Haber ve ToplumDoğa

Flora ve Baykal Gölü'nün fauna

Baykal - dünyanın en endemik su organıdır. Onun birçok hayvan ve bitki dünyanın başka bir yerinde meydana gelmezler. Hepsi bir yaratıkların fazla 2.600 türler güvenebilirsiniz. Biz o göl flora ve fauna bunun temsil öğrenirler.

bitkiler alemi

Baykal ise yerli diyoruz özel mercanlar, büyümek deniz süngeri. Su, onlar yumuşak ve havada sertleşmesine bulunmaktadır. Sığ sularda yaz ortasında mukoz ve lifli fauna görünür. kıyı bölgesi bitki örtüsü çok çeşitli sahiptir. Bu soydan gelen ladin, maruz kökleri ile tumturaklı ağaçlar, şifalı sedir kavak kokulu , likenler, yosunlar ve daha çeşitli fantezi şekiller.

Baykal dağlar çoğunlukla kalın iğne yapraklı orman ile kaplıdır. Sedir ağacı, karaçam, ladin, çam, köknar, kayın ağaçlarının ile temsil edilir. ovalarda üzümü çalılar, balsam kavak, Sibirya yabani biberiye ve düşük kızılağaç büyür.

Yerel bitki örtüsü çok çeşitli olduğunu belirtmek gerekir. Ama kısaca en çok ilgilendiren Baykal, florasını ele alalım.

Sibirya sedir

Sibirya sedir Baykal büyüyen - bu güçlü ağaçtır. 40 metre - İçinde en fazla 1,8 metre ve yüksekliği bir çapa ulaşır. Sedir yarım asır kadar yaşar ve altı yıl sonra fındık zengin bir hasat vermeye başlar. Bu halk sırasında ona ekmek Sibirya ahşap lakaplı. Tek bir gövde ile fındık ondan fazla kilogram monte edilebilir. Fakat her sene, koniler sadece 14-15 ay olgunlaşır çünkü.

Daha önce fındık süt, ekşi krema, tereyağı ve helva (yerine ayçiçeği) imal. Ama şimdi bu el sanatları haksız yere unutulmuş. Bugün, ilgi sadece fındık ve sedir ağacının meyvesidir. Bu bulanık, ancak stabil bir koku yıllardır mol caydırmak olabilir.

Gülleri

Benzersiz florası Baykal biberiye mi yoksa denir, Dahurian ormangülü. ilçe hiçbir yeşillik olduğunda, en erken çiçek açar çünkü O, bahar Baykal habercisi olarak kabul edilir. Şu anda, onun çiçek pembe yaprakları tonlarında Ledum güzel renkler kıyı bölgesi. Çoğu zaman, bu bitki Doğu Sibirya boyunca çalılıkları oluşturur.

Aşağıdaki Ledum Sagaan verilmiş, ormangülü Adams çiçeklenmeye başlar. insanlar o "beyaz kanat" ya da uzun ömürlü bitki olarak bilinir. Bu bitki tonlama ve böbrekler, kalp ve beyin uyarıcı kullanılır. Ayrıca Adams ünlü ormangülü protivopohmelnym etkisi. bardak çay en fazla beş yaprak çiçek eklenir. içki güçlü ama hoş bir aroma ile elde edilir.

Yukarıda resimde açan ormangülü, Baykal flora temsilcisini görebilirsiniz. Bitkinin bütün çalılıkları çiçek görünce bir güzellik açar hayal etmek kolaydır.

kekik

Bu bitki ayrıca Bogorodsk çim denir. Bu Bozkır otlaklar, kayalık yamaçlarda ve açık kumlu alanlarda yetişir. Trans-Baikal ve Baykal bölgesinde dağıtılmaktadır. Tüm yaz açıkça kumlu tepeler üzerinde görünür güzel pembe çiçekler, göz dolduran.

Kekik uçucu yağların yaklaşık yüzde birini içermektedir. Bu nedenle, elinde lapa dal biraz karakteristik ve kalıcı bir koku hissetmek.

Kaynatma ve Bogorodskaya yaygın tıbbi amaçlar için kullanılan otlar, infüzyon, bağışıklık sistemini güçlendirmek uykusuzluk, sinir bozukluklarını ortadan kaldırmak ve hatta ömrünü uzatmak için. bir ilacın hazırlanması için, genellikle kuru ot, bir ya da iki çorba kaşığı ve kaynar su yüz mililitre alır. Şamanlar da yangın kekik sadece bir tutam dökülür arınma ayin için başarıyla Baykal florasını kullandı.

ramson

Ramson Baykal Gölü'nün hemen hemen her alanda yetişir. Bazı yerlerde bu çok önemli olmuş çalıların oluşturur.

toplamak ve Mayıs ve Haziran aylarında bu bitki örtüsünü satmaya başlayın. Şu anda, yaprakları ve sapları hala kırılgan ve çok sulu ve yumuşak. Cheremsha pişirme geniş bir uygulama alanına sahiptir. Bunun yerine yeşil soğan kullanılır, ancak sarımsak gibi kokuyor edilir. Ayrıca, çim salatalar, et yemekleri, pasta dolguları eklenmiş ve lahana turşusu gibi tuzlu edilir.

Snoudon gülü

Belki de bütün halk Baykal Gölü'nün flora temsilcisi ginseng özelliklerine sahiptir biliyorum. Bu Snoudon gülü, ya da adlandırılır olarak Altın Kökü. Haziran-Temmuz aylarında, neredeyse Baykal genelinde taşlı yamaçlarda, kayalar üzerinde ve dağ yarıklar çiçek.

Bitki mükemmel olduğunu yorgunluğu giderir ve vücuttaki tüm süreçleri harekete geçirir. Terapötik amaçlar için, sadece rizom çiçeklenme döneminde hasat edilir kullanır. En büyük örnekler temizlenmiş, kesilmiş ve gölgede kurutulur Dig. Alkol hazırlanan sıvı özüt sonra. Biri altın kökü ve aynı yerde köklerinin kazma sadece her on yılda bir yapılabilir dikkat çekicidir.

kırmızı yabanmersini

Baykal mineral ve şifalı bitki örtüsü bakımından çok zengin. Bir başka popüler ev çare kızılcık olduğunu. Genellikle yoğun bitki örtüsü sürekli halı oluşturan Sibirya ormanlarında yetişir. Birkaç saat için iyi bir hasat ile, çilek tam kova toplayabilir. Onlar Ağustos ve Eylül aylarında olgunlaşır.

Lingonberry bir ateş düşürücü ve iyidir terletici. Ama aynı zamanda bu reçel şeklinde sıcak et veya çay için büyük bir ektir. Berry mükemmel şeker, su içinde ve dondurucuda saklanan.

Baykal faunası

çeşitliliği ve flora ve gölün fauna güzellik kayıtsız kimse bırakmaz. sakinleri daha şok yaşarken Sadece flora ve Baykal Gölü'nün fauna fotoğrafları bakmak.

gölde bilim adamları son zamanlarda hayvanların sınıfına atfedilen benzersiz sünger, ev sahipliği yapmaktadır. Su olmanın berrak kalır bu çalışmaları sayesinde. Böyle durumlar balıkların büyük bir çeşitlilik etkiler. Baykal morina, mersin balığı, somon, yayın balığı ve sazan türleri yanı sıra Cisco, golomyanka, Grayling, levrek, turna ve whitefish bulunur. Ama göl en ünlü ve popüler endemik mühür çağrılabilir.

ormanlar ayı, kurt, tilki, tavşan ve samur gibi Sibirya hayvanlara da ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca, turist gelincik, Wolverine, ermin, marmot, sincap, geyik geyik tarbagan, yaban domuzu, kızıl geyik ve yaban keçisi karşılamak için yola çıktı.

Baykal farklı hayvanların sürü, ancak yalnızca en ilginç fauna dikkate günü.

omul

Cisco Baykal birçok ticari türlerinden biridir. Bu balık (beş kilogram elli santimetre uzunluğa kadar) büyük değildir. Ama gölde endemik olan bir alt türü ev sahipliği yapmaktadır. Kuzey Baykal, Selenga, büyükelçiler ve Chivyrkuisky Cisco: Toplam dört popülasyonları bulundu.

Bugün, göl, flora ve fauna uzmanları bu balıkları kafa yaklaşık otuz bin hesaba, çok çeşitlidir. Önceki yıllarda kıyasla nüfusları hafifçe artmaktadır. Cisco çeyrek yüzyıldan daha fazla yaşıyor. Bu bentik omurgasızlar, kabuklular ve diğer balık gençler beslenir. Çünkü eşsiz ve hassas tat Salty değerli Baykal alttür.

golomyanka

Baykal Gölü'nün büyük balık haklı golomyanka çağrılabilir. Onun toplam biyokütle ve sayı diğer türlere göre iki kat daha fazladır. İlginçtir, golomyanka diğerleri gibi genç yaşamak yerine yumurtalarını bırakmak için doğar. ıslahının Böyle bir yöntem artık dünyanın bilinen balıkların hiçbiri karşılamaktadır.

Ayrıca vücut golomyanka dikkat çekiyor. Bu yarım yağlı ve bu nedenle yarı saydamdır. Büyük bir örneğinin kuyruk bölümünde sayesinde, hatta metin büyük harflerle yazılmış okuyabilirsiniz.

Golomyanka tüm derinliklerde yaşayan ve altta ve yüzeyde. Bu nedenle, aynı şekilde, su sütunu boyunca dağıtılır. Bu balık da ilginç mühürler, hem de diğer endemik flora ve Baykal Gölü'nün fauna için gıda ana kaynağıdır.

mühür

Baykal mühür tatlı suda yaşayan bir dünyadaki tek mühürdür. Göl etrafında yayılmış, ama özellikle orta ve kuzey kesimlerinde. Bugüne kadar, uzmanlar mühürler yaklaşık yüz bin baş sorumludur. Onlar 50-130 kg ağırlığında ve en büyük örneklerin vücudun bir uzunluk yaklaşık iki metre ulaşır. Bu mühürler 55 yıl yaşayacak ve golomyanka Baykal bu balığı beslenir.

Bu çok samimi, ilginç ve tren kolay bir hayvandır. Mühürler genellikle gemilere yüzerek uzun süre sürüklenen yakınında bulunmaktadır. Şaşırtıcı bir şekilde, bu mühürler hava deliklerden buzun altında nefes almayı öğrendim. Önayaklar bunlar bir veya iki metre çapında bir delik gözyaşı. Dahası, hayvan periyodik boyutunu tutmak için buz ile kaldırır. Ama bu ana hava delikleri olduğunu ve etrafında küçük ek kuyuları dağılmış.

Mühür Baykal Gölü'nün ekosistemin besin zincirinin üst kısmıdır. Tek tehlike onun için bir adamdır. Kaçak avcılar son derece kendi çevrelerinde kabul edilir beyaz kürklü başka genç yok.

Barguzin samur

Bu efsanevi hayvan gölde değil, aynı zamanda Rusya'nın tayga boyunca sadece bulunursa olduğunu. Bir güzel, dayanıklı ve bu nedenle pahalı kürk vardır çünkü Sobol, yumuşak altın aradı. Bir Barguzin genellikle müzayedeler için bir nimet olarak kabul koyu ciltlerde sayesinde bekliyoruz. onlar Baykal Gölü'nün eşsiz flora ve fauna yok etmek başladığı Bu nedenle, hayvan neredeyse Sovyet döneminde tükenmiş oldu.

Samur vücut uzunluğu yaklaşık iki ayak ulaşır en büyük hayvan değildir. Ama o kabarık ve güzel kuyruk dvadtsatisantimetrovy. sedir ağacı, dağ akışları, çalılıkları üst kesimlerinde yaşayan ve taş placers arasında tercih etmektedir. Akşam ve bir av sırasında sabah, yüksek aktivite samur gösterilmektedir.

Deniz Baykal Kuşları

Baykal Gölü'nün çevresinde ortak orman kuşları yaşayan ve gıda nedeniyle bolluk göl kendisi deniz balıkçıya çekiyor. büyük topluluklar halinde su üzerinde toplandığı gibi ördeklerin en yaygın çeşittir. kayalık ada yoğun martı ile doldurulur ve açık kırsal siyah karabataklar yükselmek olduğunu. Nadiren görülen kuğular, screamers, kaz, kıyısında -siyah boğazlı dalgıç ve gri balıkçıllar.

Yerel halktan Özel saygı kartallar vardır. Baykal On yedi türün onların yaşar. Bu Pallas Balık Kartalı, Beyaz kuyruklu kartal, step kartallar, cüceler, eagles büyük orman kartalı, altın kartallar ve defin. Böyle çeşitlilik Asya'da başka hiçbir yerde bulunmayan.

Yani, Baykal Gölü'nün flora ve fauna kısaca düşünüldü. Artık hayvanlar ve bitkiler bu harika yerde bulunan ne biliyoruz.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.