FormasyonOrtaöğretim ve okullar

Ortaçağ'da Yedi liberal sanat

Avrupa kalbinde ortaçağ kültürü Hıristiyanlık, antik mirasın ve barbar halkların kimliklerinin sentezini yatıyordu. doğal dünyanın ve insanın doğrudan deneyimsel bilginin reddedilmesi ve dini dogmanın öncelik - döneminin karakteristik özellikleri. Çünkü evrenin Hıristiyan açıklama ve XIV için birçok yüzyıl Bilimleri V durgunluk vurgulayarak genellikle olarak anılır "karanlık." Bununla birlikte, devam ediyor hatta dünyanın insan bilgisini genişletme bu dönemde, bir çok değişmiş halde de olsa eğitim Grekoromen gelenek, "yedi liberal sanat" hala var.

Bilginin temeli

Ortaçağ'da başlangıcı olarak kabul Batı Roma İmparatorluğu'nun çöküşü V yüzyılda. Doğal olarak, gelişmekte olan ülkelerin ve Devletleri, açık anlamlı bir sürü kucakladı ve Antik dönem yarattık. Antik Yunanlılar ve Romalılar göre, felsefenin çalışma öncesinde bir hazırlık aşaması olarak gerekliydi disiplin,: Bu istisna ve eğitim sisteminin temeli olmuştur. Yedi serbest sanatlar (mantık), hitabet, aritmetik, geometri, müzik ve astronomi gramer diyalektiği dahil. İlk üç Trivium halinde birleştirildi - beşeri sistemi. Aritmetik, geometri, müzik ve astronomi quadrivium vardı - dört matematik disiplinleri.

Antik çağda

Quadrivium geç antik dönemde şekillendi. Ana bilim aritmetik düşünmektedir. Antik Yunan ve Roma zamanda liberal sanat dersleri köle yapamaz olanlardır unutulmamalıdır. Onlar sadece zihinsel aktivite ile ilgili idi ve çok fiziksel çabaya gerek kalmadı. sanat ile de dünyanın sanatsal bir görünüm ve gözlem yoluyla doğayı anlamanın pratik yollarını anlamıyor.

Trivium nihayet, daha sonra oluşturulan erken Ortaçağ'dan. Bu ilk eğitim aşaması. Sadece trivium disiplinlerini çalıştıktan sonra quadrivium geçmek olabilir.

Kilise ve antik mirası

In ortaçağda, dünyanın bilgi ve anlayış evrenin merkezinde yer Hıristiyanlığı yatıyordu. Dini liderler ilk tercih nedenle inanç karşı çıktı. Ancak, birçok doktrin antik felsefenin bazı elementlerin kullanımı olmadan izah edilememiştir.

Grekoromen bilgi ve ben Martianus Capella çalıştı dünyanın Hristiyan anlayışını birleştirmek için ilk kez. "Filoloji ve Merkür'ün evlilik Üzerine" adlı risalede yedi liberal sanat o Trivium ve kvadrivy ayrılmıştır. Capella sisteme dahil bütün disiplinlerde konusunda kısaca konuştu. Trivium o ilk kez tanımladı.

Trivium ve quadrivium daha da geliştirilmesi Boethius ve Cassiodorus (VI yüzyıl) içeriyordu. Her iki bilim adamları ortaçağda eğitim sisteminin gelişmesine büyük katkıda bulunmuşlardır. Boethiues skolastik yöntemin temellerini geliştirdi. İtalya'da yaptığı gayrimenkul Cassiodorus "vivarium" kurdu, parçaları birbirine - okul, kütüphane ve bir scriptorium (kitaplar kopyalanan bir yer), - daha sonra manastır yapısında zorunlu hale geldi.

din baskısı

Ortaçağ'da Yedi liberal sanat din adamları öğretilen ve kilise ihtiyaçlarına uygun olarak ortaya koyan. Çalışma konuları oldukça yüzeysel olduğu - sadece Hıristiyan dogma ve yönetim hizmetlerinin anlaşılması için gerekli olan düzeyde. Ortaçağ'da Yedi liberal sanat derece pratik amaç ve oldukça dar sınırlar içinde anlaşılmasının:

  • Retorik kilise belgeleri ve yazma vaazlarında hazırlanmasında gerekli olan;

  • gramer Latince metinleri anlamak için öğretilir;

  • diyalektik resmi bir mantık ile sınırlı ve inanç makaleler kanıtlamak;

  • O temel aritmetik hesabı öğretti ve gizemli sayılar yorumlama işleminde kullanılan;

  • Çizim tapınaklar için gerekli geometrisi

  • Müzik hazırlanması ve kilise müziği yürütülmesi için gerekli olan;

  • Astronomlar dini bayramların tarihlerini hesaplamak için kullanılan.

Ortaçağ'da Eğitim

Erken Orta Çağ'da yedi özgür sanat sadece manastır okullarda çalışıldı. Nüfusun toplu cahil kalmıştır. Antik Felsefi mirası birçok sapkınlıkları neredeyse temeli olarak kabul edildi ve bu nedenle çalışma konuları yukarıdaki noktalara indirildi. Ancak scriptorium dikkatle sadece Hıristiyan metinleri kopyalanamaz, aynı zamanda, şiir ve felsefe, antik yazarlar çalışır. Manastırlar eğitim ve bilimsel bilginin kalesi idi.

Şeyler X yüzyılda değişmeye başladı. Bu yüzyıl ortaçağ kültürünün çiçeklenme dönemi başladığından beri (X-XV yüzyıllarda.). İnsan kişiye, hayatın seküler yönleriyle ilgi kademeli bir artış ile karakterizedir. din adamları, aynı zamanda rahip olmayan kimse sadece aldı katedral okul vardır. XI XII cc olarak. İlk üniversite bulunuyor. Kültürel hayat yavaş yavaş kent merkezlerinde manastır ve kilise kaymaktadır.

Bu iki dönem arasındaki geçiş aşaması Carolingian Renaissance dönemi olarak kabul edilebilir.

Charlemagne altında Yedi liberal sanat

VIII yüzyılın sonuna gelindiğinde. Frenk devlet Batı Avrupa'nın geniş alanları birleşti. Onun boyu, imparatorluk zamanında Karla Velikogo sırasında ulaştı. Kral böyle bir durumu ancak iyi işleyen bir birim yetkilileri oluşturarak kontrol edilebilir farkındaydı. Bu nedenle, Karl Veliky mevcut eğitim sistemini değiştirmeye karar verdi.

Her manastırın her Kilisede din adamları için okullar açmaya başladılar. Bazı eğitimli ve meslekten olmayanlar bulundu. Program yedi liberal sanat dahil. Onların anlayış, ancak, yine de kilisenin ihtiyaçları sınırlıdır.

Karl Veliky mahkeme, şiir, retorik, astronomi okulda düzenlediği diğer ülkelerden öğrenilen kişiyi, davet ve soyluların diyalektiği inceledi.

Carolingian canlanma Kralın ölümü ile sona erdi, ancak Avrupa kültürünün daha da geliştirilmesi için bir ivme olarak görev yaptı.

Ortaçağ'da Yedi liberal sanat, antik dönemde olduğu gibi, eğitimin merkezinde yer almıştır. Bunlar sadece Hıristiyan kilisesinin ihtiyaçları için pratik uygulamaya dar çerçevesi içinde, ancak, kabul.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.