OtomobilArabalar

Dişli kutularının Türleri: Bir açıklama, fotoğraflar

Modern üreticileri iletim araçlarını çeşitli yüklü ve sadece bir otomatik şanzıman sistemleri değildir. Hatta yapısal olarak basit mekanik kutular farklı tipe ayrılır ve özellikleri vardır. en mevcut türlerini inceleyelim dişli. Fotoğraf ve sadece - makalenin ilerleyen.

manuel şanzıman

Buluşun bir mekanik transmisyon zamandan beri fazla yüz yıl olmuştur. Bütün bu yıllar boyunca, tasarımcılar ve mühendisler mekanizma kutusu yaptığınız dişli neredeyse kusursuz bu mekanizmayı getirmesine izin ve mekanik kutuda şimdi değişikliklerin bir sürü neredeyse hiçbir ciddi eksiklikler bulunmaktadır. Ayrıca dişli kutularının daha karmaşık türleri olmasına rağmen Manuel şanzıman artık en basit ve kullanışlı biri olarak kabul edilir. en iyi seçenektir - Ama sadece aşamaların sayısı 5'den fazla olan bir kutu olabilir basit ve kullanışlı aramak için. Modern üreticileri manuel şanzıman üretmek ve adımların çok sayıda, örneğin, bazı türleri vardır manuel şanzıman altı etaplı. Ancak bu modern motorların verimini etkilemez.

Sıralı Manuel Şanzıman

cihaz ve etkisi ilkesi Bu nakil sistemi, aynı zamanda, mekanik için de geçerlidir. sivil bir araca böyle bir cihaz kullanma fikri motor sporları mühendisleri bir kafa geldi. Geleneksel manuel şanzıman dayanarak bu kararı çalışır, ancak sürücü kontrolü elektronik sistemler vasıtasıyla gerçekleştirilir. nakillerinin bu tip ayırt ana özellikleri - onlar anahtarlama ve dizileme temel prensibi uyulması. Bu rahatlık ve konfor sürüş sırasında sağlar - olursa olsun gitmek gerekir ne kadar. ardışık iletim avantajları arasında yüksek devirlerde motora herhangi bir zarar vermeden hızlı anahtarlama seri anahtarlama işlemlerle optimum hız limitleri seçimi için bir fırsat sağlayabilir. direksiyonda, anında yüksek hızda doğru vitesi dönüş sağlayan özel kürek değiştirenleri vardır - Buna ek olarak, avantaj sürücü geçişi kontrol ettiğini kabul edilir. Gelen bu PPC geleneksel mekaniği olan düz dişlerle dişli kullanılır, ancak synchronizers - devamsızlık. pinyon dönme hızı kontrol ünitesinde hız sensörü ile tesviye edilir. kutularının Bu tür çünkü doğru viteste% 80 daha az zaman eklenmek üzere, yarış sürücülerin çok sever. Bu, hem mesleki sürücülere başlayanlar için rahat sürüş yapar.

robotik PPC

Robotik sistemler - mekanik ne de otomatik uğramamış şanzıman tipleri vardır. Robotik PPC sıralı şanzıman ile karşılaştırılabilir, ancak anahtarlama elektronik sorumludur ve iletimini değiştirmek için robotik çözümler özel elektromekanik sürücü karşılamaktadır. mekanik Bu tasarımın temeli geleneksel manuel şanzıman olması, ancak kendi kavrama ile donatılmış her mili ile bu kutuları birleştirir. dişli kutularının bu tarz tasarım özelliği, belirli bir modda en uygun olacağını şu anda iletim, hesaplamak mümkün olarak kabul edilir. Böyle yayınlar onlar kılavuzuna alakasız olduğu söylenebilir. Ancak, bu mekaniği ve hem fiyat ve işlevsellik otomatik vites arasındaki bir ara bağdır.

mekanik transmisyon yapısı

Farklı türleri vardır. İletim aracı tasarım ve yapı olarak farklı olabilir. Kutunun dünyada var olan tüm iki ve üç-mile ayrılabilir. Her durumda, avantajlar ve özellikler vardır.

İki mil manuel şanzıman

Bir iletim sistemi transmisyon mili tam debriyaj bağlantı sağlar. Bu blok, böylece çıkış mili yerleştirilmiştir dişliler. Her ikisi de, farklı bir açısal hız farkı sağlar. Bu düğme mekanizması çubukları ile veya özel kablolar kullanılarak sağlanabilir. En basit, etkili ve güvenilir bir seçenek ipleri kabul edilir. şanzıman Bazı türleri (örneğin VAZ-2107) bu tip bir sürücüden ile donatılmıştır. Aynı zamanda en yaygın sürücüdür. Bu tür bir PPC çalışma prensibi üç şaftın algoritmasına çok benzer kontrol noktaları hareket eder. transferlerin dahil bazı özellikleri de aralarında temel fark. iletim etkinleştirildiğinde, bir kol boyuna ve enine yönde hem de ayrılmıştır. İstenen iletimi için bir seçme elemanlarının ve bunların arasındaki etkileşim yoluyla sağlanır.

Üç şaft manuel şanzıman

CPT Sürücü ve sürülen şaftlar varlığı olacak şekilde tasarlanmıştır. Bunlar eşzamanlayıcı ve dişliler, hem de transfer dahil mekanizması ile donatılmıştır. bir tahrik mili sayesinde kavrama mekanizmasının bir bağlantı sağlanır. Ayrıca, tahrik mili, ünitenin vites içeren, ayrıca bir ara vardır. Bu düğme mekanizması PPC yuva bulunmaktadır. Onun inşaat çatalla slayt oluşur. Aynı anda iki dişli çalışmalarını önlemek için, Uzaktan kontrol mekanizmaları kullanır. Bu kutular ön tekerleklere tork transferi için vermeyin. Sürücü vites kolunu hareket ettirdiğinde debriyajı hareket ettirin. onun senkron hızı yardımıyla.

Otomatik şanzıman tipleri

Makineyi seçilen kentlerin sakinleri. otomatik şanzıman için temel argümanı - kolaylık. Ve evet, trafikte otomatik işlem kontrol çok daha kolay olan aslında, içinde. Ancak her sürücünün kelime "makine" tanıdık arkasında yatan şey nedir? modern üreticileri ne teklif dişli kutularının tür görelim.

Gidrotransfortmatornaya otomatik şanzıman

Bu otomatik şanzımanlar arasında bir klasik. mekanizma mekanik bir şanzıman ve tork dönüştürücü. ilk motordan tork aktarım ikinci tarafından gerçekleştirilir. Gidrotrasformator da bir motor vasıtasıyla çalıştırılan bir pervaneye temsil eder. Tekerlek, bir tork iletim yağ sağlar ve çalışma elemanı, torku, giriş mili PPC yapar. bir tork konvertörü tüm avantajları ile çok düşük bir verimliliğe sahiptir. Ama operasyonun kolaylığı, tork pürüzsüz bir değişim, hem de güç aktarım bileşenleri üzerinde yük önemli bir azalma ağır basar bu.

tiptronic

Bu manuel kontrol ile boks gidromehanichekaya. İlk defa bu sistemler Porsche marka otomobillerin 90-ler yüklenir ve BMW, Audi ve diğer otomobil daha sonra tipronikom ilgi. İlginç gerçek - üretici bu otomatik şanzımanın türlerinden biri, ama anahtar tek tip olmadığından emin olduğunu. Sıradan bir otomatik şanzıman, bu mod sadece geleneksel otomatik gibi çalışır. Ancak, sürücü el araba kontrol etmek istediğiniz herhangi bir noktada fırsatına sahiptir - bu bazı durumlarda çok uygundur. Örneğin, motor freni uygulamak için bir tiptronic mümkün kullanarak. Bu çözümlerin avantajları arasında, geleneksel gidrotrasnsformatora daha düşük olan yakıt tüketimi iyileşti. olumsuz Tiptronic bir ölçüye sahip olmasıdır, ve sviçleme hızı yavaştır.

Multitronik

Bu sistem Audi mühendisleri tarafından geliştirilmiştir. Tasarım özelliği bu aşamada hiçbir kontrol noktası olmasıdır. Ama aynı zamanda sürücü manuel vites edebiliyor. Bu sistemin çalışma prensibi V-kayışı aktarma üzerine inşa edilmiştir. Ana ünite tork değişiklikleri CVT, kullanılır gibi. Bununla birlikte, modern Multitronik kademesiz değiştirici CVT karşılaştırılamaz - yapısı karmaşık yönünde basamaksız değiştirici farklıdır ve burada yerine kullanılan bir kayış özel zincirleri olan. avantajlar yumuşak hızlanma, iyi dinamik performans ve düşük yakıt tüketimi tespit edilebilir arasında. Dinamik özelliklerine Göstergeler manuel şanzımanlı araçlarda aşağı değildir. Negatif - yüksek fiyatlar, onarım ve bakım güçlükler, küçük bir kaynak.

Kademesiz varyatör veya CVT

Görünüşte, bu iletim sistemleri konvansiyonel otomatik şanzıman çok farklı değildir, ancak çalışma prensibi oldukça farklıdır. Orada aslında hiçbir dişliler ve burada hiçbir şey açık değildir. Dişli oranlarının ve bu şekilde tork durum makinenin hızlandırılır veya yavaşlatılır bağımsız olarak, sürekli olarak değişir.

özet

Modern otomobil endüstrisi durmuyor. Sürekli yeni ve daha iyi bir şey yaratmak. dişli kutularının diğer türleri vardır - maalesef, dünyada olan her şey söylemek, sadece mümkün değildir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.