KanunFikri mülkiyet

Telif Hakkı: kavramı, geçerlik, koruma ve güvenlik. Denekler ve telif hakkı nesneleri

Telif Hakkı - mülkiyet ve (genellikle ruhsal olarak adlandırılır) olmayan özellik olarak hakların bir dizi onun yaratıcı çalışma ile edebiyat, bilim veya sanat eseri yarattı kişi (yazar, yani doğal bir kişidir), mensup.

Sadece erken 70 'Bu hakkın ekonomik tarafı biliminde tartışılmaya başlandı. Şimdiye kadar, telif iktisatçılar için aynı anlama sahip değildir, nasıl patent sistemi vardır. Bu yüzden sık sık ekonomik açıdan böyle korumanın öneminin küçümsenmesi var.

Bu durumun başlıca nedenlerinden biri, başlangıçta telif fikri ve bunların korunması yasal ve toplumsal sistem olarak esas geliştirilmiştir gerçektir. insanlık gelişti ve bilgi, telif artan önemi, fikri mülkiyet kapsamında olduğu gibi Ancak, yavaş yavaş bilgi toplumu en önemli maddi olmayan ekonomik varlık haline geliyor. Bugün artık bir hukuk kategorisi münhasıran kabul edilir ve ülkenin ayrılmaz bir firmanın varlıklarının bir parçası ve zenginliği olarak kabul edilir. Telif hakkı kavramı çeşitli sektörlerin gelişimi için temeldir, katma değer, ticaret ve istihdam büyümesini teşvik eder. Bazı verilere göre, hisse binyılın başında, dünya ekonomisindeki endüstriler bazında yaklaşık% 7.3 (yaklaşık 2,2 trilyon dolar) oldu. Bu alanlarda aynı zaman büyüme de - yılda 5 ortalama%, yani bütün gezegenin ekonominin ortalama büyüme daha hızlıdır.

Kaynaklar telif

hakkın artan önemi de faaliyet gösterdiği ortamın genişleme kaynaklanmıştır. 1996 yılında, uluslararası telif hakkı iki belgeyi kaydedildi: İnternet antlaşmaları kabul edilmiştir (Performans ve Fonogramlar Antlaşması ve Telif Antlaşması) iki WIPO, ardından ülkelerin ulusal mevzuat yardımıyla çeşitli bilgisayar ekonomik işlemlere uygulanacak başladı dijital ağlar. Bu, bu ekonomik etkisini güçlendirmek, etkileşim ve deneyim alışverişinde bulunmak için, hız kazandırdı yasanın türü. Telif hakkının yerel kaynaklar da vardı. teknolojisindeki ilerlemeler de özel teknik koruma önlemleri yardımıyla, daha ucuz ve daha doğru yönetim sistemine yönelik, onları tanıtmak izin verdi. Bu teknoloji sayesinde telif hakkı koruması altında ürünlerin satışını artırdı.

Bu günlük yaşamın ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir ve bugün yirmi yıl önce, hatta hayal etmek zordu yaratıcılık formları ile çalışıyoruz. Bugün için, telif hakkı ile korunan ürünler iş büyük bir bölümünü kapsamaktadır.

hakların kategoriler

Telif hakkı ve nesneler çeşitli kategorilere ayrılır:

- Mülkiyet hakkı olan ve olmayan mülkiyet;

- münhasır hakkı ve münhasır olmayan.

, Şu ya da bu nesnenin telif hakkına sahip olağanüstü bir kişi, münhasır hakkın kullanımı ve üçüncü taraflarca nesnenin kullanılmasını yasaklayabilir. Yazar, başkalarına (yani münhasır hakların devri konusunda bir anlaşma sonucuna değil) bunları geçmedi zaman ürüne özel haklar oluşur.

Münhasır hakkı onlara sahip kişi, onunla birlikte, münhasır hakların sahibi tarafından oluşturulan hakları nesneyi kullanabilirsiniz ve iznine sahip diğerleri aynı yolu kullanmak anlamına gelir. Telif hakkı bulunmayan bir sözleşme oluşturmak zaman aksi sağlamaması halinde olmayan özel haklar, ortaya çıkar.

Ahlaki haklar - (örneğin özelliğinde olduğu gibi işlemleri gerçekleştiremiyor onlara: vb satın satmak, transfer, bağış, miras) kişisel hakkı.

Kayıt ve telif hakkı koruması

Bu hak korumak için yollarından biridir , fikri mülkiyet yani, hukuk kurallarının bütünüdür, yaratma ve kültür, bilim ve sanat çeşitli ürünlerin kullanımında ilişkileri.

Telif Dönemi - yazarın hayatı boyunca ve ölümünden hemen sonra 70 yıl boyunca. Süresiz doğru bir isme korunan hak yazarlık ve işin yaratıcısı itibarını korumak için.

Böyle kaydı nesne objektif var hakların zamanında olduğunu göstermek için var. Bu çıkarlar bir çarpışmada telif hakkı koruması için yararlı olabilir. kapsadığı tüm ülkelerde Bern Sözleşmesi bakmaksızın veya kayıt bulundukları yerden tescil verilip verilmediğinden Rusya sakinleri tarafından oluşturulan nesnelere telif hakkı korumalı haklar.

Uluslararası telif hakkı kanunu, hem de telif hakkı yasaları Rusya Federasyonu, onun korunması için tescil edilmesine gerek yoktur. kayıt sırasında nesne objektif varolduğunu göstermek istiyorsanız Ancak, Rus yazarların Toplumda bu yasal ilişkileri kaydedebilir. telif ihlal edilirse suç oluştuğu, vaka ülkede düşünülmelidir.

Telif sahibi

konular şunlardır:

1) yazar kendini;

2) kişinin yani yazarın halefi o işin yayıncı özellikle bazı yasal gerekçelerle (sözleşme, kalıtım) hakkında telif nakledildi kime;

3) Çevirmen (kendi çeviri de).

ilk gelen süresiz sunulduğu ve saniye belli bir süre ile sınırlıdır - Orada yazar ve ardıllarının sağında arasında bir ayrımdır.

Telif Nesneler

devletimizin sayısının Medeni Kanun'un 1259 dayanarak, ilgili nesneler Rusya'da hangi telif hakkı için, ne olursa olsun amaç edebiyat, bilim ve sanat, eserleri, hem de güçlü ve ifade şekilleridir.

Bunlar arasında:

 • türevleri, yani, bir başka çalışma işleme olduğu;
 • Yaratıcı çalışmanın sonucu olan bileşenleri düzenleme veya malzeme seçimidir.

Rusya'da Telif eserleri hacminde yanı sıra görüntü, video ve ses kayıtları, şeklinde, (vb döküm, örneğin bir kamu performans) sözlü ve yazılı dahil herhangi somut şeklinde ifade yayımlanan ve yayınlanmamış gibi ile uzay formu.

Nesnelerin işaretleri

Böyle hakların nesneler belirli özelliklere sahip olduğunu belirtmek gerekir:

 • Yaratıcı karakter yaratma;
 • ekspresyonunun amacı formu.

Bu nesne ama ille önünde konuşma şeklinde, yaratıcı emeğin doğrudan bir sonucu olarak oluşturulan ve sabit bir fiziksel ortamda (bir görüntü şeklinde, yazılı bir video veya ses kaydı, üç boyutlu) veya sözlü olarak ifade edilmiş bulunması anlamına gelir.

Yani, örneğin, çalışma çeşme telif hakkına tabi olmayacaktır zaman görülebilir yazar su kalıplarının yaratıcı çalışmaları sonucunda başladı. Bunun bir hacim uzamsal amaç form (taş, metal) sahip olan, ve sulu desenler değildir sadece çeşme ile korunmaktadır.

Başka bir örnek: teknik malzeme toplar yaratıcı çalışmanın sonucu değildir, bu yüzden onun sonucu yasanın türüne tabi olarak kabul edilmez. Telif olmadan Müzik - örneğin, bir belirli grubun en iyi şarkılarından koleksiyonları.

nesne türleri

Bu yüzden, ülkenin Medeni Kanunu'nun makale sayısı 1259 uyarınca, telif nesneler olarak kabul edilir:

 • Ürün literatür;
 • müzik ve drama, tiyatro ve senaryo;
 • mim ve koreografisi;
 • Bir metin olarak ve onsuz müzik;
 • Görsel-işitsel;
 • eserleri heykel, resim, tasarım, grafik, çizgi roman, grafik roman ve ince diğer sanat eserlerinin;
 • sahne tasarımı nesneleri ve dekoratif sanatlar;
 • çizimler, tasarımlar ve modeller dahil kentsel planlama, mimarlık, peyzaj sanat, eserleri;
 • benzer bir şekilde resim elde edilen çekim sanat eserleri, ve diğerleri;
 • Çeşitli, jeolojik, coğrafi ve diğer haritalar, çizimler, planlar, topografya, coğrafya ve diğer bilimler ile ilgili plastik eserler.

Telif kavramı bir bilgisayar için tasarlanmış çeşitli programlarla kadar uzanır. Ama, diğer nesnelerin aksine, onlara hak ile çalışan, federal yürütme vücutta verilebilir fikri mülkiyet. Kayıt zorunlu değildir ve sahibi tarafından yürütülür.

Ayrıca, telif hakkı korumalı çeviriler ve mevcut tesislerin diğer türev çalışmalar.

Örneğin, roman yazarı yazılmıştır ve yönetmeni türev eser olarak, yönetmen romanından uyarlanan telif hakkı sahibi olduğu bu durumda hikâyesinin bir film yaptı.

Benzer şekilde, orijinalinden farklı bir dilde bir ürünü oluştururken çevirmen, kendi çeviri üzerinde bir telif hakkına sahiptir. çeviri kendisi orijinali kadar bağımsız bir varlıktır.

Telif bütün iş, ama bunun bir parçası olmakla kalmayıp, karakterin adı, karakter yaratıcısının bağımsız yaratıcı çabalar sonucu olarak kabul edilebilirse.

Örneğin, karakter Garri Potter yanı sıra kitabın adının bir parçası JK ait telif hakları vardır Rowling, işin metne hakları ile birlikte.

Telif İçin projeleri dahil değildir:

 • kanunlar, diğer düzenlemeler malzemeler, idari yasama ve yargı doğa, yargılar, uluslararası kuruluşlar ve onların resmi çevirilerin resmi belgeler dahil olmak üzere yerel yönetimlerin yanı sıra çeşitli hükümet, resmi belgeler;
 • devlete, hem de işaretler ve yerel devlet kurumları sembollerinden (kollar, bayraklar, banknotlar, siparişler, vb kat) ait işaretler ve semboller;
 • folklor böyle telif hakkı olmadan müzik gibi belirli yazarlara, yoksa (folklor eserleri), - türkülere;
 • (TV programlarını, günün haberlerini çeşitli araç ve diğerlerinin hareketlerini planlamak.) Bilgilendirme karakter olgu ve olayları hakkında mesajınız var.

Telif organizasyon, teknik ve diğer sorunlar, gerçekler, keşifler ve programlama dilleri kavramları, fikirleri, yöntemleri, ilkeleri, sistemler, süreçler, çözüm yok söylenmesi gerekir.

Telif sembolü

aşağıdaki gibi "telif hakkı koruma" dır - ©.

Bu çemberin ortasına yerleştirilen ( "telif hakkı" anlamına gelen kelime "telif" dan,) Latin C harfi vardır. Parantez içinde C harfi - Bu ad kullanılmaktadır ile sembol (ler) birlikte.

Bu, telif hakkı göstergesidir yazarlık haklarını elinde bulunduran varlık veya kişi adının yanında kullanılır olduğunu. Ayrıca, bu işareti yayının koruma Belirtilen tarih aralığında nesnesi veya yıl ifade edilebilir.

tek başına "telif hakkı koruma" ek haklar yaratmaz. Bu sadece belirli bir nesneye hakları belirtilen yasal veya doğal kişiye ait olduğunu gösterir.

Bu işaretin bulunmaması hakları eserin yaratılış gerçeği sayesinde kendi başlarına ortaya çünkü çalışma korunmuyor anlamına gelmez. Ona eser korumasını uygulamak amacıyla, kayıt veya başka formaliteler gerekmektedir.

Ayrıca, lisans, böyle bir işareti varlığında veya yokluğunda etkilenmez.

Telif hakkı koruması

Onların kökeni doğrudan kanunun bir nesne yaratma gerçeği ile bağlantılıdır.

Ülkemizin hukuk bilgisayar programına bunları kayıt hariç, işin yazarlık haklarının tescili için hiçbir özel uygulama bulunmamaktadır. Yazar, kanuna göre, nesnesini oluşturan biridir ve aşağıdaki haklara sahiptir:

1) çalışmaları kendisine özel hak;

2) yazarlık;

3) için bir ad hakkı;

4) çalışma bütünlüğü;

5) onun meydana en.

Telif hakkı koruması için teknik araçlar

hakların bu tip koruma amaçlı özel teknik araçlar vardır. Bu, herhangi bir teknolojiyi, hem de teknik cihazlar ve belirli bir ürün ve sınır erişimi kontrol veya nesneye ilişkin olarak yazar veya diğer telif hakkı sahibinin izin verilmeyen işlemler önlemek onların bileşenleri içerir.

Telif Hakkı Bilgileri

O yanı sıra özgün veya işin kopyası içerdiği hakların nesnenin kullanım koşulları üzerinde çalışmalarını tanımlayan herhangi bir bilgi, yazar veya diğer telif hakkı sahibi olarak kabul edilir, havadan ya da herhangi yanı sıra kendisine bağlı halka, ürün getiren başka yollarla iletişim sonucudur kodlar ve benzeri bilgiler içeren sayılar.

Yazar, ayrıca tescilli haklara sahiptir:

1) dağıtımı;

2) yeniden üretim;

3) transferi;

4) içe;

5) işlem;

6) ortak bir performans;

7) halka teşhir;

8) yayın;

halka kablo ile 9) iletişim.

Hemen işin oluşturulduktan sonra yazar o belli bir tarihte bunu sahip olduğu kanıt olmalıdır. durumda çok yararlı anlaşmazlıklar olduğunu. Bu kanıtlar, çökeltme olarak adlandırılan özel bir işlem ile elde edilebilir. Özünde - Bir eserin kopyalarının mevduat yanı sıra tarihi sabitleme bunun noter katılımıyla verilir. Bundan sonra o Yatırım belgesi verilecektir. Bu prosedür sayesinde belirli bir tarihte yazarın kopya varlığını belgelemek mümkündür. Bu kanıtlar - telif hakkı sorunları en güvenilir koruma.

korsanlık

İhlali idari sivil ve hatta cezai sorumluluk sonuçlanabilir. Genellikle telif hakkı ihlali bilgisizlikten meydana olur. "Telif hakkı koruması" + isim yazar (sahibi) + yayın yılı veya dönem belirtisi: nedenle bunların üçüncü şahıslar aşağıdaki formülü kullanın bildirmek için önerilir. Ancak, yasa ile yazarlık hakkına bildirmek veya önerilen biçim kullanmak gerekli değildir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.