmek için uygulanması son derece zordur, neredeyse imkansızdır. Reddin mahkemede bile temyiz edilebilir olmasına rağmen, işveren, gerekçelendirmesi için her zaman bir mazeret bulacaktır - potansiyel bir çalışanın gebeliği ile ilişkili olmayacaktır. Sebep şu olabilir: "boşlukların olmaması" veya "yeterlilik uymuyor". Ancak yasanın reddetme için cezai sorumluluk kabul ettiğini unutmayın - bu, hamile bir kadınla çalışmayı reddetmenin yanı sıra (ve yasadışı işten çıkarma için) 500 asgari ücretin cezasıdır. Doğru diyelim ki, dürüst olmak gerekirse, işveren mono uygulamada ceza sorumluluğuna getirilen davalar bekar sayılır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.