Gıda ve içecekAna yemek

Fayda irgi nedir?

Birçok kişi Saskatoon olarak bu meyve duymadım. Bu yaşadığınız yerde büyümek olamaz gerçeği ile açıklanabilir. Irgi vatan ılımlı iklim bölgeleri olan kuzey yarımkürenin. Özellikle ABD'nin kuzey ve güneydoğu Kanada'da, Kuzey Amerika'da her yerde yetişir ve ayrıca Asya ve Avrupa'da bulunur.

Fotoğraflarda görebileceğiniz gibi, bu boyut ve renkte yaban mersini hatırlatır. Ancak benzerlik sadece yüzeysel - dut kendine has ince lezzet ve alışılmadık bir tadı vardır. faydaları uzun süre görülmüş irgi gerçeğine rağmen, onun yapay ekimi sadece birkaç yıl önce başladı. Daha yakın zamanlarda, bu meyveler piyasada mevcuttur.

Bu bitkinin en yaygın tipleri, küçük ağaçlar, genellikle çok gövdeli, geniş veya kalın çalılar bulunmaktadır. Kabuk gri (daha az kahverengi), yumuşak bir dokuya sahiptir. meyve olan renk olgunlaşma sonunda neredeyse siyaha kırmızı ve mor arasında değişir bir dut gibi yumuşak çekirdekli vardır. Bunların çapı, tipik olarak 5-15 mm ve lezzet çok tatlı taze arasında olabilir.

Daha önce bu dut tıbbi amaçlar için kullanılmıştır. fenolikler, flavonaller ve antosiyaninler - o antioksidanlar büyük miktarda içerdiğini tespit edildiğinde Modern bilim irgi kullanımı da doğrulandı. bu maddeler, vücut üzerinde yararlı bir etkiye sahip olduğu bilinmektedir.

eşsiz tatlı tadı ek olarak, irgi faydaları onun tecelli besin değeri. Bu meyve manganez, magnezyum, demir, kalsiyum, potasyum, bakır ve karoten mükemmel bir kaynağıdır. Taze irgi 100-gramlık bir bölümü, kırmızı et, sebze ve tahıl daha eser elementlerin en iyi kaynağı temsil için vücuttaki kalsiyum 88 mg olabilir.

Yüz gram bu maddenin günlük normun 22.3 kadar% içerdiğinden Ayrıca, bu meyveler, demir mükemmel bir kaynağıdır. irgi ayrıca, manganez ve bakır farklı yüksek miktarda şeker ve C vitamini ve üç kez yüksek bir içeriğe sahip olduğunu yatmaktadır kullanarak daha üzüm sayısıdır.

Halk tıbbında uzun boğaz hastalıkları tedavisinde meyveler etkinliğini belirttiği - hızlı boğaz ağrısı tedavi edebilir bu meyvenin suyu durulayın. Buna ek olarak, meyve suyu yara ve apseler hızla iyileşmesini destekler. inflamasyon ve kolit - Ayrıca irgi gastrointestinal sistem hastalıkları tedavisinde olabilir kullanmak emin olun. Bu meyveler önemli yardım ve uykusuzluk sağlayabilir - onlar böylelikle çabuk uykuya yardımcı sinir sistemi rahatlatıcı yolda hareket ederler.

yararları ve zararları irgi yaptığınız hakkında genel konuşan biz kan basıncı düşürmek kabiliyeti hakkında unutmamalıyız. Bu meyve büyük miktarlarda gipotonikam istenmeyen olduğunu göstermektedir. Ancak, direksiyonuna çok fazla zaman harcamak insanlar, meyve kontrendike değildir - yatıştırıcı etkisi neden olmak amacıyla, aynı zamanda olası değildir çilek birden fazla kilogram, yemek gerekir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.