Haberler ve ToplumKültür

Cizvitlerin sırası: yansıma için birkaç ilginç gerçekler

Cizvit Sipariş, yaklaşık olarak 500 yıldır var olmuştur (1534'te kurulmuştur). Bu erkek manastır düzeni , karşı-reform döneminin ürünü idi. Aslında, Katolik Kilisesi'ni iyileştirmek için yaratıldı. Aynı zamanda, tarihçiler faaliyetlerini açıkça tanımlamaktan uzak duruyorlar. Neden? Bazı ilginç gerçekleri düşünelim.

Gerçek sayı 1. Önce, Cizvitler Düzeninin kurucusu kimin hakkında konuşalım. Ignatius Loyola, köken olarak, gençliğini savaşa adamış bir İspanyol aristokrattı. Bazıları Ignatius Loyola'yı aziz olarak görüyor, ancak başkaları için sıradan bir dini fanatik. Kendisi, "kadınlar için kur yaptığı için cesurca davrandığını, kendisinin ve başkalarının hayatını ucuza değer verdiğini" itiraf etti. Fakat 1521'de Pamplona'nın savunmasından ağır yaralandıktan sonra, Iñigo de Loyola hayatını aniden değiştirmeye karar verdi. İspanya'da okuduktan sonra Fransa'da rahip oldu. Eğitim süresince, Ignatius, aynı fikirde olan 6 kişiyle birlikte, saflık, derece ve misyonerlik yeminleri sözü verdi. Resmen, belirtilen emir 1540 yılında onaylandı. Siparişin askeri tarzda düzenlenmesine katkıda bulunan Loyola'nın olması mümkündür.

Gerçek sayı 2. Cizvid emri pek çok açıdan bir misyonerlik örgütüdür. Doğru, Cizvitler tarafından kullanılan vaaz yöntemleri, İncille ilgili örneklerden uzaktır. Ne de olsa, adlandırılmış işte mümkün olan en kısa zamanda başarıya ulaşmaya çalışıyorlardı. Örneğin, Çin'de vaaz varken, Cizvitler öncelikle yerel halkın geleneklerini inceledi. Hıristiyanlığı bir tür Çin dini olarak sundular. Böylece Cizvitler Konfüçyüs hayranları gibi davrandılar. Özellikle, Pagan ayini üyeleri Konfüçyüs ve atalarının kurbanlarını, Hıristiyanlığı haklı filozofların sözlerini, "Gökyüzünde tapın!" Yazısı ile tapınaklara plak asmışlardı. Aynı şekilde, Cizvit Sipariş Hindistan'da işletildi. Hintlilere vaaz ederek, kastların varlığını hatırladılar. Örneğin, Cizvitler pariahlarla ("dokunulmazlar") yakın iletişim kurmayı reddetti. Uzun bir sopanın sonunda cemaat de alındı. Cizvitlerin vaaz ettikleri, Hıristiyan ve putperest inançların tuhaf bir karışıklığı idi.

Gerçek 3 numara. "Sonu anlam ifade ediyor" - ünlü cümle sloganı Cizvıf emri izledi. Ve aslında belirlenmiş hedeflere ulaşmak için Cizvitler herhangi bir araç kullandı: aldatma, rüşvet, sahtekarlık, iftira, casusluk ve hatta cinayet. Emrin menfaati geldiğinde, Cizvit'e karşı herhangi bir ahlaki engel yok olabilir. Bu nedenle birçok tarihçi, Fransız Kralı Henry of Navarre'nin öldürülmesini Cizvitlerce düzenlediğinden emin. Emir'in üyeleri açık bir şekilde tiran hükümdarın öldürülmesini haklı gösterdi. Ayrıca, Cizvitler, 1605'te İngiltere'de gerçekleşen sözde Bomba komplosunun örgütlenmesiyle alakalıydı. İsveç Kralı Gustav-Adolph, bu düzenin üyelerini tüm Almanya'nın felaketlerinin suçluları olarak nitelendirdi. Aktif çalışmaları nedeniyle Cizvitler Portekiz, İspanya, Fransa ve Napoli'den sürüldüler. Bu nedenle, Cizvitlerin sıklıkla ikiyüzlüler olduğu kadar kurnaz ve kurnaz insanlar da olduğu şaşırtıcı değildir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.