FormasyonBilim

Tanımlandığı sertlik metal olarak

Etki gücü - gücünün en önemli göstergelerinden biri olan darbe yükü enerjisini absorbe çeşitli malzemelerin yeteneği. Bir malzemenin sertliği, genellikle dikdörtgen şekilli numunesi malzeme, bir dayanıklılık ölçüsü olan, belirli bir darbe yükü, tahmin kopmaya çalışma ya da numune kırık bükme etkisi ile belirlenir. Tanımlanması özel bir cihazda gerçekleştirilir - sarkaç. Numune malzemesi orta testi, bir bıçakla çarpıcı sarkacı çentikli. bu durum, metal gösterge test, metal ve test amacıyla bağlı olarak 1200 ° C -100 ° C arasında bir sıcaklıkta gerçekleştirilebilir. Metal tokluk atomları arasındaki çekme stresin neden olduğu kırılma direnme kabiliyetini gösterir bir malzemenin güvenilir bir ölçüsüdür.

çeliğin tokluğunu değeri çelik örneği ayırması için yeterlidir işin büyüklüğü ile belirlenir. Bu harf ve sayılar kümesini simgeler. İlk iki harf - tokluk (COP) sembolü. Üçüncü harf bir konsantratörü gösterir. Sonra sayılar vardır. Test numunesi genişliğine Bunlardan birincisi - Sarkaç piminin maksimum enerjiyi temsil eder, ikinci merkezi derinliği ve üçüncü gösterir. numune, azaltılmış veya yükseltilmiş sıcaklıkta test edilmesi halinde, daha sonra sıcaklık seviyesi, test gerçekleştirilmiştir, yani sayısal dizini belirtilmiş.

Yüksek sıcaklık azaltılması metallerin tokluk damla soğuk kırılganlık gösterir. Soğuk gevreklik - düşük sıcaklıklarda metallerin kırılganlık bir artıştır. soğuk çatlamaya olgusu, açık , düşük alaşımlı çeliklerden ve diğer metaller - kübik kafes obemotsentrirovannoy metal atomundan oluşur tantal, tungsten, krom, molibden,. Tokluk metal başta sıcaklığa bağlıdır.

çeliğin dayanıklılığını testi çelik de dahil olmak üzere tahıl yapısına bağlıdır ve büyüklüğü iyi bir kalite göstergesi metal. Bu nedenle, yaygın tokluk testi. çeliğin dayanıklılığı hızla azalır ki burada sıcaklık aralığı, termik kırılganlık alan adı. Ve bu alanın sıcaklığını çalışma ile çeliğin sıcaklığı kırılganlığını eşleşmedi gereklidir. Diğer bir deyişle, metal ürünlerin çalışma sıcaklığı kırılganlığı sıcaklık bölgesini başlar ötesinde eşik değerinden daha yüksek olması gerekir. Bu malzemenin ayrıntıları çatlak ve sonunda yıkıma maruz kalmaması için başlamadı sağlamaktır. Kriter alan sıcaklık kırılganlığı yakın metaller viskozite seviyesinin etkisi ile bağlantılıdır.

Optimum tokluk Çelik termal çelik ve bunların bu tür özelliklere sahip olmasına izin vermek sessiz ocak çelik gevrekliği sıcaklık bölgesi göstergeleri tedavi ettik. her çelik tür için GOST dayanıklılık, özel bir çelik tür kullanım için en uygun olan sıcaklığı hem de tespit edildiği bir sıcaklığını oluşturmaktadır. çeliğin dayanıklılığını sıcaklığında değil, aynı zamanda, çeşitli yabancı maddeler, alaşım elemanlarının ve çelik bileşiminden varlığı sadece bağlıdır. ciddi yapıları söndürülmesi çelik ürünün oluşturulması çeliğin dayanıklılığını azaltmaktadır. oluşan martensit belirli bir teknoloji bozulma ile kaynak, örneğin, kaynak metal bölgenin sertliği 13 kat azaltılabilir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.