Haber ve ToplumKültür

Magyar - bu ... köken, tarih

İlginç bir soru: Hangi insanlar Macarlar diyorlar? yaklaşık on milyon nüfuslu Macaristan alanında boyunca. Onlar da Romanya'yı (yaklaşık 2 milyon.), Slovakya ve Avrasya kıtasının yanı sıra Amerika ve Kanada'da sadece birçok diğer alanlarda, yaşar.

Kaç tanesi?

dünya yaklaşık on dört milyon insan üzerinde toplam Macarların. Onlar için asıl dili Macar. o toprakları bağlı olarak değişiklik göstermesine yapmak birçok lehçeleri vardır.

Macarlar - bu çok eski insanlar, birini anlamak için uzun ve büyüleyici tarihi olabiliyor. Yazma onuncu yüzyıldan beri gelişmiştir. En yaygın din Katolik olarak kabul edilir. Diğer çoğu - Lutheran ve takipçileri Kalvinist kiliseler.

Onlar nereden geldi?

Modern Magyars kökeni, aşağıdaki gibi tarif edilir: daha önce başlıca hayvan yetiştiriciliği yapan küçük olduğu boyu dolaşıp. Bunlar doğu Urallar topraklarına geldi.

İlk bin yılın Kama havzası ardından bu insanlar şafağında, ardından Karadeniz'in kuzey kıyısında yerleşti. O zaman, bunlar ulusların topraklarında kararını itaat etmek zorunda kaldı. dokuzuncu yüzyılın sonunda, Macarların Karpat Dağları gitti ve kıyısında yerleşmiş Tuna Nehri.

Bu alanda bir bütün olduğu için Orada, uzun süre kaldı hareketsiz yaşam tarzı. Magyar -, özünde, çiftçiler olduğunu. Onbirinci yüzyılda, bu insanlar Macar devletinin parçası haline ve Katoliklik benimsemişlerdir.

Böylece, eski Macarlar enklavlarına oluşturarak, Macar halkı katıldı. Yerliler onları aldı. Bu Macaristan ve Macarlar o anda karşılıklı olarak kültürel ve ruhsal olarak zenginleştirilmiş çok farklı ülkeden, çok sayıda olmadan olduğunu belirtmekte fayda vardır.

Resmi olarak ilk latin alfabesi kullanılan ve daha sonra Alman edildi. Çünkü onlardan olan Macar dili ve terimlerin bir şey öğrendim. Magyar - içindekiler yüzyıllardır bir yerden diğerine değişti ve aktı edilir büyük bir fokurdama kazanda bir parçasıdır.

Ayrıca, sırayla Macaristan topraklarını bırakarak insanların bazıları temsilcileri Doğu Karpat Dağları'nın güzel topraklarda kendilerini kurmak. XVI yüzyıl Osmanlı boyunduruğu hüküm, en çok etkilenen ve Macaristan, vatandaşlarının kuzey ve doğuya kaçmak zorundaydı böylece.

devlet İnsanlar çok daha küçük hale geldi. Ben Avusturya-Türk Savaşı bitmiş ve kurtuluş hareketi bastırıldı ve zaman Macar toprakları Habsburglar ele aldı. Macaristan topraklarında Alman kolonistleri podselyali. Zamanla, insanlar Macarlar değişmiş olarak. ulusal tartışma sadece büyüdü çünkü Tarihi ve kültürel miras, zaman kayda değer değişiklikler yaşanmıştır.

Devletin gücü güçlendi ve tüm milletler Magyarization podselyaemye idi. Macaristan bağımsız cumhuriyetin bir duruma taşındığından.

Bunlardan biri iyi neydi?

Biz Macarlar farklı gruplar oluşmaya başladı. Macarlar - Bu insanların küçük küme değil, ama heterojen olduğu gibi bir halk olarak sayısız. On sekizinci yüzyıldan beri, bu grupların kendi ayırt edici özellikleri tuttu. Tabii ki, her yerleşim onlar farklı, nasıl bir at, bir şey vardı ve diğer bireylere kıyasla iyi daha ne yaptığını.

Örneğin, dağlar (palotsi ve anne) sakinleri deri ve ağlar üzerinde nakış büyük beceri farklıydı. Sharkoza insanlar çoğunlukla dekoratif sanat nesneleri ve giysi yaratmada güzel torunları becerileri hatırlanacak. Orta Çağ boyunca Batı Transdanubiya bölge toprakları ve Hetesy Gochey içinde grup oluşturdu. ilerlemelere göre maddi kültür Slovenler - onlar en komşularını benziyordu.

nehirleri Raba ve insanların rabakoz bulunan Tuna bölgesi ile yıkanır günü. On üçüncü yüzyılda Moğol saldırısından duygu Kumano, onlar da Coons, torunları Polovtsy, ve kavanozlar Macar krallarının toprak elde verildi. Bir sünger gibi onlar yerel lezzet, kültür ve dil emilir. Yani vardı ve damatların.

Ya bugün ne olacak?

Ve yüzyıllar sonra ne Macar milleti? Macar kökenli geçmişinizi ve onur unutma. Bugün, Macaristan oldukça gelişmiş bir ülkedir. yüksek düzeyde işleyen sanayi ve hizmet sektöründe de. Ama aynı zamanda büyük bir rol arazi hala bereketli ve verimlidir ve teknolojik ilerleme sadece işlenmek üzere yeni olanaklar açar çünkü, tarım tarafından oynanır. Eh ve tarımı (ilk feed Macar başladı) sığır olarak gelişti.

Her şey nasıl başladı?

Antik çağda, gelişimi doğuda ülkenin farklı ovalar sığır yetiştiriciliği. Özellikle popüler Macaristan güney kesiminde atların ıslahı oldu. faydaların ve domuza ait çok. yetiştirme Macarlar hakkında bilgi Türkçe konuşan Bulgar ve Slavlar sanatını öğrendi. Bu bile yukarıda listelenen ulusların çağdaş kelime yansır.

Macar çoğu buğday beslendi. Ana yem bitkileri mısır oldu. On sekizinci yüzyılda patates büyümeye başladı. dikkat bağcılık, bahçe ağaçları ve çeşitli sebzelerin üretimine kalmıştır olmadan. keten ve kenevir İşlenmiş. Özel önem güzel ve eşsiz bir nakış, dantel, eserleri yönlendirilebilir çanak çömlek sanatı. Macarlar da mükemmel deriyle kontrollü. Modern Macarlar kendi geleneklerine saygı ve antik adet korumak için deneyin.

Hangi koşullar altında onlar yaşadı?

Macar köy oldukça büyük olduğunu ve onlar çiftliklerde (çoğunlukla Macaristan'ın doğu kesiminde) yerleşti. Günümüzde devletin nüfusunun büyük çoğunluğu - vatandaşların olduğunu. Ortaçağ'da böyle Peçuy, Buda, Győr ve diğerleri gibi günümüz korunmuş şehirlere.

Buna ek olarak, metropollerde klasik kavramından tamamen farklı yerleşim kurdu. Geçmişte, onlar, yani dolayısıyla isim köylüleri yaşadığı - şehir çiftlik türü. Günümüzde şehirlerin iki tip arasındaki fark çok değil hissedilir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.