KanunFikri mülkiyet

Fikri mülkiyet - doğa ve çeşitleri

Hızla büyüyen internet giderek iç hem de uluslararası dava bir sonucu olarak, fikri mülkiyet hakları ile ilgili bir anlaşmazlık nedenidir olur ve.

Bu durumu önlemek için, fikri mülkiyet teşkil eder ve onların görüşlerini nelerdir ne açık olmalıdır. Bu sorulara cevap vermek o kadar açmak için gerekli olan yasal doktrin endüstrisinin.

Fikri mülkiyet - doğa ve türleri.

Geleneksel olarak hukukçular birinci olmasına rağmen hukuk XX yüzyılın ikinci yarısında, bu dalında oluşumu başlangıcını dikkate uluslararası eylemler 1886 yıl (o 1883 Paris Sözleşmesi ve 1886 Bern Sözleşmesine gelir) - 1883 yılında geri kabul edilmiştir. uluslararası anlaşmalar ve GKRF kısmının 4 tümünü inceleyerek sonra elde edilebilir:

Fikri mülkiyet - insanın zihinsel aktivite sonucudur hak ediş bir mükemmel bedensiz ve spesifik forma sahiptir.

İdeal gösterge dikkate alınan nesneler kendilerine ahlâkı somut koşullar, endüstriyel veya başka türlü sorunun tek gerçek çözüm olmasına dayanmaktadır. Buradan, fikri mülkiyet hayata (fiziksel) formu (ikinci özelliği) görünmez, ancak bunların ifadesi de maddi bir doğa giymek olabileceğini izler. İkinci özelliği - Geleneksel iki kategoriye ayrılır nesnelerin türüne göre belirlenir - sağ sabitlenmesi için spesifik formu: sınai mülkiyet ve telif hakkı.

Telif hakkı nesneler.

Bu nesneler internette istismar en sık konu edildi olduğunu. Bu grupta şunlardır:

(Onlardan alıntılar veya adlarına / karakterler ve yerlerin isimlerinin yanı sıra çeviriler dahil) • Tüm edebi eserler;

• Bilimsel çalışmalar (aralarında dahil ve denemeler, tez, hem de bilgisayar programları dahil);

• koreografi, müzik ve görsel-işitsel eserler

• Reklam sloganlar ve özdeyişler;

• Resim, heykel ve mimarlık - Bu gruptaki, ayrıca açmak ve fotoğraflayabileceğim.

Bu nesneler için, unutulmamalıdır telif herhangi bir özel kayıt için gerek yoktur. Bu oluşturma sürecinde ortaya çıkar. Ancak, bu tür nesnelerin daha fazla koruma için telif hakkının korunması için uzman kuruluşları düzeltmek için tavsiye edilir.

Bu kategoride bir şey, ama bir ağır sözler yapmalıdır. profesyonel aktivitesinin bir sonucu olarak oluşturulmuşsa, yukarıdakilerden herhangi bir nesne, yazar olmaktan çıkar. Örneğin, görüntü yayın kurulu talimatları yapıldı.

Yakından yazarların haklarının sözde nesnelere bağlı "İlgili haklar" - sanatçı ve iletkenler, veritabanları, fonogram, bilginin programları ve gelişmekte olan karakterin performansları.

Endüstriyel haklar.

Bu nesnelerin kategori ve, ortaya çıkması buna göre, yasanın alt dalı nedeniyle sanayinin hızla gelişmesi ve buluşlar çok sayıda ortaya çıkmasına XIX yüzyılın sonunda gerekli hale geldi. Aşağıdaki kategorisi vardır:

1. endüstriyel tasarımlar, buluşlar ve faydalı modeller - bu tür patentler yasasında tabidir;

2. Ticari bireycileşme varlıkların nesneler - adı, hizmet markası, logosu, marka;

3. geleneksel olmayan fikri mülkiyet - ticari sırlar, entegre devre düzeni ve seçim başarıları.

Nesnelerin Bu kategori ayırt edici özelliği vardır - savunma haklarının ortaya çıkması için onların devlet kayıt gerektiren. Kayıt gerekli değildir ve koruma tüm ülkelerde geçerli olduğu nesnelerin yazarların hakları, aksine sınai mülkiyet onlar dağıtılacak olan her eyalette kayıtlı olması gerekir, unutulmamalıdır.

geleneksel olmayan bu kategorideki özel konumu fikri mülkiyet alır. Onlar telif özellikleri ile karakterizedir - bilimsel faaliyetin ürünüdür. Ama bu nesneler nedenle Sınai Haklar sevk edilmelidir, kar amaçlı ve edilmektedir. Hukukçular ikincisi özellik son derece önemli olduğunu karar verdi ve bu nedenle fikri mülkiyet olarak kabul - bu ikinci kategori bir parçasıdır ve onların tabidir yasal rejim.

Sadece sunulan nesnelerin çeşitliliği özellikle hızla bilgiyi yayma araçlarının geliştirilmesinde, entelektüel faaliyetin sonuçlarının korunması için uygun bir rejime duyulan ihtiyacı vurgulamaktadır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.