Haber ve ToplumEkonomi

Anahtar karlılık göstergeleri: formül

sürekli olarak değerlendirilmesi ihtiyacı olan herhangi bir şirket için çalış. Bu sayede finans, yatırım ve operasyonların örgütün zayıf ve güçlü özellikleri belirlemek için yapar. Bunu yapmak için, analistler birçok teknik kullanırlar. değerlendirme sisteminde çok önemli girişimin fizibilitesini değerlendirmek için izin marjları, formül tanımlarını işgal eder. Bu yaklaşım çeşitli göstergeleri keşfetmek varsayar. Bu finans kurumunun devlete kapsamlı bir bakış sağlayacaktır. Düzgün karlılık rakamları anlamak için, onların hesaplama formüllerine doğasını incelemek gerekir.

karlılık kavramı

şirket Raporlama dönemi esnasında alınan kâr oranını değerlendirmek için, sadece kendi dinamiklerini analiz etmek yeterli değildir. Sonuçta, o artabilir, ancak maliyetleri büyür ve olacak ve üretim varlıklarının maliyeti. denge karlılık formülleri göstergesini kullanarak Sayma, hangi dönemde tespit etmek mümkün olacaktır, miktar sabit sermaye ve dolaşımdaki varlıkları kar artış ile küçüktü.

Karlılık göstergeleri, aşağıda ele alınacak olan formül bize şirket göreli performans göstergeleri tahmin sağlar. Bu maliyetler miktarını ve operasyonel dönemde etkilerini karşılaştırarak yapılabilir.

Karlılık - olan karlılık (karlılık) işletmenin. analistler, yatırımcılar ve yönetim için en önemli göstergelerinden biri. Şirket, çeşitli faaliyet alanlarında bağlamında raporlama döneminde çalıştı ne kadar etkili anlamak için, karlılık temel göstergelerin formülü uygulayın.

teknik

Şirketin etkinliğini değerlendirmek için, analist bunun oluşturduğu kaynaklarından kar ilişkili olmalıdır. Göstergeler işletmenin karlılık, prosedürde kullanılan formül tüm üretim getirir, veya sermaye yatırımı biriminde kar olarak ifade edilebilir.

Şirketin belirli kaynaklarla karşılaştırıldığında kar ne tür bağlı olarak, ve değerlendirme türlerini ayırt eder. Bunlardan en çok kullanılanı 4 katsayısı şunlardır:

  • varlıklar;
  • satış;
  • doğrudan maliyetler;
  • Genel faaliyet.

Ayrıca sermayelerinin karlılığını analiz edebilirsiniz.

Aktif karlılığı

Karlılık göstergeleri, zorunlu olarak hesaplanan sermaye kullanımı, etkinliğini değerlendirmek için bir fırsat denge formülü. Bu anahtar performans göstergeleri. Bu yaklaşım yatırım sermayesi alanında yönetim kararlarının uygunluğunun değerlendirir. Burada bilanço toplamının miktarını düşünün. Yapısında doğruluğunu anlamak için, analitik değerlendirme için başka yöntemler kullanabilir.

veri böyle bir form sayısı 1 başlıklı "Denge" ve "Kar ve zarar" denir formu sayısı 2 gibi bir varlık, mali tablolarını dikkate almak gerekir hesaplamak için.

varlıklara ilişkin Formül Dönüş aşağıdaki ifadeyi sahiptir:

PA = PE / (VBnp VBkp +) / 2, burada PE - Net kaybı veya kazancı, VBnp, VBkp - denge başlangıçta tabaka ve ilgili dönem sonu.

Satış getirileri

satışların karlılık Formül göstergesi de şirketin etkinliğinin çalışmasında önemli bir faktör vermektedir.

Bu satışların her birim ile kar kazanç örgüt hangi miktarda değerlendirmenizi sağlar.

satışların karlılık göstergeleri, formül bize kredi yükümlülükleri bitmiş ürünlerin maliyetlerini, vergi ödeme ve faiz finanse sonra arkadaşlık edersin ne kadar para anlamak için izin aşağıda gösterilmiştir. Bu yaklaşım satış payını tartmak izin karlılık serbest bırakılmayı gösterir.

satış Formül dönüş:

RP = PP / BP nerede PE - zarar veya kar BP - Satış geliri.

direkt maliyetler karlılık

direkt maliyetler lehine karlılık analizinde sonraki adım. Size, sahip olduğu şirket, toplam sermayenin getiren getiri ne tür değerlendirmenizi sağlar. E. hesaplanması ve üretim ve ürünlerin satış organizasyonunda şirket tarafından korunur gelirin miktarı hakkında sonuç çıkarmak için iyi bir fırsattır.

hesaplama formülü daha sonra ele alınacaktır Karlılık, sermaye verilerin kullanımı fizibilitesini sunmak ve kaynakların çok bir şirketin net kar için harcanan nasıl gösterecektir.

Formül şu şekildedir:

EBL = SP / C, nerede PE - zarar veya kar, C - maliyet fiyatı.

Ayrıca böyle devam yerine net kar, brüt kar satışından elde gelirin formülde görebilirsiniz ve. D. Her hedeflerine göre değişir mali analist.

toplam aktivitesi üzerine Return

Raporlama döneminde şirketin kârlılığını değerlendirmek için en kolay yolu işletmenin karlılık hesaplamadır. formülü aşağıda sunulmuştur. Bu yöntemin özünü anlamak için karşılaştırıldığında öğelerin özü sayısını 2 oluştururlar kavramak gereklidir.

Bu ana karlılık göstergeleri oluşturan sistemde, çok önemli bir yaklaşımdır. Formül raporlama döneminde malların satışından vergi öncesi kar ve gelirin miktarına kıyasla şirketin genel karlılığını belirlemek için. Bu şuna benzer:

ÇUBUK = PN / BP nerede Pazartesi - satışından elde gelirleri (geliri) - vergi yükümlülükleri, BP ödemeye şirketi var kâr (zarar).

Kendi yükümlülükler Getirisi

Bu yatırımcılar için ve şirketin kontrolü için de çok önemlidir sermayelerinin kârlılığını belirlemektir. Bu onların sermaye faaliyetlerine yatırım birimi ile sahipleri ve yatırımcılar ne kadar kâr gösterir. Formül şu şekildedir:

RAC = BP / (VBnp VBkp +) / 2 burada BP - miktarda üretim VBnp, VBkp - para başlangıçta denge ve bitiş.

finansman şirketin kendi kaynaklarından karlılık daha tam formül may Dupont açıklanmıştır. Bu aşağıdaki gibi ifade edilebilir:

DGC = PP / BP BP x / x WB DB / SC, burada PE - zarar veya kar; WB - varlıkların miktarı; BP - satışından elde gelirleri (geliri); SK - Kendi yükümlülükler.

Göz önüne alınması gerekenler

Yukarıda sunuldu formül olan Karlılık göstergeleri, bir takım yönleri dikkate önerir.

  • Analiz süresi. Bu prosedürler dikkate uzun vadeli yatırımların kullanımından uzun vadede etkisini yapmayız. Daha iyi dinamikleri faktörleri değerlendirmek.
  • Parasal birimlerin karşılaştırılabilmesi eksikliği. Kar mevcut etkinlik sonuçlarını yansıtır ve sermaye (denge) yılda oluşmuştur. doğruluk için değerlendirme dikkate şirketin varlıklarının piyasa değeri almalıdır.
  • Yüksek karlılık riskinde önemli bir artış elde edilebilir. Nedenle, ilgili göstergeler sayısını (mali hesaplamak için gerekli olan işletme kolu, bir yapı mevcut harcamalarının ve finansal istikrar).

formüller değerlendirmenin farklı bağlamlar içinde sunulmuş olan Eğilimler, şirketin cazibe düşündürmektedir. onlar sayesinde elde edilen sonuçların değerine maliyetlerinin tutarını karşılaştırarak, biz karlı işletmeler veya yöneticiler faaliyetleri analiz döneminde etkisizdi anlayabiliriz. Benzer bir araştırmada dikkate nesnel yönler içeriyor alarak, analistler oldukça doğru sonuçlar vardır. hesaplamalar temelinde çizilen Sonuçlar her kuruluşun durumunu iyileştirmek edebiliyoruz.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.