FormasyonBilim

Atomu kompleks yapısı bir kanıtı olarak radyoaktivite. keşif, deneyler, türleri radyoaktivite tarihçesi

Periyodik yasa bilim adamları için uzun süre açıldıktan sonra tamamen anlaşılmaz soruyu kalmıştır. Neden kimyasal maddelerin özellikleri onların atom kütlelerine bağlıdır nelerdir? Araştırmacılar en frekansa nedenlerini anlayamadık. Bunlar periyodik sistemin temelindeki fiziksel yasalara uğraşmak zorunda kaldı.

insan elinin meyve ya da doğal bir olay?

Radyasyon fenomen aslında hep var. tarihinin başından beri insanlar sözde doğal radyoaktif alanda arasında yaşadım. Ama atomun karmaşık yapısının kanıtı olarak radyoaktivite sadece 20. yüzyılın başlarında fenomen bilinen haline gelmiştir.

Dünya yüzeyinde meydana gelen uzaydan iyonlaştırıcı radyasyon ulaşır. İnsanlar da toprak ve minerallerin bağırsakları içinde bulunan bu kaynaklardan ışınlanır. insan vücudunun da bir parçası radyonüklidler adlandırılır maddelerdir. Ama 19. yüzyılın bütün bunlar bitmeden, bilim adamları sadece tahmin edemezdi.

Radyoaktivite hakkında Cehalet

atomu kompleks yapısı bir kanıtı olarak radyoaktivite sıradan madenci bilinmiyordu. Örneğin, Avusturya'da 16. yüzyıl kurşun madenlerinde, sözde dağ hastalığı madenciler sadece 30-40 yaşları arasındaki topluca öldürüldü. ölüm oranı 50'den fazla kat basit madenciler mortalite daha yüksek olduğu gibi yerel kadınlar, birden fazla kez evlendi. Daha sonra, radyoaktivite ölçümü bilmiyordum gibi alma. İnsanlar bile tehlikeli uranyum kurşun cevherleri bulunmasına izin verilen farz olamazdı. aslında akciğer kanseridir - Yalnızca 1879 yılında, doktorlar "dağ hastalığı" olduğunu öğrendik.

radyoaktif keşfi becquerel işler

19. yüzyılın sonunda bu atomların karmaşık yapısının kanıtı kamuoyuna olarak belirgin oldu radyoaktivite sonuçlandı çalışmada, tarafından işlendi. 1896 yılında, araştırmacı A.A. Bekkerel uranyum içeren maddeler karanlıkta çekim plakası aydınlatmak bulmuştur. Bilim adamları daha sonra bu özellik yalnızca uranyum olmadığını öğrendim. Sonraki Polonyalı kimyager Marie Sklodowska-Curie ve kocası Pierre Curie iki yeni radyonüklid keşfetti: polonyum ve radyum.

Becquerel deneyim kendisi oldukça basitti. O, bir uranyum tuzu aldı koyu renkli beze sarın ve daha sonra bu madde birikmiş enerji geri yayılan nasıl görmek için güneşte sergiledi. Ama bir bilim adamı uranyum tuzları güneşe maruz kalmadığı zaman plaka bile parlamaya başlar fark ettim. Bu radyoaktivite keşfedildi gerçeğine yol açtı. Becquerel röntgenleri (X adıyla benzer) bilinmeyen ışınları denir.

Rutherford'un deneyleri

Sonraki radyoaktivite İngiliz bilim adamı tarafından taşınan Ernest Rutherford. 1899 yılında fenomeni incelemek için bir deney yapıldı. Bu şu şekilde gerçekleşir. Bilim adamı, uranyum tuzu aldı ve kurşundan yapılmış bir silindir içine konur. üst kısmında yer çekim plakası üzerinde alfa parçacıkları olayın dar bir açıklık akımı, içinden. Erken deneylerde, Rutherford elektromanyetik plakayı kullanmıyordu.

Bu nedenle, levha, önceki deneylerde belirlendiği gibi, aynı noktada yanar. Sonra Rutherford manyetik alan bağlayan başladı. iki ışına ayrılmış küçük bir değer olduğunda başlamıştır. manyetik alan daha da arttığında, kayıt üzerinde koyu leke yoktur. Böylece radyoaktivite çeşitli keşfedildi: alfa, beta ve gama radyasyonu.

Çalışmaların sonuçları takip

Tüm bu deneyimler sonra ve atomların radyoaktivite kompleks yapısının kanıtı olarak meşhur oldu. Gerçekten de, atomun çekirdeği gibi radyasyona neden olan bu işler ortaya çıktı. Antik Yunan zamanından beri, atom evrenin bölünmez parçacık olarak kabul edildiğini hatırlamak uygundur. kelime "atomu" "bölünmez" anlamına gelir. Sonuç olarak, araştırma bilim adamları insanların spontane elektromanyetik radyasyon, hem de yeni atom parçacıkları öğrendiğiniz - bu kadar ciddi bir adım ileri fizik yaptı. Yeni yüzyılın şafağında bilim luminaries açıldı Radyoaktivite, atom aslında bölüme ayrılmıştır kanıtladı.

atomu yapısı

Deneysel çalışmalar, bu atom, bir kompleks bir yapıya sahip olduğu teyit edilmiştir. Bu bir çekirdeğe ve negatif yüklü elektronlardan oluşur. 1932 yılında, Rus araştırmacılar Ivanenko ve Gapon E., ve ne olursa olsun atomun yapısının kendi modelinin Heisenberg proton nötron denilen Alman fizikçi tarafından önerilmişti. Bu kavrama göre, atom parçacıkları olarak adlandırılan proton ve nötron oluşur. Onlar nucleon'un ortak bir grupta birleşmişlerdir.

Hemen hemen atomun tüm kütle çekirdeğinde bulunmaktadır. Protonlar, nötron ve elektron elementel parçacıklarının kategorisini oluştururlar. Deneysel çalışmalar sonucunda, bu bulunmuştur ki çekirdeğinde sorumlu eşit elementlerin periyodik sistemindeki maddenin seri numarası.

radyonüklidlerin özellikleri

Ne radyoaktivite olduğunu ve atom çekirdeğinin yapısıyla ilgili olarak nasıl, birkaç basit terimleri master gereklidir anlamak için. Örneğin, şimdi radyonükleitler radyoaktif izotoplar denir. Farklı olduğunu kararsız ayırt edilir yarılanma ömrüne.

Radyoaktif izotoplar, diğer izotoplar dönüşüyor, iyonlaştırıcı radyasyon kaynaklarıdır. Diğer radyonüklitler volatilite farklı derecelerde. Bazı yıllarda yüzlerce ve binlerce için ayrışabilir. Böyle uzun ömürlü radyonüklidler çağırdı. Bir örnek olarak uranyum tüm izotopları hizmet edebilir. Kısa ömürlü radyonüklidler, diğer taraftan, çok hızlı bir şekilde yıkmak: saniye, dakika veya birkaç ay içinde.

radyoaktivite nedir?

Radyoaktivite Birimi - 1 Becquerel olduğunu. ikinci bir bozunma ise, belirli bir izotopun aktivitesinin bir Becquerel'in olduğu söylenir. Etkinlik - Bu bize aritmetiğin gücünün çöküşü tahmin sağlayan değerdir. Daha önce, bilim adamları radyoaktivite başka birimi kullanılır - Curie. Aralarındaki oran olarak aşağıdaki gibidir: 1 Anahtar 37 milyar Bq hesapları.

Nedenle, örneğin, bir maddenin farklı miktarlarda aktivitesi arasındaki 1 kg ve 1 mg ayırmak gerekir. Bilimde maddenin özgül miktarının Etkinlik spesifik aktivitesini aradı. Bu değer yarılanma ömrü ile ters orantılıdır.

radyoaktivite tehlikesi

atomu kompleks yapısı bir kanıtı olarak radyoaktivite en tehlikeli oluşumların biri olarak kabul edildi. Bu fenomen hakkında daha fazla bilgi, insanlar sonuçları korkmak için iyi nedenlerimiz var. Birçok büyük tehdit gama radyasyonu taşıyabilir izlenimi var. Ama en azından bu yaşamı tehdit edici değil, öyle değil. Radyasyona maruz kalmak nedeniyle delici gücü çok daha tehlikelidir. Tabii ki, gama ışınları, bu rakam, örneğin, beta-ışınları daha yüksektir. Fakat tehlike bu endeks ve dozu ile belirlenmez.

Bir ve aynı doz diğeri için vücut ağırlığı ve tehlikeli olan insanlar için güvenli olabilir. İyonize radyasyona maruz kalma absorbe edilen doz dizini kullanarak belirlenir. Ama bu bile hasar değerlendirmesi için yeterli değildir. Sonuçta, her radyasyon eşit tehlikelidir. Tehlike yayma ağırlıklandırma denir. Bir ağırlık katsayısı ile radyasyon dozunu tahmin etmek için kullanılan radyoaktivite birimi, SIEVERT aradı.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.