FormasyonÖykü

Gabriel Tarde: biyografi ve fotoğraf

Toplumun gelişimi çalışma bir iz bırakmış düşünürler arasında, özel bir yer Fransız bilim adamı Gabriel Tarde, bu makalenin temel teşkil biyografisi ve araştırma faaliyetleri tarafından işgal edilir. XIX ve XX yüzyıl başında ifade fikirlerin bir çoğu bugün alaka kaybetmedik.

Sorbonne'a Cizvit Okuldan

Jean Gabriel Tarde Bordeaux yakınlarındaki, Fransa'nın güney batısında yer almaktadır Sarlat ilçesinde yer Mart 12, 1843 doğdu. Kader yasal yolundaki onun gelecekteki hayatını yönlendirmek için her şeyi yaptı: Çocuğun babası yargıç olarak görev yaptı ve annesi o zaman sesin süreçler isimlerini süslemeleri, tanınmış avukat aileden geliyordu.

Onların eğitim genç Gabriel Katolik aittir okulda başladı Cizvitler Yoldaşlığı'nın, oldukça ailesinin sosyal statüsü ile uyumludur. Sanat lisans derecesi ile 1860 yılında ondan olduktan sonra tercih teknik bilimler vermesi için gelecekte amaçlanan, ama koşullar onun çalışmanın konusu kanunu olduğunu şekildeydi. Sınıflar Gabriel Tarde ünlü duvarlarında onların altı yıl tamamladı, memleketi başladı Paris Sorbonne.

Bilimsel araştırmalar şehir yargıç

ev sertifikalı avukat dönersek, genç adam aile geleneğini sürdürdü. asistan yargıç olarak 1867 yılında başlayan ve sürekli kariyer basamaklarını yukarı hareket olması, yedi yıl sonra böylece sahip Sarlat kendi kasabasında kalıcı yargıç, oldu ise, bir pozisyon daha önce babası tarafından düzenledi. Bu görevinde yirmi yıl Tarde için görev yaptı.

sadece içtihat ilgilendiren konularla sınırlı değildir Ancak, yararlanmak. sürekli olarak rahatsız edici, psikolojik, fizyolojik ve antropolojik özellikleri inceleyen bilim - Üniversitesi'nde Daha Gabriel Tarde kriminoloji ve ceza antropoloji ilgilenmeye başladı.

İlk zafer getirdi kriminoloji Sınıflar,

Böyle koşullar ve İşlendiği nedenlerle yolları ve korunma yöntemleri, ama daha da önemlisi, münferit suçlular kendilerini suçlar çeşitli yönlerini incelemek için tasarlanmış XIX yüzyılda kriminoloji ikinci yarısında Fransa'da özel bir gelişmeyi aldığını belirtmek gerekir. Bu dönem "kriminoloji" göründü günlük yaşam bilgini-antropolog Paul Topinardom girmiş olduğunu yoktu.

derinlemesine bu sorunları yakalamak, onların bulguları Tarde bilimsel dergilerde yayınlamaya başladı ve 1887 yılında suç antropoloji Sarlat Arşivi'nde oluşturulduğu zaman, onun eş-yönetmeni oldu. Gelecekte, bilimsel çalışmalar Gabrielya Tarda kadar Fransa'nın sınırlarının ötesine ona ün oluşturarak, ayrı sürümleri yayınlanan başlandı.

"Doğuştan suçluların" tanımlamaya çalışır

Bu kurumda çalışmalarıyla ilgili bir kaç daha Durdurma, ceza antropoloji dosya XIX yüzyılın sonunda İtalyan bilim adamı ve kriminolog araştırmaları olduğunu popülerlik büyük ölçüde sayesinde yaratıldı unutulmamalıdır Cesare Lombroso.

Bu olasılık yeterli derecede olabilir uygun işaretlerle kanıtlamaya çalışıyor, suçluların kafatası antropolojik ölçüm yöntemini kullanan ilk birinin gözlemlerinde olduğu bilinmektedir yasadışı eylemlerine bir kişinin yatkınlık göstermektedir. Basitçe söylemek gerekirse, o anatomik türünü tanımlamak için çalışıyordu "doğuştan suçlu."

Bu amaçla, ve cezai suçları işleyen kişilerin anket, ülke genelinde materyalleri toplayan Sarlat özel arşivde, oluşturuldu. Onların çalışması ve systematization Tarde bir şehir yargıç olarak ana faaliyet kesmeden 1887 yılından beri meşgul.

Paris ve sonraki araştırma faaliyetlerine Hareketli

1894 yılında Tarde annesinin ölümünden sonra onun memleketi bıraktı ve Paris'te kalıcı yerleşti. Geçen içtihat bırakarak, o onun araştırma yelpazesini genişletirken, bilim kendini adamak için nihayet başardı ve paralel olarak sosyoloji kriminoloji yapmak. Ciddi bir araştırmacının itibar ve ayrıca bilimsel topluluk bilinmektedir Gabriel Tarde Adalet Bakanlığı yüksek bir konum işgal izin, orada suç istatistiklerinin bölümünü yöneldi.

Tard Gabriel bilgin olarak değil, aynı zamanda Fransız avukatların bir galaksi yükseltti bir öğretmen olarak değil sadece bilinen bir anda oldu. Onun öğretmenlik mesleğine Siyasal Bilimler Ücretsiz Okulu'nda 1896 yılında başlayan, sonra 1904 yılında ölümüne kadar çalıştı College de France, eğitim ve araştırma merkezi profesörü olma onu devam etti.

Emil Durkheim ile tartışma

sosyoloji konularına adamış eserlerinde, Gabriel Tarde istatistik ve araştırma birincil yöntem olarak kullanılan karşılaştırmalı analizine esas dayanıyordu. Fransız sosyolog - Bunların, sık sık bilimsel topluluk onun çağdaş, aynı zamanda alınan tanıma, tartışmıştı Emile Durkheim.

meslektaşları aksine, bu farklı bir bakış alanına yapışmış, her bir birey, TARDE oluşturur toplum olduğunu iddia toplumun kendisi tek tek deneklerin etkileşiminin bir ürünü olduğuna inanmak için eğimli. Başka bir deyişle, uzmanların arasındaki anlaşmazlık ne birincil ve ikincil ne yaklaşık gitti - her erkek olur ürünün hangi toplumu oluşturan insanlar ya da bir toplum.

karşılıklı taklit sonucunda şirketin bütünlüğü

Gabriel Tarde tarafından kaleme XIX yüzyılın eşsiz bir monografi, sonunda - "taklidin yasaları" Onun özü bilim göre, toplumun üyelerinin sosyal ve iletişim faaliyetleri ağırlıklı olarak taklit dayalı ve başkalarına bazı insanlar davranışlarını kopyalıyor, aslında aşağı kaynar. Bu süreç farklı sosyal tutumlar, pratik faaliyetin tezahürleri yanı sıra inanç kalıplarını sistematik tekrarını içerir. Bu taklit nesilden onları oynamak kolaylaştırır. Aynı zamanda tüm şirket yapısını yapar.

Yetenekli kişi - ilerlemenin motoru

Toplumun gelişmesi, Tarde teorisine göre, üyelerinin periyodik taklit genel süreçten patlama yeteneğine ayrı yetenekli kişilikleri, görünür arasında, insan faaliyetinin herhangi alanına yeni kelime olmasından kaynaklanmaktadır. işlerinin meyve soyut bir fikir ve spesifik maddi varlıklar ikisi de olabilir.

onlar tarafından oluşturulan yeni öğeler - hemen taklitçileri çekmek ve sonunda olmak kabul norm - Tarde "buluşlar" olarak anılır. Bu bilim adamlarına göre, tüm toplumsal kurumları birleştirmek nasıl olduğunu - Halkın çoğunluğu, bir şey icat yapamaz, ben yaratıcılar (yenilikçiler) taklit ve onları yaratan kullanmaya başladı. Aynı zamanda tüm yenilikleri taklit toplum tarafından kabul edilir değil, fakat sadece daha önce hüküm süren kültüre uymak ve o onunla çatışma girmiyorlar belirtilmektedir.

Böylece, teorinin yazarı savunuyor toplumsal evrim toplumun bu Emil Dyurkgeym itiraz olarak yetenekli üyelerinden bazılarının yaratıcı faaliyetin sonucu değil, doğal bir tarihsel süreçtir.

Toplu bilinç teorinin eleştiri

Hayatının Gabriel Tarde son yıllarda yazılmış Günümüzde dünya çapında popüler kitap, - "Görüş ve kalabalık" İçinde onun yıllarda hakim eleştirel tutum ifade ve sözde bireysel kafasında ayrı olarak mevcut ve bağımsız bir şeydir, kolektif bilincin günümüz konseptine kadar gelebilmiştir. Fikirlere Bina kalabalık tarafından işlenen eylemlerden kendi sorumluluk, dolayısıyla her bir bireyin bilinç birincil rolü, yukarıda yazar noktaları dile getirerek.

Bu, bir daha konu olarak hatırlanacak olan onun uğraşları Tard Gabriel adamış için - "Kalabalığın fenomen" Bu bağlamda, Fransız psikolog ile savunuyor Gustave Le Bon, XIX yüzyıl olduğunu savundu "kalabalığın yaşı." kalabalık ve seyirci - buna karşı çıkarak Tarde o tamamen farklı iki kavram karıştırmak imkansız olduğunu savundu.

Kalabalığın formu halkının bileşenleri arasındaki yakın fiziksel temas gerektiriyorsa, seyirci ortak zihin ve aklı oluşturur. Bu durumda, coğrafi olarak birbirinden oldukça uzakta bulunan kişiler olabilir. medya yapay onlara doğru yönde fikrini yönlendiren, ortak halkı oluşturmak edebiliyoruz Özellikle önemli bizim günlerde yaptığı iddia oldu.

ilgi Tarde o bilimin diğer dalları

sosyoloji Faaliyetinin sadece saha değildi - Gabriel Tarde ile ilgilenen diğer bilim alanı vardır. Yukarıda belirtilen kriminoloji yanında, bilim adamı böyle siyaset bilimi, ekonomi ve sanat tarihi kadar dikkat ve sosyal bilimler konularını ödedi. O güzel sanatlar bölümünden derece ile Cizvit okuldan mezun kez çünkü ikincisi, şaşırtıcı olmamalıdır. Bilgi Gabriel Tarde bu alanların tümünde çalışır sonra kalan bilim zenginleştirilmiş.

Fransız bilim adamının fikirlerini Rusya'da geniş bir yanıtı buldum. Eserlerinin birçoğu Rus çevrildi ve hatta devrimden önce halka mal olmuş edilmiştir. Örneğin, 1892 yılında St. Petersburg yukarıda özetini belirleyen kitabı (Gabriel Tarde "taklit kanunları") yayımlandı. Buna ek olarak, bu monografi ve çeşitli başka "sanat özü" "Kalabalığın suçları" ışığı gördü.

günümüze ışığında Tarde fikirler

Birincil ne olduğu konusunda Tarde ve Durkheim arasındaki XIX yüzyılda gelişeceğini tartışması: birey ya da toplum, bugün devam bulundu. Modernite bağımsız bir organizma olarak toplumun yorumlama destekçileri arasında tartışmaya yeni bir ivme vermiştir ve rakiplerini bağımsız bireylerden oluşan bir koleksiyon olarak görüyoruz.

onun bilim mirasını tahminleri farklılığa rağmen, modern bilim adamları popüler günümüzde sosyoloji, bir takım bölümlere kurucusu olarak borç Tarde yararları verir. Aralarında kamuoyunun en önemli analiz ve kitle kültürünün teorisi vardır. Bununla birlikte, XX yüzyıl Dürkheim Hakim olan teori toplumun bireye oluşumunu etkiler yine, ve bunun tam tersi olduğu not edilmelidir. Bu bağlamda, birçok Tarde popülerliğini kaybetti.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.