OtomobilArabalar

Dizel motorun enjeksiyon pompası. Yüksek basınçlı yakıt pompası

Dizel motorlarının temel fark, benzinli yakıt sistemi ve yakıt enjeksiyon sisteminin diğer cihazdır. dizel motorun bir yakıt enjeksiyon pompasının tasarımında en önemli unsur. Bu , yakıt pompası , bir yüksek basınç.

bir yakıt pompası nedir

Bu ekipman dizel powertraıns diğer bileşenleri arasındaki en karmaşık biri olarak kabul edilir. Cihaz ana fonksiyonunu yerine getirir. Bu çok yüksek bir basınç altında yanma odasına yakıt sağlar. Önceden tespit edilmiş bir basınç altında, yanma odası içinde bir yanıcı karışım kaynağı, ve bunun için doğru zaman gereklidir. beslemesinin bir bölümü, çok doğru bir şekilde elektronik olarak ölçülür. Aynı zamanda, bir kısmı, yüküne bağlı olarak.

Evrim pompası

Birçok ülkede hükümetler önemli ölçüde zararlı maddelerin emisyon çevre düzenlemeleri sıkılır. Bu mekanik yakıt pompası dizel motor kademeli olarak elektronik cihazların yerini başlandı gerçeğine yol açtı. MEKANİK gerekli hassasiyet yakıt karışımının doğru dozlama ile baş. Buna ek olarak, mekanik güç ünitesinin işletim modunda her değişiklikte hızlı bir şekilde tepki olamazdı.

en iyi bilinen elektronik üreticileri yakıt karışımını besleyen gelişmiş kontrol sistemi sunmaktır. elektronik giriş yakıt yakma istikrarsızlık azaltılmaktadır bırakıldı ve rölanti olarak homojen azaltmıştır.

Bazı cihazlar kendi yapısı içinde hızlı eylem için özel bir vana var. Bu, iki parçaya odasında yakıt karışımını besleme ayırma işlemine yol açtı. Bu teknoloji büyük ölçüde yanma sertliğini azaltmak olmuştur.

Doğruluk yönetim enjeksiyonu, toksik maddelerin emisyonunu azaltır. Yeni motorlarda karışım tamamen yanar ve yetişkin etkinliği, verimliliği ve nihai mukavemeti arttırmak olmuştur.

Elektronik kontrol donanımları bir dağıtım türü ile donatılmıştır. Elektronik dağıtıcının konumunu ayarlar. Önünüzde enjeksiyon işleminin kalmayı sağlayan özel bir vana parçası olarak da kullanılabilir.

yakıt pompasının türleri

tip yakıt enjeksiyon pompalarının birkaç tipi vardır. Örneğin, doğrudan eylem cihazlar, hem de pille ekipman vardır. ayar işlemlerinin sisteminin son anda enjektörleri ve elektronik kontrol sistemlerine doğrudan atanır.

Doğrudan eylem pompası

Doğrudan eylem ile dizel motor enjeksiyon pompası, mekanik bir cihaz var. Sürücü piston ve kol dayanmaktadır. Bu bir piston çifti olarak adlandırılır. Bu tip ekipmanda herhangi süreçler bir anda gerçekleşecek. dizel motorun her yanma odasının, pompanın, ayn bir parça gerekli dozda yakıt sağlar. basınç gelince, o bir pompa piston hareketini oluşturur. Bu ekipman dizel otomobillerin çeşitli donatılmıştır. Ayrıca dizel motor yakıt enjeksiyon pompasını karşılar - bu prensip üzerine ( "Volkswagen" istisna değildir).

pil pompası

Burada, doğrudan silindir çalıştırıcı basıncı pistonu hareket geleneksel pompa farklı. Ama bunun dışında bu tür bir etki, özel yay vasıtası ile sağlanabilir. Hidrolik güçlü çoğunlukla ayarlanır akümülatörler, fakat malooborotistye motorları ile cihazlar da vardır.

Akümülatör pompalar ayrı işlem, enjeksiyon ve boşaltma olan ile söz konusu olmalıdır. yanıcı karışım akümülatöre, yüksek basınç altında tutulmuş ve daha sonra yanma odası girer. Bu yaklaşım, daha etkili bir püskürtme, hem de yük her türlü için mükemmel uygun karışım oluşumuna imkan verir. Böyle bir sistemin dezavantajları arasında popülerlik elverişli değildir ekipmanın daha büyük karmaşıklığı tespit edilebilir. Modern motorlarda kullanım ekipmanı dayalı selenoid vana ve elektronik kontrol sistemi.

dağıtım pompası

Bu elemanlar, in-line, yanma odasının tüm iş gören, bir ya da iki dalıcı piston ile donatılmış kıyasla. Ağırlık ve bu cihazların boyutları çok daha azdır. Aynı zamanda çalışmalarının kalitesi çok daha yüksektir. Ama bu sistemler düşük dayanıklılık ile karakterizedir. Genellikle onarım enjeksiyon pompası dizel motorlar gerektirir. Bu ekipmanın kullanımını tanımlamıştır - arabalar.

içi pompalar

Bu cihaz ile donatılmış olması piston çiftleri. motordaki silindirlerin kadar çok. Bunların Ayrıntılar pompalama ve dizel yakıtın çıkarılması için özel kanallar vardır konut, içinde monte edilmiştir. harekete götürmek için piston krank mili tarafından çalıştırılan özel bir kam milini uygular. Pompa pompa elemanları kameralarından karşı basılmalıdır işletmektedir. Bu yaylar vasıtasıyla uygulanmaktadır.

kam mili hareket ettiğinde, kam bu noktada onun koluna hareket tappet üzerindedir. Hareket elemanı giriş ve çıkış yakıt açma ve kapama delikleri üretildiğinde. Böylece sistemdeki basınç görüntülenir. Bunun bir sonucu olarak, püskürtme valfleri açılır ve yakıt enjektörlerine yakıt hattı boyunca hareket ettirilmesi. Bu dizel motor yakıt enjeksiyon pompasının eseridir.

piston onun kol döndürüldüğünde ayarlayın. Bu dönüş hareketi gerçekleştirmek amacıyla, cihaz rafı ile içiçe geçen özel bir dişli yer alır. İkinci direkt olarak gaz pedalı ile bağlantılıdır. pistonun üst kısmı eğimli yapılmaktadır. döndürürken, sen dizel yakıt miktarını değiştirebilir.

Bu tasarım çizgisi pompa yüksek güvenilirlik sağlamak için izin verdi. Mekanizmalar gelen motor yağı ile yağlanır yağlama sisteminin ünitesinin. Bu nedenle, yeterince düşük bir yakıt kalitesini kullanmak mümkündür. Bu pompalar büyük kamyon kullanılmaktadır ve arabalar 2000 yılına kadar kullanıldı.

Dizel motor yakıtı enjeksiyon pompasının cihazı

, Örnek raspreditelnogo pompa cihazında temel olarak kabul edilebilir. Bu nedenle, pompa odnoplunzhernymi veya dvuhplunzhernymi vardır. Bu durumda, cihazın bir bölümü birden çok meme yanıcı karışım ile temin edilebilir.

Böylece bu araç, oluşur düşürme vanası basıncı, boşaltma ağzı değişken hız regülatörü, bir piston pompa bölümü gövde ve bir çift valf. Bunun yanı sıra, cihaz bir parçası yakıt enjeksiyon ilerlemesini, gövde, solenoid valf aygıtı ve piston sürücü ayarlanması için bir kapağı pompalama için bir eleman olarak.

Görüldüğü üzere, ekipman karmaşık cihazı vardır. Dizel motorun arıza teşhis enjeksiyon pompasının durumunda zor bir görev olacak. Hatta garajda bir onarım sistemi çok zor olacaktır.

fayların nedenleri

Bu cihazların maliyeti nispeten yüksektir ve pompa yakıt ve yağlama maddesi kalitesi çok zahmetlidir. Eğer dizel araba kötü yakıt kullanılan, o zaman mutlaka katıların çeşitli içerir. Bütün bu minimum toleransı vardır piston tertibatının, çalışmasını etkiler. Aynı zamanda, düşük kaliteli "dizel yakıtı" kolayca memeleri zarar görmez. Modern dizel motor yakıt enjeksiyon pompasının karmaşıklığı göz önüne alındığında, düşük kaliteli yakıt dolum fiyatı çok pahalı olabilir. Bu arada, pompa kendisi hakkında 300 $ maliyeti.

En popüler arıza arasında pompa ve enjektörler şunlardır:

  • artan tüketim;
  • egzoz duman;
  • Gürültü ve diğer yabancı sesler;
  • iktidar düşüş;
  • Karmaşık bir başlangıç.

Doğal olarak, hasar başka nedenlerden kaynaklanabilir. onarım enjeksiyon pompası dizel motorlar özel bir stant tabi gerektiriyorsa Ve görmek için. Bu cihaz sadece benzer ekipman konusunda uzman istasyonlarında, mevcuttur. Modern pompalar teşhis olanağı sağlayacak uyum organları, yok. Bu yüzden profesyonel yardım almak zorunda.

Makineye onarım

onarımlar için ihtiyaç çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Birçok hatalar elle elimine edilemez. Onarım aşınmış parçaların değiştirilmesi düşürülür Ancak, bu kolayca garajda yapılır. Ama ekipman hala özel bir standı üzerinde yaratacağı düzenleyen.

Yani, nedenlerinden biri - dizel motor aşınma yüksek basınç pompası. Oldukça kolay bu belirleyin. santral çok düzensiz ve yüksek sesle çalışacak. Ayrıca başlangıç ve güç kaybı ile komplike. Pro düşük kaliteli yakıt önceden söylenmiştir. Daha servis verilebilmesi üzerindeki elektronik etkiler. Tamir için genellikle sadece o yıpranmış değiştirin. Ama bunun için cihazı sökmek için gereklidir. Bu kendi elleriyle yapmış, ancak uygun bilgisi olmadan profesyonellere açmak için daha iyidir edilebilir.

Yani, biz yüksek basınçlı yakıt pompa çeşitleri ne mal olduğunu ve bunların başarısızlığın nedenlerini düşündü.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.