SağlıkTıp

Epidermis nedir? Epidermisin yapısı

Dış gövde kapağı oldukça karmaşık bir yapıya sahiptir. Cilt iki katmandan oluşan bir organdır. Koruyucu değişimi, ısı yönetimi, reseptör,: önemli işlevler bir dizi gerçekleştirir. Birçok kişi neyi epidermisi merak, ancak derinin ikinci bileşeni için unutmak - dermis.

Dış kaplama gövde yapısı

epidermis ve dermis - Cilt iki katmandan oluşur. Üst epitel tabakası düzensiz düşük dalgalı ayrılır. Onun görünüşü özel çıkıntılar derinin yüzeyinde mevcudiyeti neden olmaktadır - papilla. Üst tabaka düz ve keratinize çok katlı epitelyumdur. Hiçbir içeren kan damarları, ve güç yalnızca dermis buna sağlanır.

Böyle bir epidermis, onun nerede olduğunu bulmak gerçeği ile ele sonra, birçok yapısında ilgilenmeye başlıyor. Bu şekil ve yapıda farklı hücre oluşur. Hayatlarının belli bir aşamasını yansıtmaktadır. Epidermisin kalınlığı, yerine bağlı olarak da 0.07 mm ile 1,4 mm arasında olabilir. en kalın tabaka ellerin ayak, avuç içi tabanı üzerindedir. Çok ince deri (üst katman), ön kol üzerinde, kasık alanında bir kulak ve karın.

keratinize üst kapak yapısı

Epidermis beş tabakadan oluşur. Ana bileşeni olan keratinosit denir. Ama Epidermisin yapısı ilk bakışta göründüğünden daha daha karmaşıktır. Uzmanlar bu tür katmanları tanımlamak:

  • Bazal (germinatif);
  • dikenli;
  • granül;
  • parlak;
  • azgın.

Her biri farklı bir fonksiyona sahip ve kendi yapısı vardır.

Deri hücreleri yenileme sabit bir durumdadır olduğunu bilmek önemlidir. Tabakalar yeniden üretim süreçlerini, taşıma, keratinizasyon ve deskuamasyon test edilmiştir. tam epidermal güncelleme işleminin vücudun belirli alana bağlı olarak 20 ila 30 gün sürebilir.

stratum corneum

epidermisin üst kısmı birbirine yeteri kadar yakın temas halinde olması hücrelerden oluşur. Stratum korneum bileşenleri bulunan epidermal cilt bariyeri vardır - onlar denilen korneositler bulunmaktadır. Bunlar deri hücreleri, hücre organelleri kaybetmiş ve keratin ile doldurulur.

Bu nedenle, bu boynuzsu tabaka parçaları, mekanik hasar, sıcaklık değişimleri, kurutma ve bakteri nüfuz doku altında koruyabilir. Azgın ölçekler iki tipe ayrılır. Onlar keratin fibrillerin gevşek veya yoğun dolgu olabilir. İkinci yüzeyde bunlardan bulunmaktadır. Bir birinci zerrecik halinde tabakaya daha yakın bulunan. Yapılarında, daha önce yer alan içinde hücre organelleri kalıntıları bulunabilir. Bu ölçekler, genellikle T-hücreler denir.

Epidermisin Bu, üst tabaka, deri bariyeri ve zaten birkaç kat lipidler ile emprenye edilmiş ölü hücreler oluşur. Bu arada, bu maddeler deriye nem temel koruyucularıyız.

parlak tabaka

epidermis bu bölümü her zaman ifade edilmez. Ayrıca eleidinovym tabaka denir. Bu tespit edilmez ise, o zaman, ince, hafif, parlak ve homojen bir şerit gibi görünüyor. Katman nedeniyle sadece görünüm olarak adlandırılır. Onun madde eleidin adında bir kimyasaldır. Bundan başka, keratinizasyon hücreleri için bir ürün temelidir. genellikle sadece avuç içi ve ayak tabanlarının derilerinde, bunu keşfedin. Bu nükleer silahlardan arındırılmış bir düzleştirilmiş hücrelerden oluşur.

granüler tabaka

Bu epidermis gerçeği ile başa edenler, onun nerede olduğunu bulmak ve kalınlığını hatırlamak, her bir bileşeni ihmal edilebilir olduğunu anlıyoruz. Bu nedenle, partikül tabakası, bu alanda burada ince epidermis içinde sadece 1-2 hücre satırları oluşan. Ama aynı zamanda cilt daha yoğun olduğu yerlerden hücrelerin 10 satır oluşabilir. Onlar baklava biçimli, ince uzun, ince uzun ve sıkı birbirlerine karşı bastırdı var. Bu katman hücrelerinde bulunan bölmek için yeteneklerini kaybetmiş. Yapraklı ve eleidin: sitoplazmada pelet iki türü vardır. Her bir baklava biçimli hücrelerin uzun eksenine paralel oluklar veya tarak hareket ki onlar bulunmaktadır.

dikenli hücreler

Ne olursa olsun derinin yer alan, kat satır 5-10 bundan oluşmaktadır. İçinde bulma hücreler çokgen şeklindedir. Mikroskop altında bakıldığında sen derinin sadece epidermal katmanlar görebilirsiniz, ama aynı zamanda hücrelerinin kendilerini, onları ve onu geçme ince süreçlerin arasındaki boşluğun dar şerit görmek için. Onların varlığı tabakasına sayesinde dikenli seçildi.

Kerotinler epidermal dezmozomların bu bölümünde bağlanır. iki levha olarak görünür ve bunları bir katot 4 ve 3-saydam elektron yoğun bir tabaka ile içiçe arası Bunlar oldukça karmaşık bir yapıya sahiptir. Onların güçlü hücrelerarası garantör bileşik olan, iç hücre yapısını desteklemek dezmozomların. Onlar da tonofilaments için bir montaj yeri olarak hizmet vermektedir. Üst kısımlar Spinoz tabaka dezmozom sayısını azaltır böylece insan epidermis yerleştirilmiş olduğu not edilmelidir.

Bazal bölümünün bileşenlerinin anımsatan hücre yapısı. Ama aynı zamanda da farklıdır. Dikenli hücreler bir araya dezmozomların önemli sayıda bağlantılı ve kalın bunları tonofilaments demetleri.

bazal hücreler

Bu katman deri yüzeyinden en uzak olduğunu. Ama tam olarak neyi epidermisi anlamak imkanı sunuyor. Diğer dokulardan daraltır bazal plaka, son tabakasıdır. Hücreler, içinde tek bir sıra halinde düzenlenir. onlar oluştururlar Katman, ayrıca germinal denir. Bu hücrelerin çeşitli içerir. keratinositler, melanositler lenfositler, bazofiller doku vardır. Ayrıca tabaka Greenstein ve Merkel hücreleri dahil edilmiştir.

Bu katmanda Kerotinler dikey durmak silindir gibi görünüyorsun. düz ve zubchastoy yüzeyi: İki tip ayırt eder. İlk olanlar nedeniyle hücre değişim meydana gelir, ayrılır. İkincisi yedekleme fonksiyonu olarak hizmet vermektedir. Ama cilde herhangi bir zarar paylaşmak başlıyor.

Tamamen anlıyor ve bileşenleri bazofilik tabakanın yapısı biraz farklı olduğunu biliyorsanız, olabilir epidermis yapısının yapısını anlamak. Ayrıca ve organellerin ve diğer tüm hücrelere sahip olma eğilimi çekirdeklerin, olarak, bunlar belirli bir yapıya vardır - tonofilameny. melanin granülleri adı verilen özel bir içerme, de bulunmaktadır.

özel hücreler melanin üretebilen - Biz de melanosit söylemek gerekir. Bu madde zararlı etkilerine karşı korur ultraviyole radyasyonu. Bazal tabaka hücrelerinin% 10-25 düzeyindedir. Görünüşte bir benzerler deniz kestanesi ve keratinositler arasında yer. Uzun yönteme göre, fagositoz ile hücrelerin içinde melanin taşıma yeteneğine sahiptirler.

yapısı hakkında tüm bu bilgileri bilerek, cildin üst tabakasının özellikleri, sen epidermis, görünüşe yolu ve hangi gerekli olduğunu tahmin edebilirsiniz.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.