FormasyonÖykü

Altınordu oluşumu

Altın Orda Ortaçağ'da oluşmuş ve gerçekten güçlü bir devlet oldu. Birçok ülke onunla iyi ilişkiler sürdürmek çalıştık. Sığır yetiştiriciliği Moğolların ana işgal ve onlar tarımın gelişimi hakkında hiçbir şey bilmiyordu. Onlar mükemmel atlı vardı, bu yüzden de savaş sanatını büyüledi. Özellikle dikkat Of Moğollar saflarına zayıf ve korkak insanlar içine kabul etmedi olmasıdır.

Temudjin - 1206 yılında, Genghis Khan, asıl adı Büyük Han, oldu. Birçok kabile birleştirmeyi başardı. Güçlü bir askeri yeteneği ile, Genghis Khan ve ordusu fethetti Doğu Asya, Tangut krallığı, kuzey Çin, Kore ve Orta Asya. Böylece Altınordu oluşumunu başladı.

Bu durum yaklaşık iki yüz yıl sürdü. Bu yıkıntıları üzerinde kurulan Cengiz Han'ın imparatorluğu ve Deşt-i Kıpçak-güçlü bir siyasi varlıktır. Altınordu sonra öldü geldi Hazar Kağanlığı, o Ortaçağ'da göçebe kabilelerin mirasçı oldu. Kendilerini Altınordu oluşumunu set Hedef, İpek Yolu'nun bir koluna (kuzey) ele almaktı.

Doğu kaynaklar 1230 yılında 30 bin Moğolların oluşan geniş bir müfrezesi, Hazar'ın bozkırlarında ortaya bildirdi. Bu göçebe Polovtsy yerdi, onlar Kıpçak çağrıldı. Moğol ordusunun binlerce Batı'ya gitti. Yol boyunca asker Volga Bulgarları ve Başkırlar ve sonra yakalanan Polovtsian arazi fethetti.

Genghis Khan babası gibi 1227 yılında öldü ulus (bölge imparatorluk) olarak Polovtsian arazi Cuci büyük oğlu atandı. bu topraklar üzerinde tam zafer adı Batu Genghis Khan, en büyük oğlu kazanıldı. O ve ordusu tamamen Cuci Ulus bastırılmış ve 1242-1243 yıllarında Aşağı Volga kaldı.

Bu yıllarda, Moğolistan Devlet dört miras bölündü. Zolotaya Orda devlet içinde kendi devletinin ilk oldu. Dört Her Cengiz Han'ın oğulları onun ulus vardı: Coulagot (burada Kafkasya, Basra Körfezi ve Arap topraklarının topraklarına dahil); Çağatay (bölge mevcut Kazakistan ve Orta Asya dahil); Ugadei ve Cuci (bu Karadeniz ve Volga bölgesi) (o Moğolistan, Doğu Sibirya, Kuzey Çin ve Trans-Baykal oluşuyordu). Ancak, ana ulus Ugadei oldu. Moğolistan Moğol İmparatorluğu'nun toplam sermayesi vardır - Karakurum. İşte tüm kamu olaylar lideri Hagan tüm birleşik imparatorluğun ana adamdı vardı.

Moğol birlikleri, savaşçılığı farklılık başlangıçta Ryazan ve Vladimir beyliğini saldırdı. Rus şehirleri tekrar fetih ve köleleştirme için bir hedef vardı. Sadece bir Novgorod atlattı. Önümüzdeki iki yıl içinde, Moğol birliklerinin bütün ardından Rusya'yı ele geçirdi. şiddetli çatışmalara sırasında Batu Han ordusunun yarısını kaybetti.

Rus prensleri Altınordu oluşumu sırasında ayrılan ve bu nedenle kalıcı hasara uğramıştı. Batu Rus toprakları fethetti ve yerel nüfus için haraç kesti. Alexander Nevsky Horde ile müzakere ve düşmanlıkların askıya başardı kim birinci oldu.

60 yıl içinde Rus halkının yararlandı Altın Orda, çöküşünü işaretli ulus arasında bir savaş olmuştur. 1379 yılında Dmitry Donskoy haraç ödemeyi reddetti ve Moğol general öldürüldü. Buna karşılık, Moğol Han Mamai Rusya saldırdı. Bu başladı Kulikovo Savaşı, Rus birlikleri mağlup ettiği. Orda üzerinde Onların bağımlılığı önemsiz oldu ve Moğol birliklerinin Rusya'dan çekildi. Altın Orda çöküşü tamamlandı.

Tatar boyunduruğu 240 yıl sürmüş ve Rus halkının zaferi ile sona erdi, ancak, Altınordu oluşumu küçümsenemez. Nedeniyle Rus beylikleri Tatar-Moğol boyunduruğu güçlendirdi ve daha güçlü Rus devlet yapılan ortak düşman, karşı birleşmeye başladı. Altınordu tarihçilerin oluşumu Rusya'nın gelişimi için önemli bir aşaması olarak tahmin ediyoruz.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.