Haberler ve ToplumFelsefe

Gönüllülük. Politikada, psikoloji ve felsefede nedir?

Gönüllülük. Bu ne anlama geliyor? Latince'den tercüme edilen voluntas, bir nesnenin arzuları ve istekleri üzerine kurulu ve siyasi hayatın objektif kavramlarını görmezden gelen bir siyasi faaliyet biçimidir. Gönüllüler, politikayı, bir faaliyet programına dayandırılmayan kendiliğinden kararlar alma süreci olarak görürler.

Gönüllülük - nedir? Bu konsept, zamanında, ancak büyük ölçüde elde edilemeyen şeyleri süslemek eğiliminde olan, düşünce ve eylemin doğrusal bir hareketi olan politikacılar için tipiktir. Bu sebeple, gönüllülük, siyasette mevcut olan şey gibi, siyasi bütünleşme ve birleştirme için belirgin bir hasara neden olur ve genel olarak yıkıcı bir güçtür.

"Gönüllülük" sözcüğü siyasette ne anlama geliyor?

Siyasal gönüllülük, toplumsal gelişimin dış belirleyicilerinden kaynaklanmaktadır. Fakat ağırlıklı olarak halkın, toplumsal grupların ve tabakaların politikacılar ve otoritelerin faaliyetlerinden yabancılaşmasıyla gönüllülük gibi bir seyirin kökü vardır. Etik karşıtlığın aşırı ifadesi olmasa da, ahlaki özgürlüğe dayalı olarak bu nedir? "Gönüllülük" terimi, 19. yüzyılda Alman sosyolog Tenis tarafından ilk kez belirtildi. Ancak, etik konusunda gönüllü fikirler daha önce ortaya atıldı. İnsan ve toplum arasındaki çelişkiler arttıkça, gönüllülük anlayışı daha yaygın hale geldi.

Psikoloji ve felsefede "gönüllülük" kelimesi

Felsefe ve psikolojideki bu akım, akıl ve toplumun ve doğanın nesnel kanunlarına ilişkin istemli ilkeye karşıdır. Aslında gönüllülük, insan iradesinin gerçeklikten bağımsızlığını onaylar, tarihte bireyin rolünü idealleştirir ve çevresindeki dünyayı nasıl etkilediğini teyit eder. Akım fikri Ortaçağa kadar uzanılabilir. Fakat psikolojideki "gönüllülük" kavramı, ancak Alman psikolog, doktor ve fizyolog Wundt V. sayesinde XIX yüzyılın sonunda ortaya çıktı.

Psikolojide aşağıdaki gönüllülük türleri vardır:

  • Vasiyetin diğer psikolojik süreçler arasında niteliksel açıdan benzersiz bir olgu olduğunu kabul etmekle sınırlı;
  • Tüm diğer psikolojik süreçler ve olayların, gönüllülüğün iradeye dayandığını iddia ederek, bunun, yalnızca konuyla ilgilenen ve objektif bir gerekçesi olmayan birincil yeteneğin olacağı varsayılmaktadır.

Gönüllü destekçiler

Alman filozof ve psikolog Wundt'a göre, psişik nedensellik, özellikle apperception'da, kasıtlı bir hareketle ifade edilir. Filozof ve psikolog James, insan eylemleri için koşulsuz bir isteğe bağlı kararın olduğunu savundu. Alman psikolog Munsterberg G., kararın psikolojik süreçlerin geri kalanında hakim olduğuna inanıyordu. Onun fikirleri o zamanlardaki diğer Batılı psikologlar tarafından desteklendi. Bu adamın hedefe ve onu gerçekleştirmenin yollarını seçme yeteneğine sahip olduğunu vaaz etmeyi bırakmadılar. Bu durumda, gönüllülük, belirli bir manevî özün eylemlerinin ardındaki bir eylemin bir etkisi olarak hareket eder.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.