Haber ve ToplumDoğa

Nautilus (istiridye): yapısı ve ilginç gerçekler açıklaması

İnsanlar uzun süre gezegenin doğasını keşfetmek. Bu güzellikleri ve bilinmeyen gizemlerle dolu. Flora ve fauna çeşitli türlerde zengindir. En ilginç deniz yaşamı biri Nautilus (kabuklu deniz) 'dir. Onun şaşırtıcı lavabo yüzden insanlar bu malzemeden yapılmış çeşitli süsler yapmak öğrendim, güzelliği içinde çarpıcı. Bu okyanus, Jules Verne'in romanından Kaptan Nemo adını veren denizaltı olarak gizemli ve esrarengiz bir çok eski kişidir.

Genel özellikler

(Lat. Nautilus itibaren) Nautilus gezegenimizin oldukça eski kişidir. Bu tür 500 milyon yıldır var olan. Nautilus sınıfa ait Sefalopodların. Bunlar uzak akrabaları deniz yaratıkları ahtapot, kalamar ve mürekkep balığı gibi.

Nautilus yumuşakça oldukça özgün görünüyor. O tam bir kabuk vardır. Bu bir eser değil. Nautilus (Ox) dışına yerleştirilmiş bir kabuğa sahiptir. Diğer Kafadanbacaklılarda yılında içindedir.

Bünyesinde çok ortak noktası var Nautilus yumuşakçalar, sadece 6 türü vardır. Bunlardan ikisi resmen nesli tükendi. Sefalopodların sınıfından itibaren en ilkel yaratıklar olduğunu.

kabuk yapısı

Vucudu sarmal kabuğunda dönen kaplıdır kafadanbacaklı, - Nautilus. yaratığın türüne bağlı olarak, 16 ila 25 cm arasında bir çap ebadına sahip bulunmaktadır. Imperial nautilus büyük kabuk pompilus adlandırılan bir alt türü. En küçük nautiluses - makromfalusy.

Kabuk aynı düzlemde bükülmüş ve bir kamera vardır. Bu bölmeler, özel valfler tarafından birbirine bağlanır. Çok büyük bölme mollusk gövde yerleştirilmiştir. Diğer tüm bölümler balast bulunmaktadır. Deniz suyu sakini derinliğe dalmak için odasını doldurur ve ortaya çıkmaya - havayı.

ışık - kovanın üst kısmı koyu renk ve altı vardır. Bu yırtıcılarla karşılaşmaları önlemek için gizlemek için izin verir. Kabuk inci iç tarafında.

Bu oldukça kırılgan doğanın inanılmaz oluşturulmasıdır. Bu nedenle nautiluses 500 m'lik bir derinlik altına düşmemelidir. Bunlar 20 ile 100 m arasında bir derinlikte bulunurlar.

cisim yapısı

o Nautilus nasıl göründüğünü anlamak için, onun yapısı aşina olmak gerekiyor. Vücudu bir baş ve gövde vardır. O muadillerinden biraz daha ilkel. Kafa tehlike durumunda lavabo kapsayacak şekilde özel bir bıçak vardır. İşte Gözleri ve ağzı vardır. Yanında bulunan doksan dokungaçlar. Onlar el fonksiyonlarını yerine getirir. dokunaçlarından On enayiler de kas geliştirdi var. Bunlar deniz canlıları, taşımak için avını yakalamak için, ve ağzına göndermek yardımcı olur.

istiridye kabuğu göre hayatının süresini belirleyebilir. Bunun için kimyasal analizidir. Hayat nautilus Erken yedi kameraların toplam sahiptir ve daha sonra kendileri için her üç haftada bir başka bölme ekler. Bu büyüme yaşamın sadece on yıl yavaşladı.

Ağız iki çene içerir. Bu katı gıda atıştırma sağlar. tükürük bezlerinde bir kas farinks yoktur. O mideye yol açan yemek borusu, gider. Karaciğerde ikiz kanallarını açar. Midede gider , rektum kolon içine geçen. manto boşluğu o anüs sona erer.

vücut sistemleri

Onlar nautilus sahiptir organın özel dikkat sistemini hak. olan yapısı onu kafadanbacaklı deniz sakinlerinin sever farklıdır yumuşakça, solungaç iki çift, dört böbrek kesesi ve kulakçık vardır. Üç gangliyanın onun sinir sistemidir.

Bu yumuşakça sıvı mürekkep üreten bir bezi değildir. gözler oldukça ilkel var. Hiçbir fotoreseptör dış, vitreus ve lens. Ama iyi koku alma organları gelişmiştir. O avlarken bunları kullanır.

kas duvar ile Manto tüm vücudu nautilus kapsar. Vücudun azaltılması ile kuvvetle manto boşluğuna aracılığıyla su iter. Hayvan sırtını atar. gevşeme esnasında boşluk yeniden su ile doldurulmuştur.

üreme

Nautilus - spermatofornym yol doğurur istiridye. ikievcikli Bireyler. erkek dişi alanda manto spermatofor taşır. döllenme Orada gerçekleştirilir.

kadın yeni bireylerin 6 aydan fazla tane olan büyük yumurta, bırakır. Onlar zaten tam kabuk ve beden oluşturdu. Onlar yetişkin nautilus farklılık yoktur.

Kadın kabuk erkeklerde çapı 9 cm ve 11 cm ulaştığında, ergenlik sırasında meydana gelir. Adam sadece 1985 yılında embriyo Nautilus ilk kez gördüm. nedeniyle yüksek genetik değişkenliği bu türün bu esneklik. Bu erkeklerden iki kat daha fazla olduğunu. Bu türün bu kadar uzun yıllar bozulmadan korunur neden Ancak, bilim adamları hala söyleyemem.

ilginç gerçekler

Nautilus (istiridye) Yasa logaritmik ilerlemesi doğrultusunda dönen, bir lavabo vardır. Bu hayvan bile önce 1638 Rene Dekart onu tarif yıl milyonlarca matematiksel formüller kullanır.

güzel inci gibi kameralardan yıllar insanlar güzel dekoratif objeler olun. akvaryumlarda hayvanları tutun. tek bir bireyin maliyeti oldukça yüksektir ve içeriği daha da pahalıdır. Bu nedenle bu tür bir zevk can sadece büyük akvaryumlar göze.

Çünkü böyle bir kişi deniz yaşamı olan ilgi de artacaktır, dünyanın okyanuslarda sayıları son yıllarda ciddi ölçüde azaldı. Bilim adamları alarm hali ve tehlike altındaki hayvanlar bu tür çağrı vardır. Bu seçenekler kaybolursa, onlarla kaybolacak ve doğa antik gizemler. Ve bu izin verilmemelidir.

Nautilus (midye) gibi deniz yaşamı, ilişkin bilgi aldı, biz bu ilginç, gizemli bir görünüm olduğunu söyleyebiliriz. O sırrına kefen ve naturalists özellikle ilgisini antik değiştirilmemiş devlet arasında, uzak geçmişte hakkında çok şey söyleyebilir. İnsanlık gezegen nautilus kurtarmak için her türlü çabayı gerekir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.