FormasyonBilim

Neden yıldızlar parlayacak yapın: fizik veya kimya?

Yıldız gezegenleri ve onların uyduları gibi, ışığı yansıtır ve onu yaymak yoktur. Ve sorunsuz ve kesintisiz. Yeryüzü yanıp sönen bir görünür, muhtemelen ışık ışınında düşmesini kesilir, uzayda mikro parçacıklar, çeşitli mevcudiyetinin neden olduğu.

dünyalı açısından parlak yıldızı

Bir yıldız - Okulda Sun biliyorum. Gezegenimizin ile - Bu parlak yıldız, ve evrenin standartlarına göre - biraz az ortalama ve boyut ve parlaklık. Güneş'ten daha büyük yıldızlarda, çok sayıdaki, ama çok küçüktür.

Yıldız sınıflandırma

Hisse gök cisimleri büyük antik Yunan astronomlar başladı. şimdi dönem "değer" ve ardından, ve yıldızların ortalama parlaklık fiziksel değerinden ziyade parlayan var.

Farklı yıldız ve radyasyon uzunluğu. dalgaları spektrumu üzerinde ve astronomlar kimyasal vücut sıcaklığının kompozisyon ve daha da silinmiş bahseder doğrusu, çeşitlidir.

bilim adamları iddia

konusunda on yıldan fazla geçen tartışma "yıldız parlaklık neden." Ortak görüş yok hala. yıldız cisim reaksiyonu meydana gelen enerjinin büyük miktarda, durdurma değil serbest bırakabilirsiniz bile nükleer fizikçi inanmak zor.

nükleer füzyon yıldızlarda gerçekleşen problemi, bilim adamları çok uzun zaman aldı. Gökbilimciler, fizikçiler, kimyacılar parlak ışıkta eşlik eder ısı enerjisine patlak vermesine yol açmaktadır öğrenmek için çalıştılar.

ekzotermik reaksiyonun sonucudur - Kimyagerler uzak yıldızların ışığı inanıyoruz. Bu önemli ısı atılmasını sona erer. Fizikçiler yıldızın vücut kimyasal reaksiyonları tutulamaz söylüyorlar. Bunların hiçbiri için milyarlarca yıl durmadan gitmek mümkün değildir.

"Yıldız parlaklık neden" sorusunun cevabı elementlerin periyodik tablosunun keşfinden sonra biraz daha yakın hale gelmiştir. Şimdi tamamen yeni bir yol, bir kimyasal tepkime olarak kabul edilmeye başlandı. Deneyler yeni radyoaktif elementler elde edildi ve radyoaktif bozunma teorisi yıldızlı kızdırma hakkında sonsuz tartışmada bir sürüm numarası biri haline gelir.

Modern hipotez

İsveçli bilim adamları - Uzak yıldızın ışığı "uyku" Svante Arrhenius verdi. Geçen yüzyılın başlarında, o kavram gelişmiş olan ısı radyasyonunun yıldızlı fikrini çevirdi elektrolitik ayrışma. Bu Aşağıdakilerden oluşuyordu. yıldızın vücutta ana enerji kaynağı - sürekli olarak birbirleriyle kimyasal olarak reaksiyona hidrojen atomları, kendinden önceki çok daha ağırdır helyum oluşturulması için. Dönüştürme işlemi, gaz basıncı ve vahşi eden anlama sıcaklığında (15,000 000), yüksek yoğunluğa bağlıdır.

Hipotez birçok bilim adamı zevk alıyordu. Sonuç açıktı: gece gökyüzüne ışık kadar yıldızlar, fazlasıyla yeterli füzyon reaksiyonu meydana gelir ve aynı zamanda enerji de yayımlanan çünkü. Ayrıca hidrojenin bileşik üst üste yıl birçok milyarlarca durmadan gidebilir ortaya çıktı.

Peki neden yıldız parlayacak mı? çekirdekte salınır Enerji, gerek gaz ve görünür ışıma dış kabuğu içerisine aktarılır. Günümüzde bilim adamları kabuğuna çekirdekten ışının "yol" yüz bin yıldan fazla zaman alır oldukça emin bulunmaktadır. yıldızdan Toprak ışığa da yeterince uzun. Proxima Centauri - - güneşten gelen radyasyon sekiz dakika içinde toprak, daha parlak yıldızı ulaşırsa neredeyse beş yıldır, dinlenme ışık yıllardır ve yüzyıllar boyunca gidebilir.

Bir diğer "neden"

Neden yıldızlar ışık artık açıktır yayarlar. Neden titriyor? Gerçekten pürüzsüz, yıldızlardan gelen Glow. Bu yıldız sınırdışı gaz geri çeken yerçekimi nedeniyle. Parıldayan yıldız - bu tür bir hata. İnsan gözü sürekli hareket halinde havanın birkaç katmanlarında bir yıldız görür. Bu katmanlardan yoluyla Starlight geçen, titreşmeye görünüyor.

atmosfer sürekli hareket ettiğinden, sıcak ve soğuk hava akımları, birbirlerinin altına geçen bir girdap oluşturmak üzere. Bu, ışının bir bozulma olur. yıldızların parlaklığı da değişmektedir. Bize ışın ulaşan dengesiz konsantrasyonları nedeni. kendini bir yıldız deseni taşır. Bu örneğin, rüzgar gusts atmosferde uzanan olgusundan kaynaklanmaktadır.

çok renkli yıldız

bulutsuz havalarda gece gökyüzü parlak, çok renkli göz dolduran. içinde Canlı turuncu renk yıldızlı Aldebaran ve Arcturus, ama Antares ve Betelgeuse - kırmızı soluk. Sirius ve Vega, mavi renk tonu ile süt beyazı renk, - Regulus ve Spica. Ünlü devleri - Alfa Centauri ve Capella - sulu sarı.

Neden yıldızlar farklı şekillerde parlayacak mı? Yıldız renk iç sıcaklığa bağlıdır. En "cool" - kırmızı. Onların Yüzeyde 4 000s vardır. Beyaz ve mavi yıldız yüzey 30 000s kadar ısıtılarak ile - sıcak olarak kabul.

Astronotlar aslında yıldız ışığı eşit ve parlak söylemek ve onlar sadece göz Dünyalılar ...

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.