FormasyonÖykü

Özellikleri, tarihi ve sonuçları: ABD-Sovyet diplomatik ilişkilerin kurulması

1917 Devrimi'nden sonra Amerika Sovyet hükümeti tanımayı reddetti. ABD-Sovyet diplomatik ilişkilerin kurulması 1930 yılında kuruldu ticari ilişkilerin, nedeniyle başladı. etkileşim normalleşmesi belirgin rol Amerikan iş çevreleri temsilcileri aitti. Bunlar ekonomik ilişkileri kurulmasında öncelikle ilgilendiler.

SSCB (Rusya) ve ABD arasındaki diplomatik ilişkilerin geçmişi

1933 yılında, 10 Ekim, Amerika başkanı Franklin D. Roosevelt sonra MSK başkanı konu en M. Kalinin, bir mesaj gönderdi. Raporda diplomatik ilişkileri düzeltme önermektedir. o zaman SSCB ve ABD arasındaki iki taraf aşmak için aranan bazı farklılıklar vardı. Kalinin 17 Ekim'de Roosevelt'e yanıtladı. Zaten ortası Kasım 1933 Maxim Dışişleri Komiseri oldu Litvinov'un, ve Amerika Başkanı resmi notlar alışverişinde bulundu. O andan itibaren SSCB ve ABD arasındaki diplomatik ilişkilerin oluşmaya başladı. erken dönemlerinde gelişimlerinin hikaye iki ülke arasındaki oldukça samimi bir ortam olduğunu gösterir. İlk Sovyet elçisi olarak Aleksandra Troyanovskogo atandı. O zaman o oldukça kamusal figür tanınmış oldu. Amerika'nın ilk büyükelçisi Dan Uilyam Bullit oldu. 2 yıl sonra, 1935 yılında, 13 Temmuz Ticaret Anlaşması, iki ülke arasında imzalandı. 1937 yılında 4 Ağustos, ülkeler ekonomik iyilik birbirlerine azami modu sağlamak için bir anlaşma imzaladı.

İkinci Dünya Savaşı

Büyük Vatanseverlik Savaşı sırasında Sovyetler Birliği ve ABD 'nin Hitler karşıtı koalisyon üyeleri olarak işbirliği. Neredeyse hemen saldırıdan sonra ABD faşistler Sovyetler Birliği için ekonomik destek sağlamaya karar. Çarpışmalar sırasında Amerika ödünç-lease (özel maliyet) satış kaydetti. yardıma Biçimsel görüşmeler 1941 Eylül ayı sonlarında başlayan, Roosevelt Moskova'ya Harriman (onun temsilcisi) gönderdi. 1 Ekim protokolü 49 ay boyunca Sovyetler Birliği'nin ilk teslimatlar imzalandı. 1 milyar $. Bir hafta sonra, Roosevelt hangi SSCB uzatıldı ödünç-kira göre, belgeyi onayladı. Ekim 1941'de, ilk teslimatları başladı. Erken Haziran 1944 yılında İngiliz-Amerikan deniz ve hava saldırısı Normandiya nakledildi. Bu nedenle ikinci bir cephe kurdu. 58 Muhafızlarının Nisan 1945 şube sonunda. 1 Ukrayna Cephesi Piyade Tümeni ve ABD askeri güçlerinin 69 piyade tümeni nehri üzerinde bir araya geldi. Torgau yakınlarındaki Elbe Nehri. Sovyet-ABD diplomatik ilişkilerinin kurulması savaşlarını yürütürken doğrudan ilgili konuların ele alınmasında çok önemli olduğunu ve savaş sonrası dünyada. (Potsdam - Temmuz-Ağustos 1945, Yalta - - Şubat 1945'te Tahran'da 1943 Kasım) Son yıllarda, İkinci Dünya Savaşı SSCB, ABD ve İngiltere'nin üç konferans başkanları arasında gerçekleşti.

soğuk harp

ABD-Sovyet diplomatik ilişkilerin kurulması iki ülke için önemli olduğunu gerçeğine rağmen, savaştan sonra, dünya aslında farklı sosyo-politik rejimler ile iki bloktan nüfuz bölgelerine ayrıldı. Soğuk Savaş zamanı. Bu dönem yaklaşık 40 yıl sürdü. Bu süre boyunca, NATO ve Varşova Paktı (organizasyon ülkeler tarafından kuruldu Varşova Paktı). SSCB ve ABD arasındaki diplomatik ilişkiler bir çıkmaza var. kaçınılmaz her eyalette askeri-stratejik kompleksinin genişlemesine yol açtı nüfuz alanları için bir rekabet başladı. Başladı silahlanma yarışını. Sonuç olarak, her iki birimlerin ekonomi çok stresli bir durumdaydı.

Küba Füze krizi

Bu Amerika Birleşik Devletleri ilk SSCB ile diplomatik ilişkiler kuruldu andan itibaren en dramatik dönemi olarak kabul edilir. Karayip kriz O zaman Ekim 1962 yılında ortaya çıkan, Sovyetler Birliği, Küba, balistik füzeleri yerleştirdi. Daha önce Amerika'da attığı benzer adımları bir yanıt oldu. ABD, İtalya ve Türkiye'de füze ayarlayın. Buna ek olarak, Küba ABD ordusu tarafından işgal tehdidi altındaydı. Buna karşılık, Sovyet yönetiminin güçlerinin teyakkuz yol açtı. Karayip kriz sadece Sovyetler ile ABD arasında diplomatik ilişkilerin daha da kurulmasını tehlikeye değil, aynı zamanda nükleer savaş tehlikesini yarattı. Ancak, çıkış yolu ortak çabaları Nikity Hruscheva ve Dzhona Kennedi tarafından bulundu. Kriz yüzleşme devletler tüm insanlığın ölümüne yol açtığına tanıyan ülkeler liderlerini zorladı. yüksek noktaya ulaştıktan sonra, Soğuk Savaş yavaş yavaş düşmeye başladı. İki lider askeri birikmesi sınırlamaları hakkında konuşmaya başladı.

siyasi rahatlama dönemi

SSCB ile Batı arasında diplomatik ilişkiler giderek düzelmeye başladı. 1960 yılı sonuna kadar. birçok önemli anlaşmalar imzalandı. Özellikle, keşif ve kullanımında ülkelerin faaliyetlerinin ilkeleri Üzerine", Kremlin ve Beyaz Saray (1963), (1963) "karada ve su altında uzayda nükleer testlerin yasaklanması Üzerine" Anlaşma doğrudan bağlantısı üzerinde bir mutabakat kabul nükleer silahların Yayılmasını günü, uzay "(1967)," "(1968) (Ay dahil) gök cisimleri. 1970 yılında. Birkaç toplantılardan sonra. Bu ülkelerde sırasında nükleer olmayan savaş, silahsızlanma ve stratejik silahların sınırlandırılması konularında ilgili ikili taahhütler benimsedik. Yani, 1971 yılında, o SSCB ve ABD arasındaki savaş tehdidini azaltmak için önlemler konusunda bir anlaşma imzaladılar. Ertesi yıl, devlet füze savunma sistemleri ve SALT-1 Geçici Belgesi sınırlamak için bir anlaşma imzaladı. 1974 yılında yeraltı nükleer testleri ve SALT-2 azaltıcı önlemler hakkında bir anlaşma imzaladı. uluslararası uzay programı çerçevesinde Temmuz 1975 yılında "Soyuz" ve uzay aracı sabitlenmiş "Apollo". Sovyet-Amerikan işbirliğinin ilk büyük ölçekli bir olaydı.

Jackson-Vanik değişiklik

1974 yılında - O SALT-2 imzalanmasıyla aynı yıl kabul edilmiştir. Değişiklik "Ticaret Üzerine" ABD yasalarına aitti. Bu ciddi göç etmek vatandaşlarının haklarını kısıtlı veya ihlal ülkelere maksimum mod tercih devlet kredi ve teminat sağlanması yasağını ima eder. Bu düzenleme öncelikle Sovyetler Birliği aitti. o yıllarda Sovyetler Birliği'nde ülkeden göç etmek sınırlamalar vardı. çekildikleri ve hiçbir güncel vardır edildiğinde 1985 sonrasında, söz konusu değişiklik anlamını yitirmiştir. Ancak, resmi olarak iptal edilmemiştir.

ilk yaptırımlar

Bunlar 1979 yılında Afganistan'a asker tanıtımıyla bağlantılı olarak Sovyetler Birliği'ne karşı ABD tarafından tanıtıldı, Amerikan yönetimi geliştirilmiştir "Carter Doktrini" (zaman isimlerin başkan yürürlükte olduğu gibi). Bu uluslararası arenada Sovyetler Birliği ve faaliyetleri hakkında siyasi ve ekonomik baskı çeşitli önlemler alındı. SSCB, Bilim Teknik ve Kültürel alışverişinin azalması halinde Özellikle, ambargo tahıl bulunmuştur. 1980 yılında, yabancı ülkelerin çoğunluğu Moskova'da Olimpiyatları boykot etti.

2009

Londra'da "yirmi" zirvesinde 1 Nisan Başkanı Dmitry Medvedev ve ABD Barack Obama kafa arasındaki ilk kişisel toplantıydı. liderler önümüzdeki dönemde işbirliğinin uluslararası ve ikili gündemde görüşlerini, hem de işin bir zamanlama ve öncelikleri alışverişinde bulundu. Toplantının sonuçlarına göre Cumhurbaşkanları ABD-Rus ilişkileri ve stratejik saldırı silahların daha da azaltılması konusundaki müzakerelerin genel çerçevesi için ortak açıklama yaptı.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.