FormasyonBilim

Alaşım metallerinin nelerdir

Alaşım metaller , modern endüstride önemlidir. bizi onların farklı ve benzer özelliklere vurgulayarak, bazıları analiz edelim.

alaşım metallerinin örnekleri

Titanyum doğada bolca bulunan bir elementtir. yaklaşık 60 sanayi değeri olan titanyum mineralleri, ancak kurşun üye ilmenit ve rutil vardır.

Bileşiminde Rutil yaklaşık yüzde 60 titanyum bulunmaktadır. 4.3 mineral yoğunluğu, sertlik Bu ilk bulunduğu adı Ilmen dağlar, borçlu 6'dır. Günümüzde, bu mineral titanyum ayırma ana kaynağı olarak sunulmuştur.

titanyum özellikleri

Geçen yüzyılın ortalarında bu elemanın eşsiz özelliklerini keşfedildi. Bu düşük yoğunluklu, yüksek erime noktasına sahiptir. titanyum da dahil olmak üzere tüm alaşım metalleri, yüksek mukavemetli, aşınma direnci vardır. Titanyum Yani mekanik ve kimyasal özellikleri füze, uçak, havacılık endüstrisinde popüler yaptı.

Bugün, krom, silikon, alüminyum, manganez, bakır, demir, dayanıklı, ısıya dayanıklı, korozyona dayanıklı titanyum alaşımları farklı marka onlarca geliştirmiştir.

malzemeler Özellikleri

alaşım metallerinin ne olduğu sorusunu kaydeden biz alaşım teknik ve operasyonel özellikleri üzerinde olumlu bir etkiye sahip olan takviyeleri bahsediyoruz unutmayın.

Titanyum alaşımları, deniz suyu, hava, aşındırıcı ortamlara karşı dirençlerini göstermiştir. titanyum az aşınma alaşımları oluşturulmasında bir katkı maddesi olarak en çok aranan bir yaptı.

Doğada Dağılımı

Doğada yüksek alaşım metalleri cevherleri şeklindedir. Örneğin, demir cevheri Malkinsky (Kuzey Kafkas) titanyum yeterli bir miktarda içerir. Ayrıca bazaltik kayaların Karaçay bulunur. Ümitli Ermenistan titanyum-manyezit cevheri düşünün.

vanadyum Özellikleri

alaşım metalleri numaralandırma denir ve vanadyum edilmelidir. Yer kabuğunun o dağınık halde kayaların yanı sıra cevher içindedir. Karnotit, kartuşlar, Vanadinit gibi mineralleri kullanarak endüstriyel ölçekte izolasyonu için. Saf vanadyum, gri renge sahip metalik bir parlaklığı vardır.

çelik endüstrisinde vanadyum uygulandığında, yüksek kaliteli çelik üretebilir. vanadyum ilavesi ile elde edilen malzemelerde, mekanik özelliklerini geliştirmek.

Bu alaşım metallerin metalurji malzemeleri, otomobil üretiminde üretimi için ihtiyaç vardır. katalizör olarak kimya endüstrisinde kullanılan vanadyum oksitler, bir fotoğraf, boya ve boya endüstrisi talep etmektedir.

Başka ne alaşım metalleri kullanılabilir? Liste tantal, krom, niyobyum, titanyum, vanadyum içermektedir. Bu teknolojinin çeşitli alanlarda kullanılan aşınma dirençli ve ısıya dayanıklı alaşımlar üretmek gerekir.

Saf vanadyum elektronik cihazların üretimi için nükleer enerji kullanılmaktadır.

nikel Özelliği

alaşım metalleri alüminyum alaşımları, nikel seçme ne üzerinde bir soruyu yanıtlayan. Bu gümüş beyaz metal mekanik mukavemet ve manyetik özelliklerini geliştirir. Bu püskürtme teknolojisinin ve gaz türbini bitkilerin üretimi için de geçerlidir. Nikel-krom alaşımları alkalin pil oluşturmak, yüksek ısıya dayanıklı ve ısıya dayanıklı özelliklere sahip, yani nükleer reaktörler, korozyondan koruyucu kaplamalarda talep.

Bir kimyasal aparatı oluşturmak kimya endüstrisi bu metal ilavesiyle alaşımlardan, katalizörler olarak uygular.

Nikel cevherleri Ermenistan, Gürcistan ve Kuzey Kafkasya'da bulunur.

kobalt Özellikleri

Yerkabuğunun içeriği az 0.004 civarındadır. sanayi alanında talep minerallerin, biz not: asbolan, kobaltit, Linnaeus, smaltin.

Kobalt alaşımı ısıya dayanıklı ve ısı dirençli çelikler oluşturma, farklı yüksek manyetik indüksiyon üretimi için kullanılır. kobalt bileşiklerinin seramik, cam endüstrisi kaliteli mineral pigment mavi üretir.

Azerbaycan'da keşfedilen Kobalt mevduat, bunun endüstriyel ölçekte üretilir olduğunu burada.

molibden Özellikleri

Bu metal kurşun benzer kılan fiziksel özelliklere sahiptir. Endüstriyel kullanım için molibden, yaklaşık yüzde 70 metal içeren. endüstrisinde, özel alaşımlar yaratmak için geçen yüzyılın otuzlu kullanılmaya başlanmıştır. Mo eklenirken esasen mukavemet ve çeliğin süneklik artmıştır.

Bu uçak, makine mühendisliği için gereklidir. asit ve takım çelikleri üretimi için kullanılan krom, vanadyum, nikel, tungsten ile katı alaşımları olabilecektir. Saf molibden bir filaman ipliği elektrik plakaları yanı sıra radyo ve elektrik mühendisliği oluşturmak için gereklidir. bir talep mürekkepler, kimyasal reaktif maddeler oluştururken Bu oksit, petrol rafinerisi katalitik özellikler sergiler.

Sonuç

Şu anda çeliklerin üretiminde kullanılan alaşım metalleri çeşitli alaşımların belirli özelliklerini vermek sağlar. çelik üretmek için neler gerektiğine zavsimosti, bu belli metal eklemeler kullanımını üstlendi. Örneğin, tungsten eklenmesi üreten ısıya dayanıklı çelik, alan sanayi gerekmektedir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.