SağlıkSağlıklı beslenme

Glutensiz bira - zarar veya fayda?

Kısa bir süre önce toplum Gluten gibi bir terimi ile karşı karşıya geldi. Gürültülü ifadeleri yıldız, glutensiz diyet oturan kilo kaybı faydaları ve üzerinde tartışma fırtına nedeniyle gluten zarar. Birçok besinde bulunur bu madde nedir? bira glüten, kendisi için orada gerekirse zararlıdır? Bu bileşenin korkmak mıdır? Daha anlayacaktır.

glüten nedir?

kelime "glüten" Latin "tutkal" türetilmiştir. Esas olarak, genellikle glüteni adlandırılan bu buğday protein kompleksi yapısı. O en tahıl (buğday, arpa, çavdar, vs.) dahildir. Gluten kuru gri tonu belirgin bir koku ve tadı vardır. buğday, çavdar, arpa, yulaf, darı - gluten ana kaynaklar. Bu un içinde olan, gluten nedeniyle, sıvı ile karıştırıldığında yapışkan kütle elde etmek için yönetir, esnek katı bir hamur yoğrulur. Nedeniyle güzel bir kabuk ile, hava, ışık pişirme ile elde maddeye. Bileşiminde Buğday% 80 glüten yer alır. un glüteni daha düşük bir yüzdesini ihtiva durumunda, hamur neredeyse imkansız hale yoğrulur.

glüten arpa içerdiği yana doğal olarak köpüklü içecek bu maddeyi içermektedir. Glutensiz bira - benzersiz bir tat verir ve içeceğin karakteristik özelliklerini koruyan büyük bir doğal koruyucu.

Ilginç bir gerçeği sadece tepki ve tahviller su ve un parçacıkları, glüten suda çözünmesi mümkün olmadığıdır.

Bu malzemenin özellikleri mümkün bir koruyucu olarak lezzet ve hareket artırmak için olun.

bir sonuç glüten gibi?

En basit ve en ucuz şekilde mısır glüten kaynaklanıyor. un, su ilave edilir, tüm bu nişasta bir çözelti haline sırasında belirli bir süre muhafaza edilir. Çözünmeyen malzeme glütenidir. Bu gıda ve endüstriyel üretimde hem de işlenmiş ve çeşitli endüstrilerde kullanılır. yararlı gluten mı? kuru madde olarak hidrojen, karbon, azot, oksijen (artı sülfür molekülleri), amino asitler (metiyonin, lizin, treonin), vitamin A, E, B, ve fosfor ihtiva eder. Bira içindeki gluten herhangi bir zarar olmadığı sonucuna varılabilir.

aşağıdaki gibi bir madde üzerinde etiketler belirlenir:

 1. Nişasta, değiştirilmiş gıda.
 2. Dokulu bitkisel protein.
 3. Hidrolize bitkisel protein.

Gluten sıklıkla kozmetikte kullanılır. Eğer ilave E vitamini, bu bileşim, buğdaydan türetilmektedir gluten, sahip olduğu anlamına gelir belirtin. Bu maddeye kontrendikasyonu olan insanlar, dikkatli olmalı. Herkes "E vitamini" nin kozmetik üzerine işareti gluten çok sayıda varlığı anlamına gelir bilir.

Hangi sektörler kullanılmaktadır?

Glüten, doğal koruyucu ve aroma arttırıcı, bu nedenle birçok sanayide kullanılmaktadır:

 • unlu mamuller üretiminde;
 • sosis ürünleri;
 • bebek maması, yoğurt içeren süt ürünleri;
 • konserve;
 • bira üretim (bira glüten);
 • bazı ilaçlar.

bira glutene: daha zararlı?

Son zamanlarda, bu tahıl glüteni (veya glüten) olumsuz insan vücudu etkileyen olduğu bildirilmiştir. Dünyada orada çalışmaların bol ve bunların hiçbiri bu iddiaları doğrulamadı. tek hasar glutene karşı - proteine hoşgörüsüzlüğü tecrübe bireyler için tehlike. orada bir hastalık, onun kalbinde o genetiktir.

Bazı bira severler gluten olumsuz sonuçları getirmez olmadığı gerçeği yansıtmaya başladı. Glutensiz bira, zararlıdır ve kanıtlanamamıştır, bir koruyucu olarak kullanılır. Bu bileşen, herhangi bir zarar vermez. Mitler tahıl glüten tehlikelerine icat inanılmaktadır - bir pazarlama taktiği hangi glutensiz bira farklı marka olan talebi artırdı daha fazladır. reklam güven İnsanlar, reklam panoları, afiş, onların sağlığını korumaya çalışırken, hala glutensiz içki tercih ederim. bira fiyatlandırma artıyor ve üreticiler sadece kazanmak içindedir. Aslında, bira gluten varlığı patates nişastası mevcudiyetine göre.

glutensiz bira

Biz gluten zararlı olduğuna inananlar hakkında söylemek gerek tüm görünümleri düşünün.

"Bira" göbek kilo nedenini - Bazıları bize buğday ve arpada içerdiği tahıl gluten temin ederim. protein tahammül edemez kişilik bir kategori vardır. Bu köpük içki kullanımı sevinç tamamen yoksun olduğunu. Bira gluten içeriyorsa, bu tür kişilere karşı olduğunu. Arama sonucunda, bazı üreticiler glutensiz bira üretmeye başladı. Bu diyet ürünü düşük proteinli diyet ve glutensiz ürünlerin destekçileri arasında popüler hale gelmiştir.

Glutensiz bira en yaygın teknolojilerinden biri yapılır:

 1. Birinci yöntem, arpa, çavdar, buğday, kullanım dışı glyutenosoderzhaschih tahıl dayanır. mısır, pirinç, sorgum ya da meyve: Bu durumda onlar glutensiz tahıllar ile değiştirilir.
 2. İkinci yöntem, arpa kullanımına izin verir, ancak bu durumda glüteni bitmiş üründen çıkarılır.

tat

Nasıl tat belirlemek için, ne bira gluten içermez? Biraz farklı olsa da, tabii ki, eski, geleneksel, rekabet içinde bir dezavantaj yeni içecekler yüzyıllardır denenmiş tarifler tadı var.

Bu alanda, çağdaş bira sürekli ikna edici numaralara tanıklık düzeldi. 2007 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde bira festivali glutensiz bira sadece sekiz çeşitleri denenebilir olsaydı, o zaman bir kaç yıl sonra bu rakam yirmi yükseldi. Emin menüsünde Tüm yabancı restoran ve oteller glutensiz içecekleri dahil etmek.

pullar

İlk glutensiz bira üzerinde Rus pazarı İspanyol markası Daura Damm ( «Daura Damm") sundu. Şimdi iyi glutensiz çeşitleri için böyle markalar şunlardır:

 • üssünde geleneksel kampın yakınlarına hafif tat, - - sorgum Ozanlar (Bard "«).
 • Yeşiller ( «Yeşiller») - serinletici tart içecek vejetaryenler ile popülerdir.

 • Muirgen Tweason gazoz ( «Cliff") - ayırt edici bir çilek lezzet ile bir Amerikan gazoz sorgum yapılır.
 • Yeni Gezegen ( «Yeni Gezegen") - Bira, Amerikan Bira Festivali gümüş madalya olduğunu.
 • Lakenfront Brewery Yeni Grist (Brewery "Yeni Hazine") - Ücretsiz bir içki glüten, taze yeşil elma aroması vardır.
 • Redbridge ( «Kızıl Köprü") - hafif glutensiz aromalı gazoz Amerikalılar arasında en popüler olanıdır.
 • Atlanmış ( «Hareketsizlik") - bu bira arpa ve malt yapılmış, ancak sonradan bunun glutene kaldırılır. Bu sayede klasik lezzetini korur kolaylaştırır.

gluten kullanımı

glüten tahıl bile büyük miktarlarda içeren Yetişkin gıdalar, sağlık zarar vermez. Pek çok araştırmacı inanıyoruz - bira gluten içeriyorsa, bu tehlikeli bir şey değildir. Çeşitli virüsler ve bakteriler bizi korur magnezyum, demir, vitamin B ve D bağışıklık sistemi, protein içinde mevcut amino asitlerin sayesinde uyarılmış - Bilim adamları glüteni gövdesi için çok faydalı maddeler içerir olduğunu kanıtlamıştır. Treonin ve metiyonin - glüteni içinde mevcut bir maddenin, aynı zamanda, oksijen ile hücreleri zenginleştirmek, mide-bağırsak sisteminin normalleşme katkıda bulunur.

Gluten - değerli bitkisel protein, karmaşık bir besin olup, metabolizma normalleştirme teşvik eder. Eğer bu proteinin kurtulmak ise ağırlığını azaltmak için olası değildir. modifiye edilmiş malzemeyi içeren tüm glutensiz ürünler, tam tersine, kilo katkıda bulunur.

glutensiz bira büyük ölçüde içki tadı etkiler. Bira ürünlerin glütensiz tipleri, birçok üretici sağlığı üzerinde olumsuz etki lezzet arttırıcı kullanın.

çölyak hastalığı

korkmadan gıdalara karşı alerjik reaksiyonlar yok Sağlıklı insan glutene ilgili olabilir. Çölyak hastalığı olan kişiler, bira kullanılmadan önce, bir glutensiz bira olup olmadığını sormalıyız? tahıl Yeme onları tamamen kontrendike gluten.

Çölyak hastalığı nedir? gluten tam intolerans - Doğuştan, otoimmün bir dizi anlamına gelir. Etkilenen ince bağırsak. hastalık dünya nüfusunun sadece% 1'inde görülür. Hastanın vücut gluten asimile ve yabancı eleman, yabancı bir madde gibi davranır etmez böylece sindirim sistemi, beyin hücreleri, eklemlerin, kanser riski lezyon vardır.

Madde "glüten" Bu durumda gliadin tehlikeli glutenin ve gliadin, oluşmaktadır. vücutla temas eden Çölyak gluten ince bağırsağın zarar görür, bundan böyle, aşağıdaki sonuçları: ishal, aşırı zayıflama, gelişimsel bozukluklar, kanser, kısırlık.

hoşgörüsüzlük belirtileri

Bira glütensiz ve bu prensipte vücuda zararsız olmasının nedeni biz anladım. Ama bazı üreticiler doz aşan ve un ilave gluten ve diğer ürünler eklemek. Bu nedenle, birçok kişi çölyak hastalığına benzeyen bu maddeye hoşgörüsüzlük bazı işaretler, en fark etmeye başladı. Glutensiz bira - bu ittifak içinde zarar veya fayda? gluten güvenli ve hatta vücuda yararlı bir şekilde olduğu normal dozlarda ancak daha yüksek dozlarda hoşgörüsüzlük belirtileri karşılaşabilirsiniz:

 1. gastrointestinal sistem (şişkinlik, ishal, hazımsızlık) ihlali.
 2. Azaltılmış bağışıklık, verimlilik.
 3. Metabolizma bozulması.

Bazı yanlış gıda her şeyi suçlayarak, bu belirtilerin nedenleri habersizdir. Bir süre glyutenosoderzhaschie gıdalar (makarna, ekmek, bira vs.) için diyetten gluten intoleransı dışlamak ve kendi durumunu değerlendirmek için, vücudun tepkisini izlemek için kaldırılmalıdır. Eğer önceki diyet bulundu sıralanan belirtilerin döndükten sonra, o zaman gluten intoleransı var. Diyet dengelemek ve çölyak hastalığı için test yapmak doktorunuza danışmanız gereklidir.

Glutensiz diyet: mantıklı geliyor?

Birçok bugün, moda trendleri yenik düşen, hızlı kilo kaybı umuduyla bir glutensiz diyet oturmak. gluten içeren tüm besinler, tamamen diyet dışında bırakılır. Beslenme alarm çalmaya edilir ve bunu yapmak için değil çağrı. Tahıl kişi onlara enerji desteğine ve faydalı maddelerin bir sürü vermek için yüzyıllardır gıda kullanır.

Doğru glutensiz diyet gerçekten var, ancak bir uzman tarafından gerektiği gibi atanırlar, düşük kalorili değildir ve tıbbi bir işlev taşır. diyetten glüten tamamen ortadan kaldırılması kendi sağlığına zarar zaman, birçok besin eksikliği yaratmak için. Aşağıdaki doğal ürünler gluten içermez:

 • sebzeler;
 • meyveler;
 • fasulye;
 • darı, pirinç, buğday, mısır,
 • Ev yapımı et ürünleri.

En iyi çözüm - bu sağduyu olduğunu. Tamamen süpermarket glüten atlatılabilmişlerdir edilemez. "Tabu" bölgedeki tüm ürünlerini koymak için gerekli değildir. Tüm "artıları" ve tartın "eksileri". İdeal - Kendini büyüdü yiyeceklerden kendi yemeklerini hazırlamak.

bulgular

gluten üreticileri için faydaları çok büyüktür. Çeşitli sektörlerde kullanılmaktadır - konserve gıda, ekmek, soslar, hazır gıdaların üretiminde. Ürün korunur ve uzun bir süre boyunca kullanım için uygundur, arpa malt özel bir tat niteliklere sahiptir - bira içindeki, glüten ekledi neden de açıktır.

glüten eklenmesiyle ekmek daha gür, havadar, çıtır hale gelir. maliyetleri ve zaman hamur azaltabilir glüten üretiminde kullanın. Ne yazık ki, birçok bitki tüketicilerin sağlığı üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir glüten miktarı, olduğundan fazla. Normalde gluten zararlı değildir, ancak aşırı dozda istenmeyen etkilere neden olabilir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.