Gıda ve içecekIçkiler

Mutfak sırları: Türkler olmadan kahve demlemek için nasıl

Nasıl kahve yapmak için evde? Bu soru, bu canlandırıcı içki tüm hayranlarına ilgilendiriyor. Fakat birçok lezzetli kahve olmadan Türkler başarılı olmak olası olduğuna inanıyoruz. Gerçekten mi? Tabii ki, kahve Turku pişirmek için iyidir, ama sen işleyebilir ve onun yokluğunda.

Nasıl kahve yapmak için Türksüz?

Gerçekten lezzetli bir içecek elde etmek için, onun hazırlık teknolojiye odaklanmak gerekiyor. Buna ek olarak, bir Türk geleneksel seramik pota yerini alabilir. İnanın sonuç sizi hayal kırıklığına uğratmayacak. Bu bir seramik tencerede pişmiş bazı gurme kahve, uygun dikkati çekiyor eşsiz bir tadı vardır. tek dezavantajı - pot kullanılmasının dezavantajı. Ayrıca, yerine Türklerin çömlekçik kadar kepçe herhangi emaye konteyner alabilir. Buna ek olarak, kahve (kapağa takılı bir piston ile donatılmış dar cam kap) bir piston kahve makinesi kullanılabilir, ancak ısıtılmış gerektiğini. Sonra, kahve makinesi kahve (iri) gereken miktarda yerleştirilir ve sıcak su dökülür. Kahve infüzyon sonra (5 dakika yeterlidir), yavaş yavaş pistonu aşağı düşürmek için gereklidir.

Ve şimdi Türkler olmadan kahve yapmak hakkında daha detaylı konuşalım. İlk olarak, kızartma ve öğütmek için ihtiyaç kahve çekirdekleri. sadece taze malzemelerle Türkler daha iyi olmadan kahve yapmak için Fakat bütün bu işlemlerinin gerçekleştirilmesi için tahıl tek kısmıyla gereklidir. Kumun Kahve taneleri yeterince küçük olmalıdır.

Peki, nasıl demlemek için kahve telvesi? Yemekler içecek hazırlamaya yöneliktir, ön ısıtma ve sadece kahve öğütme ortamda doldurmak için gereklidir. Daha sonra kaynar su dökülerek, daha sonra küçük bir ateşe koyun. oran tercihlerinize bağlıdır. Rağmen Kural olarak, suyun kahve yeterince 200 g 60 g olarak. Gerçekten lezzetli olması içmek için, şişelenmiş su kullanmak daha iyidir. Soğuk veya haşlanmış de uygundur. Ama biz ham su vazgeçmeliyiz. Sonuçta, içki hoş olmayan ve hatta keskin bir tat verebilir.

Pişirme esnasında dikkatli kahve için dikkat etmek gerekir. Bu durumda, hiçbir karıştırın imkansız gelir gereğidir. Eğer sıvı yükselmeye başladığını görünce, hemen ardından ateşi söndürün. o tadı yağma olarak Kahve, bir taşım kaynatın olamaz. fincan içine Dökme, küçük üstünden içki kabı tutun. Bu da büyük bir kahve aroması verecektir köpük oluşturur. Ayrıca, bu içecek baharat değişebileceğini unutmayın. Örneğin, Arap ülkelerinde genellikle kakule, zencefil, tarçın, karanfil ve hindistan cevizi kullanabilirsiniz. Avrupa baharat Fanlar fındık, badem, kaju fıstığı ve fıstık favori içeceği tozu ve vanilya veya narenciye lezzet özüne eklemek deneyebilirsiniz. İlginçtir, baharatlar sinir sistemi, kalp ve diğer organlara kahve zararlı etkilerini nötralize etme yeteneğine sahiptir. "Nasıl Türkler olmadan kahve yapmak için?": Şimdi artık soruyu rahatsız etmelidir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.