FormasyonBilim

Fahrenhayt sıcaklık ölçeği ve

yaklaşık 400 yıl önce öğrenilen insanlığın sıcaklığını ölçün. Ama bugünün termometreler benzeyen ilk cihazlar sadece X V III yüzyılda ortaya çıktı. İlk termometre Mucidi bir bilim adamı Gabriel Fahrenheit oldu. Sadece birkaç farklı sıcaklık ölçekleri dünyada icat edilmiş, bunlardan bazıları yavaş yavaş tedavülden düştü, daha popüler ve hala kullanımda.

Sıcaklık ölçekli - birbirleri ile karşılaştırılabilir sıcaklık değerlerinin bir sistem. sıcaklık, doğrudan ölçülecek olan miktara atıfta olmadığından, değeri, bir maddenin (örneğin, su) sıcaklıktaki bir değişim ile ilişkili. Bütün sıcaklık ölçeklerinde farklı evrelerinde termometrik maddelerin seçilen geçiş sıcaklığına karşılık gelen iki sabit nokta eğilimindedir. Bu referans noktaları olarak adlandırılan. Örnekler referans noktalarının kaynar su noktasını ve altın m katılaşma noktası hizmet edebilir. S. noktalarından biri kaynaklı olarak alınır. aralarında aralık izole edilir eşit parçaya belirli bir dizi halinde bölünmüştür. Birim Başına sıcaklık ölçümü evrensel bir derece kabul etti.

En popüler ve dünyanın sıcaklık skalasında en yaygın aldık - Celsius ve Fahrenheit ölçeği. Ancak, mevcut ölçek sırasına bakıp kullanımı ve pratik faydalar kolaylığı açısından karşılaştırmak deneyin. Beş ölçeklerin en ünlü:

1. Fahrenheit ölçeği Fahrenheit, bir Alman bilim adamı tarafından icat edilmiştir. 1709 yılında bir soğuk kış günü termometre bilim adamı civa o yeni ölçekte sıfır olarak almak için önerilen çok düşük sıcaklık, düştü. Başka bir referans noktası, insan vücudunun sıcaklık oldu. suyun sıcaklığını donma ölçeğini çelik + 32 ° ve + 212 ° C arasında kaynama sıcaklığına göre değişir. Fahrenheit özellikle tasarlanmış ve konforlu değildir. Daha önce, yaygın kullanılmakta olan İngilizce konuşulan ülkelerde, ABD'de neredeyse sadece - şimdi.

1731 yılında Fransız bilim adamı Rene de Reaumur tarafından icat Reaumur bir ölçekte 2. alt referans noktası, suyun donma noktası. Dereceli ısıtılır sıfırdan hazne ve bir tüp içinde alkol hacmi binde kabul edildiğinde genişleyen alkol kullanımı, dayanmaktadır. Şimdi bu ölçek tedavülden düştü.

Su kaynadığı sıcaklığı - 3 santigrat bir buz ve su (buz eridiği sıcaklığa) karışımının sıfır noktası olarak kabul edilen başka bir ana nokta (Santigrat Anders İsveçli 1742 yılda önerilen). bunların arasındaki aralık, 100 kısım ayrılabilir karar verilmiştir, ve bir parça ölçüm birimi olarak alınır - Santigrad derece. Bu ölçek Fahrenheit ve şimdi her yerde kullanılan Reaumur ölçek, daha rasyoneldir.

4. Kelvin Ölçeği Lord Kelvin (William Thomson, İngiliz bilim adamı) tarafından 1848 yılında icat edilmiştir. Bu moleküler hareket madde sonlandırılır mümkün olan en düşük sıcaklıkta sıfır noktasına karşılık gelir. Teorik olarak gazların özelliklerini inceleyerek değeri hesaplandı. Santigrat Bu değer karşılık gelir - 273 ° C, örneğin .. sıfır santigrat yeni ölçek birimi (asıl olarak "Kelvin" olarak adlandırılır), bir Kelvin 273 K eşittir.

(İskoç fizikçi William Rankine adına) 5. Rankin Ölçeği aynı prensip Kelvin ölçeği ve aynı boyutu, yani Fahrenheit ölçeğidir. Bu sistem neredeyse çok yaygın değildi.

Bize Fahrenheit ve Celsius verir sıcaklıklar, kolaylıkla birbirlerine dönüştürülebilir. derece Fahrenheit (Özel tablo kullanmadan, hızlı t., E.) "göz önünde" çeviri zaman santigrat 32 adet başlangıç sayısını azaltmak ve 5/9 ile çarpmak için gereklidir. Tersine (C arasında Fahrenheit) - 9/5 orjinal değeri çarpma ve karşılaştırma için, 32., sıcaklık ekleme tam sıfır santigrat - 273,15 °, Farengeytu- 459,67 ° için.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.