KanunFikri mülkiyet

Entelektüel faaliyet. entelektüel faaliyetin sonuçlarına hakları

Mülkiyet yasası mutlak olarak kabul edilir. Ancak, bu şekilde karakterize tek yasal kategori, değil. Mutlak fikri mülkiyet hakkı olarak kabul. Yasal fırsatların Bu iki kategori aralarında önemli farklar vardır. Bize ayrıntılı olarak inceleyelim.

fikri mülkiyet hakkı

Fiziksel emek sonucu olağan şeylerdir. Entelektüel faaliyet teknoloji, bilim, sanat, edebiyat, alanında insanların zihinsel (yaratıcı düşünme, manevi) çalışma olarak görülüyor sanat tasarımı. Akıllıca ve bilerek herkes bu veya diğer emek işlemleri gerçekleştirirken davranır. Örneğin, bu baskıda compositor, baskı ders kitaplarında söylenebilir. Bu arada, yasal anlamda entelektüel aktivite malzeme ve üretim olarak kabul edilmez. Bu şey gibi yayınların üretimi ile bitmiyor. Fikri etkinlik öncelikli manevi olarak kabul edilir. Bu özellikle, belirli bir disiplin içinde ideal bir kavramsal sistemin yaratılmasıdır, sonuçlandı. Aynı dizgici, eserlerinin tüm öneminin için, sadece entelektüel faaliyetin ideal taşımaktadır için. Yasal fırsat Anayasa'da güvence altına çalışır için. Böylece iş çok farklı olabilir. bunun uygulanması eylemleri yasallığı için temel koşul. yanı o hak ve özgürlükler ve diğerlerinin çıkarlarını ihlal etmemelidir gerçek faaliyet sonucunu, - endüstriyel veya fikri - insan emeğinin hangi alanda olursa olsun. iş dolayısıyla insanların iyilik taşımalıdır.

fikri mülkiyet nesneleri

Bu gibi doğaları sanat, edebiyat, bilim, ulaşılmasına bağlı olarak anılacaktır ürünleri olan endüstriyel tasarım vb, vb. kullanımı ve koruma yeteneği belirli koşullara entelektüel faaliyet konusu her bir sonuç için. mevzuat, diğer şeyler arasında, onların yazarlarının bir koruma sistemi sağlar. Bu arada, entelektüel faaliyetin gelişmesi tüm ürünlere kimlik ve ortak ortak özellikleri bir dizi sentezini, neden oldu.

İdeal doğa

Sadece entelektüel faaliyetin ürünlere doğasında vardır. Fiziksel emek sonuçları ideal bir doğaya sahip değildir. Bilimsel ve teknik başarıları belirli kategorilerde veya kavramların belli bir sistem olarak hareket ederler. Sanatsal ve edebi eserler kombine görüntülerin özel bir sistemle şeklinde sundu. Tabii ki, tüm bu kategoriler sayısal, alfa ve diğer işaretler, semboller, ses, görsel araç olarak ifade edilmiştir. Oldukça sık, oldukça somut medya üzerinde var. Bu kağıt, kaya, film, tuval olabilir ve böyle devam eder. Ancak kendi başlarına bunlar ideal sona yoktur. olmayan malzeme nesnenin gibi zihinsel aktivite ürünleri aşınma ve yıpranma, bu amortisman tabi değildir, doğal haliyle yok. Bu doğasında tek eskime olduğunu.

Yasal kategorilerin darbe

Sağ doğrudan insan düşünce süreçlerinde ortaya çıkan beyni etkileyen mümkün değildir. Bunlar düzenleyici gereksinimleri yayılması kapsamı dışında kalır. Bu arada, entelektüel faaliyetin ürünleridir sonuçlanan düşünce süreçleri üzerinde doğrudan bir etkiye sahip fırsatı olmamasından, yasal disiplin olumlu onları etkileyebilir. Bu entelektüel faaliyetin bilimsel, teknik ve diğer formların çerçevesinde düzenlenen standart formlar, yanı sıra onun eserlerinin patent konusuna koşullarına güvenli onların kesin konumlarının geliştirilmesi yoluyla elde edilir.

bireyselleştirme demektir

yönetmelikler entelektüel faaliyetin sonuçlarına haklarını güvence altına. Onlarla birlikte korunur ve bireyselleştirme. Onlar da bir insan entelektüel ürün olarak hareket ederler. hizmetler, tüzel, iş ürünlerinin bireyselleştirilmesi araçları vardır. Bunlar özellikle şunlardır içerir ticari adları, ticari markaları, ürünlerin menşe yerlerin isimlerini vb. Onlar çalışır, kendilerini ve hizmetlerini, ürünlerini kişiselleştirmek için sivil ciro konular tarafından kullanılmaktadır. , Bilimsel, teknik, sanatsal, edebi ve diğer eserlerin aksine bireyselleşme araçlarının ana değeri, kendileri, aslında, ama bunları kullanma yeteneği bireysel girişimci ve ürünlerin farklılaştırılması yoluyla sağlıklı bir rekabet ortamı oluşturmak için hangi onlar gerçekleştirmek işi veya sağladıkları hizmetler üretirler. Buna ek olarak, bireyselleşme araçlarına münhasır hakkı yasal geliştirici (örneğin tasarımcı,) için sabit, ancak kendi adına kayıtlı konu için değil.

değer

fikri mülkiyet ürünlerin ideal doğa insan için gerekli şeyler ve diğer değerlerin üretimden değersizlik veya zihinsel emeğin izolasyonun göstergesi değildir. Bilimsel ve teknik başarılar, örneğin, insanlığın yararına doğal kaynakların en verimli kullanım alanlarının geliştirilmesine katkıda bulunur. Tasarım, sanat, edebiyat insanların manevi dünyasının oluşum süreci için büyük önem taşıyor. Günümüz piyasa koşullarında, zihinsel çalışmanın geniş bir ürün ve zamanında kullanılması iş aktivitesi, rekabet ve hizmetlerin ve ürünlerin kalitesinin performansına katkıda bulunur. Yasal olarak herhangi bir ticari kuruluşun maddi olmayan varlıkların önemli bir bileşeni olmuştur, faydalı modeller, icatlar, endüstriyel tasarımları, ticari markaları ve gösterimde diğer formları kullanmak, sahip, yönetmek özellikleri bağlayıcı. Birlikte diğer değerlerle, onlar iş ve sosyal hayatın diğer alanlarında yatırım olabilir. Mülkiyet Hukuku zihinsel çalışma aynı zamanda bir iş ortaklığı veya diğer dernek sermayeye katkı olabilir sonuçlanır.

düzenleyici destek

entelektüel çalışma ürünün korunması ve kullanımına ilişkin şartları şekillenmesinde kilit rol medeni hukuk aittir. doğrudan bu çalışmanın süreçlerini etkileme yeteneği yok olmasına rağmen, koruma ve sonuçları pratik kullanımı ile ilişkili ilişkileri organize üzerinde olumlu bir etkisi olabilir. Münhasır haklar, yasal bir kurum olarak hareket ederek, aşağıdaki işlevleri yerine:

  1. entelektüel çalışma ürünü için özel bir rejimin kurulması.
  2. entelektüel faaliyetin sonucu Atıf.
  3. Maddi ve manevi teşvikler.
  4. yazarlar, işveren ve özel haklar elde diğer kuruluşların menfaatlerini korumak.

önemli faktör

Atıf olabilir veya ürün aktivitesinin kayıtlarına bağlı olmayabilir. İlk karakteristik edebi, sanatsal, bilimsel başarıların örneğin, vb. endüstriyel tasarımlar, faydalı modeller ve buluşlar için ikinci karakteristik. münhasır hak entelektüel performansın kullanımının özel bir rejim kurmak. Bu pratikte bunu uygulamak yasal imkanı kimin belirler ve kişi değil. Bunlar, bilimsel başarıları, edebi ve diğer eserlerin, tasarımcılar, mucitler ve bunların işveren ve bireysel mülkiyet ve non-mülkiyet haklarının diğer konuların güçlendirici yazarları sağlayan formlar ve bunların korunması yöntemlerini kurmak.

Sonuç

HA, ancak diğer mevzuatta sadece mevcut olan genel düzenlemeler, özellikle sabit şekillendirme tüzel kişiler, içinde olan araştırma, geliştirme, bir tiyatro, basılı ve diğer zihinsel aktivitesi temeldir. Ayrı mülkiyetin oluşturulma sırasına ile belirlenen hukuki fiiller, reorganizasyon ve tasfiye kuralları. Bazı durumlarda, özel ve tescilli hukuki seçeneklerin daha net bölünmesini sağlamak için, mevzuat açıkça bir eserin yazarlık, örneğin, ifade edildiği nesnenin mülkiyete bağlı olmadığı vurgular.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.