FormasyonBilim

El ve el bileği yapısı. Ancak anatomik yapısı

Elin yapısı, hem de kas-iskelet sisteminin herhangi bir başka bölümü dikkatli bir muayene, oldukça karmaşıktır. kemikler, kaslar ve kemikler tutun ligament: Bu üç ana yapıdan oluşur. Fırça üç bölümü, yani, bilek, parmak ve Bilek sahiptir.

Bu yazıda, fırça tartışacağız yapısı, kaslar, elin eklemleri. en çeşitli bölümlerinde kemiklerin bir açıklama ile başlayalım.

karpal kemik

eller oldukça hassas ve karmaşık hareketini yapmak zorunda olduğundan, elin kemik yapısı da son derece zordur. bilek - iki sıra halinde düzenlenmiş düzensiz şekil 8 küçük kemikler. resimde sağ elin yapısını görebilirsiniz aşağıda.

dışbükey yarıçapına formlar, bir dizi yakın eklem yüzeyi. pisiform, üçgen, semilunar ve navikulanın: Bu beşinci gelen başparmak sayarken kemiklerin oluşmaktadır. Sonraki sıra - Distal. Bu düzensiz şeklin proksimal eklem bağlanır. trapez, çokgen, kapitat ve hamate: distal sırasında dört kemikten oluşur.

bukağılık kemik

Bu departman da elin karmaşık yapısını gösteren, boru şeklindeki 5 metakarpal kemikler oluşur. Uzun kemiklerin İskelet karmaşıktır. Her biri bir gövde, bir taban ve bir kafası vardır. 1 parmak metakarpal kemik diğerinden daha kısadır ve büyük. İkinci metakarpal kemik - En uzun. Diğer birinci ve dirsek kenarına daha yakın olan mesafe olarak uzunluğu azaltılır. Yukarıdaki bukağılık kemikler gerekçeleri kemikleri bileğini oluşturan artikülasyon. Birinci ve beşinci metakarplar, eyer şekilli eklem yüzeylerinin ile nitelikli diğerlerinin ise - düz. Bit kemik yakın parmak falanks ile eklemli bir eklem yüzeyi (küresel) sahip metakarpal.

parmak kemikleri

uzaktan, yakından ve orta (ara): Her parmak, sadece iki falanks oluşur ve ortalama olan, ilk dışında, 3 falanks vardır. kısa - uzak; Proksimal - En uzun. Kuruluşundan - uzak ucunda falanksta kafa ve proksimal vardır.

Susam kemikleri fırça

Bu kemiklerde hariç tendonun iç, in baş parmak proksimal falanks ve metakarpal kemik arasında tanzim Sesamoid var. daimi olmayan susam kemikleri de vardır. Bunlar beşinci ve ikinci parmaklar ve metakarpal kemiklerin proksimal falanks arasında yer almaktadır. palmar yüzeyi üzerinde konumlandırılan Genellikle susam kemikleri. Ama bazen arkasında bulunabilir. Pisiform kemik, aynı zamanda, yukarıda görünümü yöneliktir. Susam kemikleri ve bunların süreçleri bunlara bağlı omuz kas gücü artırır.

Biz şimdi ligament aparatı gelip, el ve bilek kemiklerinin yapısını inceledik.

bilek eklem

Üçgen, yarım ay ve navikulanın: Bu radyal kemik ve karpal kemiklerin proksimal sıranın oluşur. dirsek kemiği eklem diskinin ile tamamlanmaktadır ve bilek eklemi kapsamaz. Dirsek oluşumunda ana rolü ulnar kemiği oynar. bilek iken - kiriş. şeklinde Bilek eklem - eliptik. Mümkün kaçırma, adduksiyon fırça, fleksiyon ve ekstansiyon olduğunu. Küçük pasif dönme hareketi (10-12 derece) bu eklemde de mümkündür, ancak eklem kıkırdağı elastikliği sayesinde gerçekleştirilir. yumuşak doku yoluyla ulnar ve radyal iki ile tespit edilebilir ve bilek ekleminin, yarık tespit etmek kolaydır. dirsek ile kemik ve ulna kafası arasında üç yüzlü girinti el yordamıyla olabilir. Radyal tarafı - Malleollerin ve yanal ulnar stiloid arasındaki boşluğun.

bilek eklemi hareketi yakından uzak ve yakın sıralar arasında yer alan iş srednezapyastnogo eklem ilişkilidir. Yüzeyi düzensiz bir şekle karmaşıktır. fleksiyon ve uzatma hareketlilik hacmi 85 dereceye ulaştığında. bilek eklem, yani sirkumdiksiyon uğrayabilir 20. - yukarıda eklemde fırça indirgenmesi 40 derece kaçırma ulaşır dairesel hareket.

Bu ortak sayısız bağlar tarafından güçlendirilmiştir. Bunlar bireysel kemikler arasında, hem de yanal medial ve bileğin palmar yüzeyinin arkasında yer almaktadır. Teminat bağ (radius ve ulna) En önemli rol oynamaktadır. Özel bir grup - fleksor retinakulumun ulnar ve radyal tarafında kemik yüksekliklerde arasında yer almaktadır. Aslında, fasya kalınlaşma olarak, el eklemleri için geçerli değildir. Retinaculum fleksör bilek karık barındıran kanal dönüşür median sinir ve fleksör digitorum ait tendonları. Biz elin anatomisini tarif devam ediyor.

karpometakarpal eklemler

Onlar etkin değildir, düz. İstisna Başparmak eklemdir. Hareket Karpometakarpal eklemlerin Menzil - artık 5-10 derece daha. Bunlar, t hareket kabiliyeti sınırlı.. Ligamentler iyi gelişmiştir belirleyin. palmar yüzeyi üzerinde yer alan, bir metakarpal kemik ve bilek arasında bağlantı sağlayan bir kararlı palmar ligamentler oluşturur. Orada fırça kavisli ligament ve lateral ve radyal. Capitatum ligamentlere merkezi, bu emniyete çok sayıda bağlar. Palmar arka çok daha iyi gelişmiştir. Arka ligamentler bilek kemikleri bağlar. Bunlar, bu kemiklerin arasında bulunan eklemlerden kaplanır kalınlaştırıcı kapsüller oluşturmak. Interkostal karpal kemiklerin ikinci sırada yer almaktadır.

Başparmak Karpometakarpal ortak birinci metakarpal kemik ve çokgen bir baz ile oluşturulur. eklem yüzeyleri Eyer şekli vardır. abduksiyon, adduksiyon, yeniden konumlandırmak (retrograd hareket), muhalefet (muhalefet) ve sirkumdiksiyon (dolambaçlı): Bu ortak şu eylemleri gerçekleştirebilir. nedeniyle başparmak diğerlerine karşı çıkıyor olması nedeniyle, hareketleri kavrama Hacim, büyük ölçüde artar. 35-40 - harekete başparmak kaçırma ve üzerine hareketlilik karpometakarpal eklemin 45-60 derece, ve dönüş hareketi ve kontrast sırasında.

el yapısı: MF eklemleri

Adı verilen contalar proksimal falanks bazların katılımı ile fırça kafalarının metakarpal oluşturulur. Bu malzemeler, küresel olan dönme karşılıklı üç dikey eksenlere sahip etrafında uzatma ve fleksiyon, kaçırma ve adduksiyonunun, hem de dairesel hareket (sirkumdiksiyon). 45-50 derece ve fleksiyon ve getirilmesi ve tahliye mümkündür - 90-100 de. Bu eklemler onları güçlendirir tarafta, üzerinde teminat bağlar var. Palmar veya uzantı kapsülün palmar tarafı vardır. Bunların lifler metakarpal kemikler başları farklı iki ıraksamaya engelleyen derin çapraz bağ lifleri ile dokunmuş.

Elin interfalengeal eklemler

Bunlar şekil troklear ve kendi dönüş eksenine çapraz olarak uzanır. Uzatma ve fleksiyon bu eksenler etrafında mümkün. 80-90 - Proksimal genodermatozdur 110-120 derece uzak eşit bükülme ve belli bir hacmi, var. Interphalangeal eklemler çok iyi kollateral ligaman tarafından güçlendirilmiştir.

parmakların tendon sinovyal ve fibröz kılıfı

Ekstansör retinakulum yanı sıra fleksör retinakulum, altından geçen kas tendon konumunu güçlendirmede önemli bir rol oynar. eli çalışırken bu özellikle doğrudur: onun uzantısı ve fleksiyonda. Doğa amaçlanan yapısı çok yetkili eli. Tendonlar bunun iç yüzeyi ile bağlantılı olarak, yukarıda belirtilen destek bulunmaktadır. kemikten tendon ayrılması bağını önlemek için kullanılırlar. Bu çok baskı dayanacak yoğun çalışma ve kuvvetli kas kasılması için izin verir.

Sürtünme ve fırça ön kol uzanan tendonların kaymanın azaltılması, kemik-fibrotik veya fibrotik kanallardır özel tendon kılıfına, katkıda bulunur. Onlar sinovyal kılıf vardır. en fazla sayıda (6-7) ekstansör retinakulumun altındadır. Radius ve ulna kas tendon konumuyla aynı kanalları mevcuttur. Yanı sıra birbirinden ayrı kanallara ve ekstensor retinakulumun kemiklerine uzanan adlandırılan elyaflı ağ-yapılar gibi.

Palmar sinovyal kılıf parmakları ve elleri fleksor tendonları bulunmaktadır. Toplam sinovyal vajina palmiye merkezine uzanan ve beşinci parmak distal falanks ulaşır. Burada yüzeysel ve derin fleksör digitorum tendonları bulunmaktadır. başparmak sinovyal vajina dışında ve tendon ile parmağına geçirerek bulunan uzun fleksör tendonu vardır. Elinizin kaslarının avuç içinde Sinovyal kılıf ikinci ve üçüncü parmaklar, dördüncü gitmek tendon mahrumdurlar. Beşinci parmak sadece tendon toplamının bir uzantısı olan sinovyal kılıf vardır.

El kasları

Yukarıdaki resimde el kaslarının görebilirsiniz aşağıda. bilek yapısı daha ayrıntılı olarak gösterilmiştir.

Sadece palmar tarafta elinde kasları. orta, büyük ve küçük parmaklar: Bunlar üç gruba ayrılır.

parmak hareketleri büyük bir hassasiyet gerektirdiğinden, fırça elin yapısını karmaşıklaştıran kısa kasların önemli sayıda vardır. grupların her birinin elinde kasları tarif edilecektir.

kasların orta grup

elimizde yapısını dikkate eğer, beşinci parmak yerine ikinci onların tabanlarını, solucan benzeri kasları oluşmuş derin dijital fleksör tendon başlayarak ve proksimal falanksa eklenen veya. Bunların ellerin kasları da proksimal falanks tabanına tutturulmuş pastern kemikleri arasında bulunan interossöz sırt ve palmar, geliyor. Bu grubun işlevi bu kaslar bu parmakların proksimal falanks fleksiyon katılan olmasıdır. palmar interosseöz kasların nedeniyle orta parmak fırçası için parmak getirebilir. en arkadaki interkostal ile üreme tarafı.

Başparmak kasları

Bu grup Başparmak yükselmesine oluşturur. Bu kaslar yakın bukağılık kemiği ve bilek çevresinde başlar. Proksimal falanks tabanının yakınında bulunan Sesamoid kemiğe yakın ekli onun kısa fleksör, başparmağının gelince. başparmak kas ile tezat ilk metakarpal kemiğe gider ve başparmak iç susam kemikler üzerinde yol açar.

Küçük parmak kasları

Kasların Bu grup yükselmesinin avuç içini oluşturur. Bunlar: küçük parmak, kısa palmar ve kısa fleksör ile tezat serçe parmak kaçıran kas.

Onlar bileğinde çevreleyen kemikten kaynaklanır. Bu kaslar, beşinci ayak tabanında, daha doğrusu onun proksimal falanks ve beşinci metakarpta bağlıdır. Bunların fonksiyonu başlık yansıtılır.

Bu yazıda elin yapıyı temsil en doğru şekilde çalıştılar. Anatomi - bu tabii ki gerektiren bir temel bilim, daha dikkatli bir çalışmadır. Bu nedenle, bazı sorular sönük kalmıştır. El ve el bileği yapısı - doktorların sadece ilgilendiren bir konu. Bunun bilgisi de sporcular, spor eğitmenleri, öğrenciler ve halkın diğer kategorilere gereklidir. elin yapısı oldukça karmaşık, fark etmiş olarak ve çeşitli kaynaklardan dayanarak, oldukça uzun bir süre olabilir öğrenme.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.