FormasyonOrtaöğretim ve okullar

Fanatizm - bir ... Dini fanatizm

Duygusal kendi kendine yeten, kendine güvenen, pozitif düşünen insanlar çevre ile uyum içinde yaşamaktadır. Onlar o dokunduğu her ne suçsuzluğunu savunmak gerekmez. Güvenli kesinlikle bölünmüş olacak birine ihtiyacı duymadan, onlar onurlu bakış açılarını ayı başkalarıyla etkileşim. Ancak, sunulan ve dünyadaki insanların farklı bir kategori, zıt yukarıda açıklanan ve "fanatikleri" olarak anılacaktır.

Bağnazlık ... Bu nedir?

Ancak, hiçbir şeye aşırı ilgi değil, her tezahürü bir fanatik olarak kişiyi ayırt edebilir. Ve tersi de doğrudur.

Fanatizm - tapınma nesnesi hayatının ve manevi içeriği, hem de uzlaşmaz savunan kendi görüşleri büyük bir bölümü ithaf ifade ve genellikle saldırgan bir tarzda, diğer insanlara empoze herhangi fikir ya kişiliğe, üzerindeki aşırı bağımlılık olduğunu. dini fanatizm onun eylemlerinin en tehlikeli biçimi olarak, Ahlak, ünlü kişilikleri, siyasi eğilim, vb Ancak -. Bu olgu şey ile ilgili olabilir.

dini fanatizm kökenleri

Dini fanatizm - kimin nokta farklı bakış olan kişiler karşı dayanılmaz, genellikle agresif tutum ile birleştirilir belirli bir dinin ve geleneklerin, bir bağlılık. andan itibaren insanoğlu ilk dinini öğrenmiş ise, ve şu an için tek ve aynı eğilim vardır - er ya da geç tartışılmaz gerçeğin rütbesine yükselmek varsayar, manevi elbette takipçileri. Ve en dinler çok benzer bir gerçeği, sözde fanatikler, onlara sadık kalmaz taşıdığı gerçeğine rağmen, onların tekel yapmak ve insanların mümkün olan en büyük sayıda empoze etmeye çalışıyoruz. Dünya tarihi Engizisyon, Haçlı seferleri ve eski inanç adına kitlesel kendini kurban isnat edilebilir dini fanatizm pek çok örnek, bilir ... Ve bu fenomene sosyal tutumları farklı zamanlarda oldukça farklıydı. Bu örneklerde yüksek yerlerde dincilik ve spot direnç dissidence tutar. Başka bir durumda bu ise ve de, duygu ve hoşgörüsüzlük doğru herhangi inançların bozulma ve inanç bireylerin refahı ve bir bütün olarak devlete büyük bir tehdit oluşturmaktadır.

Dini fanatizm bugün

Günümüzde, dini fanatizm örnekleri tüm kitle dinlerde bulunabilir. en şiddetli din İslam imajı yıllardır üzerinde ülkede onlarca titremeye hangi terör saldırılarının, önemli sayıda bağlantılı olarak satın aldı rağmen. Yine fanatizm etkisi çok yıkıcı ve şiddet olmadan olabilir. Örneğin, fanatik ebeveynler insan gelişimi ve sosyalleşme modern kanunlar ile oran çocuklarının eğitmek. Modern ailelerde, katılan dini mezhepler cahil çocuklar büyüdüklerinde çocuğun ebeveynleri kararlıyız manevi akımların liderleri, kadınların okur çocuklara öğretmek için yanlış düşünün çünkü vakalar vardır. kürtaj ve istenmeyen anlayışına önlenmesine Katolik Kilisesi keskin olumsuz tutum. toplum yavaş yavaş oldukça hoşgörülü ve bazen hala da dini fanatizm bir tezahürü olarak kabul edilir, hangi yasaklandı belirli ülkelerde veya belirli bölgelerde kürtaj kürtaj tutum onaylayan çalıştı rağmen. Bazen insanların aşırı hoşgörüsüzlük değil başkasını kendilerine zarar. Örneğin, ateşli Budistler suçsuzluğunu kanıtlamak yok, iddia yok, başkalarına inançlarını empoze yoktur. Onların fanatizm kendileri çoğu zaman düşünülemez tabi olduğu testlerde olarak, ağırlıklı olarak derin konsantrasyon, bazen çılgınlığa insanlara liderlik sayıca fazla ve uzun manevi uygulamalar, kendini gösterir.

Ortodoks Kilisesi'nin fanatizm karşı tutum

Ortodoks Kilisesi kınama ve ret ile bu fenomenin ifade eder. Fanatizm - Ortodoks din adamlarının göre, günahtır. tüm erkekler için sevgi eksikliği, muhakeme olmadan manevi ölüm verbiage Ortodoks teşvik edilemez. Fanatik ebeveynler, yorgunluk, onun yanlış anlama ve durumun reddini fark etmez küçük çocuklar hizmetine ve çocuğa onunla açan o kilise için sevgisini aşılamak vermedi ve korku, öfke, isteksizlik tekrar oraya gitmek.

fanatizm nedenleri

Fanatizm - vakum oluşmaz bir olgudur. Başka anormallikleri gibi, çok derinden, kural olarak, köklü nedenleri vardır. Fanatik insanlar genellikle agresif, kızgın, anlamıyorum ve bakış başkasının noktasını almazlar. Bazen sadakatle onun öğretilerini takip edin ve arkadaş yakın çevresine inanç gözlerini hareket etmeye, bir topluluğun parçası haline gelir. Ama fanatikler başka kategori vardır - pay ve sadece onları felsefe veya din çekici, ama parlak, karizmatik etkinliklerle izleyin liderler içinde akraba ve arkadaş aralığını tüketme olmayan kişiler çok sayıda içerir. Bu durumda ilk genel zararsız müdahaleci bilgi taşıyıcılar eğer, ikincisi toplum için çok ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. Her gün onlarca ve yüzlerce insan korumak ve cana topluluk geliştirmek, bunların bulduk ilkelerini takip etmek çabasıyla ruhları karizma, güven içinde bir hazır yanıtı kendilerini kaybetmek büyük miktarlarda para harcama, ailelerinden uzakta çevirmek, bilinmeyen kökenli mezhepler hayatımızda dahil olup hitabet lider.

Yolları dini fanatizmi mücadele

Hayat durduğu yerde durmuyor, modern dünyanın çoğunluğu laiktir. din, herhangi güce karşı çok saygılı tutum rağmen, bir kural olarak, dindarlık aşırı tezahürleri ilgilenmiyor. Ne gibi önlemler inananlar arasında fanatizm tecellisini en aza indirmek için farklı ülkelerde atılıyor? bazı Asya ülkelerinde, birçok kısıtlamalar rahiplik bakanlığa ilgisi olmayan sıradan insanlar için dini giysiler açısından son yirmi yirmi beş yıl içinde tanıtılmıştır. Bazen bu kısıtlamalar güvenlik kaygıları gibi çok şiddetli fanatikler karşı bir mücadele değil kaynaklanır. Örneğin, birkaç yıl önce, Fransa yol yasağı başörtüsü gitti. Bu durumda, karar üzerine giysiye Müslümanların uzlaşmaz tutumu göz önüne alındığında, ülkeyi çok maliyetli. dini fanatizmi mücadele çabalarının bir sürü eğitim alanında yürütülmektedir. Çocuklar seçip anlayışlı dini fanatikler saldırısından onların kırılgan akıllarını korumak için bir fırsat vermeye çalışıyoruz. Birçok ülkede, mevzuat dine dayalı bir ideolojiye sahip kuruluşlar belirli faaliyetlerini yasaklamaktadır.

Milli fanatizm

Hayır daha az korkunç yıkıcı ve acımasız milli fanatizm. Belirli bir ulus ya da ırkın olağanüstü üstünlük Bu gayretli ibadet kanlı çatışmaların dünya tarihi birçok örneklerle noktalı olduğunu. milli bağnazlık en çarpıcı tezahürlerinden biri daha sonra İkinci Dünya Savaşı başlangıcı oldu daha yüksek ve daha düşük ırklardan içine insanların bölünme Alfred Plottsa, fikriydi.

Başka bir örnek - "Ku Klux Klan", derinden nefret siyahları nefret edenlerin büyük bir numarası vardır bir organizasyon. KKK üyelerinin Sertleşme fanatikler sofistike zulüm tarafından öldürülen kurbanların inanılmaz sayıda yol açmıştır. zaman artık duymak ve zaman bu organizasyonun yankıları.

fanatizmin Psikolojik doğa

fanatizm olarak, büyük ölçekte gelişen, kural olarak, kamu veya siyasi nitelikte nedenler vardır. inanç aşırı tezahürü her zaman şiddet takipçileri dışında birileri için faydalıdır. Ama ne böyle bir kişinin yapar? Neden kimse bir fanatik olmak ve diğer her şeye rağmen değil, başkasının görüşüne ve dini dogmalara cevaben, yaşam yoluna devam etmez.

Kural olarak, çocukluk köklü fanatiği oluşumu nedenleri olarak. Çoğu zaman fanatikler - yaşlardan itibaren insanlar korku ve yanlış anlama yaşamaya alışkın. Bilinçli arzunun içinde, ebeveynleri tarafından yapılan eğitimde hatalar herhangi gruba katılmak yaşını açmak ve güvenli ve kendinden emin hissetmek için onun bir parçası haline. Ancak, bir kişi benzer görüşlere sahip insanlar var çünkü sadece huzur bulamaz. Bu, merak Merak, muhalefet herhangi tezahürü bir tehdit ararlar, savaşmaya devam edeceğiz , yel değirmenleri , tüm ve doğru olduğunu muhtelif güvence - ilk. Yani fanatizm kendini gösterir. Ne anlama geliyor? Aksi düşünen varsa zor kazanılan barış ile tehdit ediyor. Bu nedenle, fanatikle etkileşim o kadar basit değil verilmektedir.

Bir tane sevdim bağnazlık tezahürleri ile başa çıkmak için nasıl

Bağnazlık ... Bu nedir? Hangi erkek fanatikleri arasında size yakın olduğu ortaya çıktı olur? her ne pahasına olursa yıldıza fedakar sevgi, ya da agresif arzu olsun aşırı hoşgörüsüzlük ve kör ibadet Herhangi tezahürleri, başkalarıyla inançlarını paylaşmak için - sağlıksız aklın işaretleri. Birçok araştırmacıya göre, bağnazlık - bir hastalıktır. Böyle bir kişinin akraba ve arkadaşları, ciddiye tür sorunların çözümü için yaklaşmalıdır. Doğru hataları yıllar önce yaptıysanız, destek, anlayış ve bu olguyu aşabilmesi için aklın kendini gelişmesi ve güçlenmesi için korku ve psikologlara kaygı zamanında itiraz, motivasyon nedenlerini ele artık mümkün değildir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.