Haber ve ToplumÇevre

Rusya'da Büyük deprem. Rusya'da deprem istatistikleri

oldukça yaygın bir fenomen - Rusya'da Depremler. Tabii ki, şehir ve merkezi bandın sakinleri için oldukça alışılmadık bir kavramdır, ancak diğer alanlarda, şehir halkı böyle bir felaket durumunda uygun bir şekilde yanıt yardımcı yıllık etkinliklere ev sahipliği. Örneğin, Tuva'da, bölgedeki günümüz sismik aktiviteye 3.2 puan, 2011 yılı sonunda büyüklükte bir deprem, devam ediyor. Sakinleri güvenliği aşina ve bu durumlarda nasıl davranması farkındayız, ama hayatları ve sevdiklerinin güvenliği için korkarak, nüfus yaşıyor sürekli stres, olumsuz etkisi yok.

Deprem nedir

Biz sade bir dille ifade ederseniz, ağırlıklı olarak doğa doğal güçlerin neden olur yeryüzünün, dalgalanmalar olduğunu. Biz büyük patlamalar ve diğer teknik süreçler gibi yapay uyaranları dikkate olmaz.

onun yıkıcı depremden bir lider konumunu işgal eder. İnsanlık tarihinde, doğanın yıkıcı güçlerin birçok örneği vardır. Dünya çapında kurbanlarının milyarlarca ve sonuçları, tamamen şehir ve hatta tüm ülkelerin tüm altyapısını bozabilir. üzerinde Deprem Rusya topraklarında genellikle kavşağında, dağlık bölgelerde meydana tektonik plakaların. Böyle felaketler kurbanlarının sıralamasında liderleri, elbette, Kamçatka, Altay, Kafkasya ve Doğu Sibirya tespit edilebilir. Tabii ki bu titreme maruz yerleşim tam listesi değildir. Bazı şehirlerde, zaman zaman sismik aktivite var ama bu fenomenlerin sakinleri için görünmez.

depremin merkez üssü Dünya yüzeyi doğal bir fenomenin merkezine en yakın yer olarak kabul edilir.

Depremlerin türleri

Bugüne kadar, uzmanlar depremlerin üç türleri şunlardır:

  1. Volkanik - Volkanik patlamalar.
  2. Yeraltı plakaların kaymaları gerektiren kuvvetli patlamalar, - Yapay deprem.
  3. İnsan Yapımı - insan yaşamının süreçler kaynaklanır titreme,.

Bir deprem ile ölçülen gibi

Özel bir cihaz tarafından ölçülen Titremeler - sismograf, son derece hassas, sadece aynı zamanda depremlerin gücünü ölçer, ancak ne kadar güçlü tahmin olacak tektonik deplasman plakaları.

12 maddeden oluşan bir ortak uluslararası ölçek vardır:

- 1 puan. Neredeyse titremeler gibi algılanamaz deprem keçe edilemez minimumdur.

- 2 puan. hissedilebilir Aksine zayıf fenomen, sadece rahat bir ortamda olmak. Sadece birkaç insan bunu hissetmek mümkün.

- 3 puan. Zayıf deprem diğerlerine daha görünür olan dalgalanmalar gösterdi.

- 4 puan. herkese farkedilir Orta fenomen.

- 5 puan. Odada nesnelerin hareketini provoke Oldukça güçlü deprem.

- 6 puan (güçlü). Oldukça güçlü artçı binalardan hafif zarar verilecektir olabilir.

- 7 puan. Çok kuvvetli deprem, binaların daha güçlü yıkım veren.

- 8 puan. Hatta en güçlü tasarım yok edebilir Yıkıcı fenomen.

- 9 puan. Bir deprem. Dağlarda güçlü çökmeler var ve kentsel alanlarda insanların kendi ayakları üzerinde kalamaz.

- 10 puan. deprem yok etmek, yollar ve iletişim her türlü dahil yolunda kalıntıları her şeyi, dönüşüyor, köyün tamamıyla ortadan kalkmasına neden olabilir.

- 11 puan. Felaket.

- 12 puan. Hayatta kalmak mümkün değildir Şiddetli kaza. Tamamen değişen arazi, büyük depresyonlar, kraterler ve daha fazlası vardır, güçlü bölünmeler vardır.

deprem nedenleri

Rusya'da ve dünyanın diğer ülkelerinde büyük deprem çarpışma nedeniyle litosfer plakalarının. Örneğin, Kafkasya'da giderek sırayla, periyodik Kamçatka üzerinde bulunan Pasifik plakası ile karşı karşıya, kuzey Avrasya plakasına doğru hareket eder Arap plakası bulunmaktadır. Bu bölgede depremin üzerinde, Kamçatka bölgesinde konuşan da oldukça güçlü artçı tane olan seyrinde etkili ve volkanik aktiviteye sahiptir.

Depremlerin işaretleri

Böyle olayların tüm tarihi, bilim adamları yeni başlayan felaketin ana belirtilerini tespit başardık. Rusya'da Depremler genellikle aşağıdaki şeylerin sonra başlar:

  1. felaketten etkilenen şehirlerin sakinleri, defalarca daha önce bu alanda gözlenmedi rağmen bir süre şoku önce onlar, gazın kuvvetli bir koku hissetti olduğuna işaret etmiştir.
  2. Ayrıca defalarca evcil huzursuzca davranmaya başlarlar olduğuna işaret etti ve sokakta kuşlar aşırı canlılık göstermek için.
  3. Bazı tanıklar ve mağdurlar birkaç saat depremden önce onlar elektrik telleri kıvılcım izledi söylüyorlar.

Rusya'da deprem oldu neler

Rusya defalarca zarar gördü doğal afetler, en güçlü depremlerde gelenler de dahil olmak üzere. Ülkemizin peyzaj büyük ve çeşitli yanı sıra iklim bölgeleri olduğunu. Sismik olarak aktif bölgeleri başta Sahalin ve Kamçatka bölgesinde topraklarında yer almaktadır.

Sakhalin

Sakhalin 28 Mayıs 1995 Neftegorsk köy yıkıldı. Bir ölçek felaket günü kapasitesi 7.5 puan ve depremin merkez içinde 10 puan oldu. dünya sathına saat içinde basitçe o zaman 3.200 nüfuslu en numaralı Sahalin Neftegorsk, sildi. bir felaket sonra, sonradan aldığı yaralardan kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmesiyle 150 kişiden 400 kişiye, toplam atlattı. Rusya'da Bu son deprem, bu güç gerçekten Sakhalin için değil, aynı zamanda tüm ülke için sadece en trajik olay haline gelmiştir.

Hatırlanacağı sonraki tanıklar gibi, gerçek korku ve sonrasında olası deprem sırasında değildi. Birçok kurban evlerinin yıkıntıları altında gömülü ve yavaş yavaş güçlü ağrı boğularak bulundu.

Hayatta kalan köylüler anakarayı bıraktı ve yeni bir hayata başlamak için çalıştı "depremden sonra." Bu felaket son 100 yıl içinde en güçlü idi. Sakhalin tsunamide 1952 yılında son yüzyılda Severo-Kurilsk ilçesinde tarafından toprağa üflenir Pasifik Okyanusu'ndaki bir deprem neden oldu.

Sakhalin 25 Mayıs 2013 yine büyüklük 4'ün bir deprem oldu.

Kamçatka

Rusya'da Depremler çoğunlukla Kamçatka bölgesinde düşer. Klyuchevskoy volkan grubunun merkezinde 3085 metre isimsiz tepe yüksekliğidir. Her zaman bu kadar 1955 depremi tam bir sürpriz oldu sabah başlayan uzun sönmüş bir volkan olarak kabul edilir.

volkanlardan 45 kilometre uzaklıkta bulunan volkanik istasyon tuşları, beyaz duman büyük bulutları kaydedildi. Birkaç gün sonra volkanik emisyonlarının yüksekliği sekizden fazla kilometre oluşturdu.

Kasım ayı boyunca bölgenin sakinleri güçlü yıldırımlar vardı ve yeryüzü tamamen kül ile kaplıydı. Az 29 gün krater 550 metre uzatıldı. Ne yazık ki, Mart 30, 1956 meydana gelen bir felaket için sadece bir hazırlık oldu. Böyle depremler Rusya'da bir yenilik değildir, bu nedenle uyanmış volkan aktivitesi Kasım ayı sonunda düştü sonra özellikle düzeldiğini kimse umuduyla boşaltıldı.

1956 yılında volkanın içinde basınç kritik bir noktaya ulaştı. 30 derecelik bir açı altında doğuya bükülmüş 15 dakika dev Flamestrike büyük canavar, içinde. 24 kilometrelik bir yüksekliğe ulaşan yangın ve siyah duman sütunu anlamıyla gökyüzü kapanır. volkan 20 kilometre de, ağaçlar ya söküldüğünü veya yıldırım yanmış. Kar hızla erimeye neden sıcak kum ve lav gökyüzü kalınlığı düştü. Güçlü çamur tabakasının onun yolunda her şeyi kırma, kaya ve taşların parçalarını sürükleyerek aşağı koştu.

Baz volcanologists anlamıyla yerle bir edildi, neyse, o zaman bilim adamları yoktu. Profesör Gorshkov bu akış diğer yönde yönlendirilmiş olması durumunda, bütün nüfuslu bir bölge tahrip ve Rusya'da deprem en içler acısı örnekleri meydana geldiklerini edildiğini söyledi.

Kamçatka en tehlikeli bölge kendi topraklarında bile çünkü volkanlar çok sayıda değil, çünkü bir felaket durumunda, en sakinleri anlamıyla sıkışıp kalır ve dağlarla çevrili olduğunu.

Tuva

2012 yılında Kyzyl yakın o 3.2 puan şiddetinde bir deprem kaydedildi. Bu fenomen at 7:30 am başladı. eleman çok güçlü olmamıştır yana, bu etkilenmedi.

kapasitesi 9.5 üssü noktaları ve diğer alanlarda 6.7 iken Rusya depremlerin istatistikler, aynı bölgede meydana gelen olgu, 27 Aralık 2011 içerir. Sismik aktivite 6,5 şiddetindeki sarsıntı oldu Şubat 2012, sonuna kadar devam etti. üssü yararı yerleşim 100 kilometreden daha fazla bir mesafede yer. Yine de, titreme Buryatiya'dan İrkutsk bölgesinde topraklarında hissettim ve Hakasya ve Krasnoyarsk Krai bulundu. Rusya'da Deprem Haritası dahil ve Kızıl en sismik aktiviteye maruz tüm önemli bölgelerini kapsamaktadır. Buna ek olarak, uzmanlar aylık verileri güncellenir. Numuneler kayalar üzerinde alınır ve dikkatle incelendi. Bu çalışmalara dayanarak volcanologists kabaca alanları tahmin edebilirsiniz hangi tür olayların olasılığı.

Rusya'da bir deprem sırasında ne yapmalı

Bir deprem ilk belirtisinde hemen dışarı çıkmak gerekir. şokların her 15-20 saniyede bir oluşursa, sarsıntı azaldığında aralıklarla taşımak deneyin.

Bir apartmanda yaşıyorsanız iletişim zaten ihlal ettiği riski vardır gibi, sen, asansör kullanmamalısınız. o daireyi terk edebiliyor kadar Dolayısıyla, uzak dolapları ve pencerelerden kalmak ve kapısında durmak daha iyidir.

Deprem sırasında, dışarıda ise, olabildiğince uzak binalar, uzak durmaya çalışıyorum reklam panoları ve ağaçlar. Rusya'da Büyük deprem genellikle tamamen binayı tahrip ve tüm mahalle beton döşeme parçaları yayılır. Asfalt şaşırtıcı ilk etapta kırmaya ve şekilde sadece fiziksel olarak arabadan almak için zaman yok bu yüzden bir yerde arıza alırsanız,, aracı hareket ettirmek için tavsiye edilmez.

Hayatta kalma şansı daha yüksek, sen daha soğuk, sakin kalın ve panik yapmayın.

Her zaman herhangi bir afet veya yangın durumunda yandan tüm gerekli belgeleri tutmak en iyisidir, bunu belgelerle başka bürokrasiyi önlemek olacaktır, bir pasaport ile evden edebilirsiniz.

Sonuç olarak

Rusya'da güçlü depremle çok daha sık düşündüğümüzden daha meydana gelir. En sismik olarak aktif bölgelerinde yaşayanlara sürekli o trajediyi gerçekleşmek üzere olduğunu korku var. bilim adamları ve diğer uzmanların çabalarına rağmen, ne zaman ve nerede bir deprem olur, imkansız kalır tamamen tahmin. Doğa öngörülemeyen ve bazen onun dikkatsizlik insanlığı cezalandırır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.