FormasyonBilim

Referans noktası - bu nedir? inşaat, ölçme, iş veya bilimde referans noktaları nelerdir?

Bazen alanlarda kullanılan bilimsel ya da diğer spesifik kavram değil orijinaline bağlı. Bu jeodezik terimle oldu "referans noktası". Tanım olarak, jeodezik çerçeve - bir işaret veya toprak yüzeyinin belirli bir noktasına bağlanır işareti. Bu alan koordinatları ve yükseklik tesviye bilinen ve kabul edilen değere göre hesaplanır.

Levelled yükseklikleri sistemi

Rusya ve eski SSCB bazı ülkelerde, referans yüzey seviyesi için sıfır işareti Kronstad gelgit göstergesi olarak kabul edilir. Tüm alanlar bu ülkelerden yükseklikleri 1977 yılında kabul edilen Baltık sistemde hesaplanan jeodezik işaretleri haritaları üzerinde işaretlenmiş. Uzakdoğu'da, hesaplamalar Okhotsk sisteminin yükseklikleri yapılır. Doğruluk nispeten BSV bir metre daha azdır.

Yağ çubuğu - bölümler ile bir raf nehir veya diğer bir su kütlesi içindeki su seviyesini belirlemek için. Bazen sürekli referans noktaları ve ölçme referans noktaları, denizlerde su seviyesindeki değişiklikleri, dikey yüzey boyunca yer oluşumlarının hareketleri gözlemlemek için kullanılan bilim adamları olarak ölçüm çubuğunu yüklü.

Kronstad gelgit göstergesi ve deniz seviyesinin belirlenmesinde Hakkında

Başlangıçta, seviye Körfez sularının yükseklik değişimleri de kanalları ve lavabolar, yüzeyler üzerinde kilitler duvarlarında yatay çentik ile gösterilir. 1777'de Kronştad'taki özel bir hizmet altındaki gelgit göstergesi işaretleri taşıdığı suyun izlenmesi organize edildiğinde Baypas Kanalı.

Finlandiya Körfezi su seviyelerinde dalgalanmaları gözlemleyerek (1731 den) Uzun süreli ve düzenli notlar, by-pass kanalı bir yatay çizgi oyma üzerinde köprü birinin taş bir kaide üzerinde ortalama okuma hesaplanması 1840 yılında Hydrographer M.F. Reyneke tedavi edilmiştir. Bir kaç on yıl içinde yatay bir işareti bu seviye konsolide metal plaka, pratikte sıfır derinlik ölçer belirten rastlayan.

Karada deniz seviyesi aktarma

binaların birine ve "sınır" marka-cıvata - anakarada seviye göstergesi demiryolu hattı "Oranienbaum St. Petersburg" bir tesviye tarafından taşındı Baltık İstasyonu. O 1892 yılından beri bu cıvata ülkedeki tüm nivelman ölçümleri için önemli bir röper olmuştur olduğunu.

1946 yılında koordinatları ve irtifalarda birleşik bir sistem Sovyetler Birliği'nde tanıtıldı. Baltık Denizi başlangıç seviyesine sırasında Kronstad gelgit göstergesindeki sıfır karşılık gelen bir işareti almış. Bu durum kontrol referans noktası düzlemleme sistemidir. noktadan itibaren mutlak sıfır tüm yerli grafikler ve yelken yön yürütülen hesaplamalar yükseklikleri ve derinlikleri, uzay aracı işlemleri için yörüngeye belirlendi.

Jeodezide kare çeşitliliği

yere referans noktası Cairns, levhalar ya da metal borular şeklinde yapı ile gösterilir. Uygulamaya bağlı olarak, çerçevelerin çeşitli türleri vardır:

 • Asırlık ülke genelinde özel şemaya göre dağıtılan. Onlar verilen coğrafi bölgelerde talimatlara göre monte edilir. Bunlar bilimsel amaçlı ağırlıklı kullanılmaktadır.
 • İlk sınıfının tüm ilgili temel donatılmış tesviye hatları (laik arasında) ve ikinci sınıf en sorumlu hatları. noktaları arasındaki mesafe - 50 ila 80 km. Onlar beton sütunlar ve ayaklarla şeklinde toprağa münhasıran yatıyordu. temel veri sadece belirli durumlarda kullanılabilir için, transfer edilen veri ile ortak hassas yapı uydu yakındır. Bu tesviye 3 ve 4 sınıfları için bir destek olarak kullanılır.
 • Sıradan kriterler duvar, kaya ve yeraltı suyu vardır. birbirinden 3,5 ila 7 km'lik bir mesafede demir atmış, bu işaretler tüm regüle hatlarında döşenebilir.

Devlet jeodezik ağ - birbirine temel ve ortak referans noktası sistemi ve GHS oluşturur.

Anket belirteçlerin Kartografik tanımı

haritalar kontrolde noktası özel simgelerle işaretlenir. Bunlar şu şekilde ayırt edilir:

 • astronomik noktaları;
 • GGS puan için;
 • topraklarında yer alan merkez noktaları için;
 • ağları anket işaret;
 • Devlet jeodezik ağ için tesviye puan.

Bütün bu hususlar, metal piramitler ya da sıradan bir referans noktası ile dünyanın gerçek yüzeyi üzerinde işaretlenmiştir. öğenin yerini belirten Jeodezik merkezleri, yükseklik işaretleriyle, mümkün olduğunca doğru harita üzerinde koordinatlara uygulanır.

Referans noktası nedir? toplam jeodezik ağ tepe höyükler, tepelerde Dahil veya tek başına binalar kuleler, kuleler veya kuleleri şartlı birleşik simgeler tarafından kabul tayin ile. büyük ölçekli GGS kartlar her şeyi gösterir Noktaları. Astronomik terimler, sadece onlar bölgede başlangıç noktası olduğu durumlarda belirtilen kriter vardır.

Nirengi (referans işaretleri) ürün, montaj

devlet jeodezik tesviye ağı ile sürekli işaretler fiyatlarını takın. önceden belirlenmiş bir mesafede birbirine Karasal karşılıklı görünür yan çerçeveler. karakter tasarımı ve yükseklik hedef, yerel koşullara, zemin ve başka bir noktadan uzaklığa bağlıdır.

Jeodezik noktaları bir metal ya da ahşap piramit, taş veya beton sütunlar şeklinde yapılabilir. Her bir yapı yüksekliği bağlama sahasına bağlıdır. Her bir çerçeve, bir tripod veya ölçme ve gözlemci için bir destek işlevi görür.

Bu yapı altı kısmı dökülmüş beton temel yekpare taş çalışır. döküm metal etikete sabit merkez noktasını, çok noktada. İkincisi üzerindeki yazı öğesi sayısını ve türünü gösterir. Kurulum çalışmalarını ve yılı yürütülen Kuruluşun adı etiketi (genellikle dökme demirden yapılmış) ile birlikte dökülür.

İnşaat ve referans işaretleri

dökme demirden yapılmış bir disk şeklinde Deneyler, destek sanayi binaları, ağ geçidi, köprü ve vakıf duvarlarına ayarlayın. Bu büyük yapıların statik durumunu izlemek için yapılır. yazıtlar dışında disk işaretleri üzerinde monte etmek için projeksiyonlar olan tesviye çubuk. Anket belirteçlerin Atama aşağıdaki kategorilere ayrılabilir:

 • dikkate uzun bir süre için güvenlik ve kararlılık alarak kurulan marka konumunun belirlenmesi için temel olan bir destek veya kontrol edilmesi;
 • Yardımcı - iletim ve deformasyon koordinat değerleri ve referans işareti arasındaki bu ara işaretleri;
 • gözlenen yapıların veya binaların duvarlarında doğrudan sabitlenir marka genişlemesi (nesnenin uzamsal konumu ile bu belirteçler onunla birlikte hareket değişikliği).

yapımında referans noktaları bir hidroelektrik baraj ya da bir şekilde hareket etme ya da büyük bir nesne, istikrarsızlık zamanında tespit garantisidir çok katlı bir bina.

Bu tek ihtiyacınız olan

Nedeniyle birbirine öğeler belirlenen sistem durumu jeodezik ağ kurdu. Özel dizinleri tüm bu noktaların belirtilen koordinatlar listelerini içerir. Bu bilgiler ulusal ekonominin farklı ihtiyaçlar için mühendislik ve jeodezik anketlere, gezegenin yüzeyini incelemek için keşif uzmanları tarafından kullanılır.

koordinat değerleri ile Listeleri birlikte topografik haritalar ile, ordu subayları iletilmektedir. Gunners da iyi farkında olduğu referans noktası - Belli bir yüksekliğe toprağa üzerinde sıfırlama desteği bir tür belirten bir işaret.

sıcaklık ölçeği Celsius Referans kaynama noktaları ve deniz seviyesinde su donma noktası değeri olarak kabul edilir.

Iş, bu kavram belirli eylemleri başarısızlık veya başarı tamamlamak için ya yol açabilir belirli bir durumu tanımlamak için kullanılır.

Sağlık, kurumsal

referans noktası yana - bu referans, bir "kanca" bir rakamdır, bu kavram insan faaliyetinin birçok alanda uygulanabilir.

Sürekli metropollerde yaşayan insanların sık stres nedenlerini araştırmak, bilim adamları bunun nedeni doğal olmayan bir görsel ortam olduğunu bulduk. açıları ve çizgilerin, binalar monoton renk yayılması, statik nesneler çok sayıda olumsuz bir kişinin duygusal durumunu etkiler. Görsel ortam denilen bilimde Psikofizyolojik yönü, mimari dekoratif elementlerin özelliklerinden yoksundur devletler boğan optik siniri.

Göz beyin doğal ve uyumlu yakındır konforlu olarak çevreyi, algılanan böylece bazı nokta, detay, uzayın işitsel unsurları düzeltmek için tahsis edilmelidir. Sadece eğer kişi estetik ve duygusal tatmin duygusu vardır.

iş Referans noktaları - hava yastıkları bir tür. Bunlar işletmenin rekabet yeteneğini artırmak için kullanılabilir. Biz pazarlama teknikleri ya da dönem içinde işlerinin bazı devlet için bir temel olarak alırsak, iyiye durumu değiştirmek için alınacak kapsamlı önlemleri belirlemek mümkündür.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.