OtomobilArabalar

El freni. Gereklilik veya engel?

El freni asıl olarak park yerindeki aracın kazara hareket etmesini önlemek için tasarlandı. Sistem, kaldırma kaldığında kablolar pedleri sıkıştıracak ve araç durur olacak şekilde düzenlenmiştir. Tecrübeli sürücüler, özellikle de kış aylarında el tipi bir cihazı kullanmamayı tercih ederler. Fren, motor kapalıyken vitesin etkinleştirilmesi, bu sadece el freninin servis ömrünü arttırmakla kalmaz aynı zamanda kışın fren balatalarının dondurulmasını önler.

Bir el freninin onarımı hakkında genellikle teknik anketi geçmeden önce hatırla. Arızaya neden olabilecek birkaç olası nedeni vardır: Bunları kendiniz teşhis edebilirsiniz:

1) El freni çekildikten sonra, arka tekerlekler yine de bir süre döndürülmez ve kısa bir yolculuktan sonra her şey normale döner. Bunun nedeni, disk fren balatalarının kalıcı olarak sıkıştırılmasına neden olan halat çubuğu kablolarının socking'inden kaynaklanmaktadır . Bu sorunu çözmek için, yalnızca değiştirme yardımcı olacaktır.

2) El freni hiç çalışmıyor. Büyük ihtimalle, nedeni kablonun kaynağını geliştirmesi ve bir sonraki çaba sarf etmesidir.

3) Kolun kaldırılması çok yüksek olduğundan makine yerinde kalır. Burada, büyük olasılıkla, pedlerin aşınması vardı, bu da ayakkabı ile fren diski arasındaki boşluğun artmasına neden oldu. Değiştirin ve eğer sonuç pek değişmediyse kabloları çekin.

İronik olarak, kırık bir el freni, pratikte kullanmayan veya başka amaçlarla kullanmayan araç sahipleri arasında oldukça yaygındır. Örneğin, filmi izledikten sonra, acemi sürücülerin kaygılar yapmaya başladıklarında, araçlarını hiç donatmadığı, felaket sonuçlara yol açabilecek sözde sürüklenme (kontrollü sürüklenme) için büyük bir moda var. Böyle bir eğlence için hidrolik el freni gereklidir. Tasarımı standarttan biraz farklıdır ve fabrika yerine ek olarak kurulmuştur. Böyle bir fren, aracınızı eğimde tutmaz ve özellikle kışın kurtarmaz, ancak kalan park freni parçalarını daha amaçlı bir kullanım için korumaya yardımcı olur.

Bu, öyle görünüyor ki, önemsiz bir şey birçok sürücünün yaşamını kolaylaştırıyor ve bazen onu kurtarıyor. Ana fren sisteminin arızalanması nedeniyle yakın bir zamanda ölümden el freninin kurtarıldığı vakalar sıklıkla görülür. Bu nedenle birçok profesyonel sürücü bu mekanizmanın kullanılabilirliğini izlemeyi önerir.

Yukarıdaki durumda iseniz, hiçbir durumda el freni çekilemez demektir. Böyle bir reaksiyon sizi kurtarmakla kalmaz, aynı zamanda rahatsız edici bir anı şiddetlendirip sizi kaymaya gönderir. Fren pedalına basıldığında aracın hareket etmeyi bırakmadığını düşünüyorsanız, el kolunu yukarıya doğru düz bir şekilde kaldırarak alt vitesleri açmak güvenli ve sessizdir. Vites değiştirme , motoru frenlemenize izin verecek ve el freninin kademeli olarak kullanılması sizi kaymadan ve frenleme işlemini hızlandıracağından koruyacaktır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.