FormasyonBilim

Fraktal geometri - inanılmaz mucize

"Fraktal geometri" ve "fraktal" kavramı. 70'lerin ortaya, Ve 80'lerin ikinci yarısından, onlar kelime bir parçası haline gelmiştir programcıları, matematikçiler ve hatta mali tüccarlar. "Fraktal" terimi, latince "parçalanmış" türetilmiştir ve çevrilmiştir "fragmanları oluşan". 1975 yılında bu sözler, Amerikalı ve bir Fransız bilim adamı Benoit Mandelbrot o zamanlar yaptığı düzensiz ama kendine benzer bir yapıya ortaya koydu. 1977 yılında tamamen doğanın fraktal geometrinin bu eşsiz ve güzel bir fenomen ayrılmıştı adlı kitabını yayınladı.

Sam Benoit Mandelbrot bir matematikçiydi, ancak "fraktal" terimi matematiksel kavramlar ifade etmez. Bir kural olarak, aşağıdaki özelliklerden bir ya da daha fazlasına sahip olan bir geometrik şekle kastedilmektedir:

1) onun tespit karmaşık yapıda bir artış ile;

2) daha fazla ya da daha az bir ölçüde, bu rakam kendisi benzer;

3) yinelemeli bir prosedür kullanılarak imal edilebilir;

4), fraksiyonlu Hausdorff (fraktal) boyutu aşan topolojisi ile karakterize edilir.

Fraktal geometri - Bu doğanın matematiksel açıklamasında gerçek devrimdir. Bunu geleneksel bir matematik veya fizik olduğundan daha dünyanın çok daha açıktır tanımlamak için kullanabilirsiniz. örnek, Brown hareketi ele alalım. su içinde süspanse toz parçacıklarının rastgele hareketi tam bir karmaşa vardır. Yine de, burada bile fraktal geometri yoktur. Karışık Brown hareketi istatistiksel verilerin çok sayıda olayları tahmin etmek için kullanılabilir bir frekans özelliğine sahiptir. Bu ancak sürpriz neden olmaz. Ancak, öyle Brown hareketi zamanlarının Mandelbrot yardımcı oldu yün değerindeki fiyat dalgalanmaları önceden tahmin edebildiği.

Fraktal geometrisi yaygın bilgisayar alanda kullanılmıştır. Sadece kıyı şeridi üç boyutlu bir modelini, dağ veya orman kenarı görüntüleyebilen bir program yapmak gerekir düşünün. Hangi formülleri olası tüm tarif? Ne işe yarar fonksiyonlar? Ve burada yardım fraktallar geliyor. küçük dal bak - bu küçük benzerlik Büyük bir ağaç. Galaksinin küçücük analog - Küçük bulut büyük bulutların bir tür ve moleküldür. Yani, nüks formülleri kullanarak, yani kendilerini bakın olanlar, çok gerçekçi görüntüyü taklit etmek mümkündür.

Fraktal geometri mimarisi uygulama, güzel sanatlar (İzlenimcilik fraktal) bulur. Jackson Pollock yaptığı zaman resminde Sansasyonel bir örnektir. fraktallar film endüstrisinin yardımıyla gerçek atılım yaptı - suni özellikler bu kadar gerçekçi baktım hiç daha önce. Ekonomistler menkul dalgalanmaların seyrini tahmin etmek için kullanabilirsiniz. Bu doğanın yaşayan bir dildir ve kim o önümüzdeki 5-10 yıl içinde insanlığı itecektir keşif bildiği için Dünya, mağazalar daha birçok şaşırtıcı fraktaller?

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.