FormasyonBilim

Chlamydomonas nivalis: yapısal özellikler, yaşam

Şaşırtıcı ve eşsiz tablolar bazen etrafımızdaki dünyada görülebilir. Örneğin, bazen halk arasında "karpuz kar" olarak bilinen bir renkli, estetik fenomen vardır. birçok bir sırdır kar, küçücük bedeni, Chlamydomonas neden olur.

Ve bu bilim adamları söyleyecektir?

Biz biyoloji açarsanız, Chlamydomonas nivalis denilen bilimde olduğu Chlamydomas kar görebilirsiniz. yosun ait olan bu bitki. pembe ve hatta kırmızı kar boyama rağmen, yeşil olarak sınıflandırılır.

mikroorganizma sadece taze suya, bu tek hücreli bitkiler aittir bulunmuştur. yeşil alg nedeniyle pigment yapısında varlığı, kırmızı karlı expanses üzerinde gelir gerçeği, "astaksantin" çağrısında bulundu. klorofil bilinen hatta öğrencileri - bunun yanı sıra, bitki yeşil pigment ve kapsar.

Ne zaman Chlamydomonas kar ırkları, "çiçek açan kar" bahsediyor. yüzeyler pembe güzel bir gölge elde ve doğa bir korku filmi görüntüleri yeniden sanki bazen şeytani kırmızı olur.

Chlamydomonas nivalis soğuk severler aittir. Bu alg - termofilik bir sayıda sınıfın tam tersi tek hücreli bitkiler.

sınıflandırma

Modern biyolojide Kelp aynı adı taşıyan ailesine ait, cins Chlamydomonas ile gerçekleştirilebilir. Bu da, "volvoxes" olarak anılacaktır prosedür, bir parçasıdır. Bu bitkilerin sınıfı nedeniyle organizmalarda bulunan pigment adını aldı, bu "Chlorophyceae" denir. bölünme seviyesi daha da - departmanı. Bitki yeşil algler aittir. Son olarak, bitki krallıktır.

güzel dağlar

sıfıra yakın sıcaklıklarda Chlamydomas kar büyük dağcıları ve kaşifler hisseder yana kadar kuzeye güzel resmi görmek için fırsat var.

Bu arada, pembe - sadece gölge dağlarda kar yüksek. odakları da bulunmaktadır:

 • mor;
 • kırmızı;
 • kahve;
 • sarımsı.

kar çiçeklenme nedeni - bu mikroskobik bitkiler yaşamaktadır.

çok güzel manzara soğuk korkmuyoruz sadece bu insanlar görmek, 4 derece Chlamydomas kar Dies.

Çoğu zaman muhteşem boyama pembe renk görülebilir:

 • Antarktika'daki;
 • Kafkasya'da.

Eğer üst tabakayı kaldırırsanız, içeride kar beyazı çıkıyor. Bunun nedeni bu sıradışı bitkinin yaşam özgünlüğünün olur - "Chlamydomas kar" Tabiat yosun - yalnızca yüzey tabakası.

Bu nasıl oluyor?

pembe pigment Birikim sadece bu yüzden değil ve dış koşulların etkisi altında. başlar Çiçeklenme havanın daha sıcak olduğu zaman. Kar örtüsü bitkinin normal durumda uykuda olduğunu, ancak güneş ısınmaya başladığında, üst tabaka çözülmüş ve üreme için en uygun koşullar edildi. 4 dereceyi sıcaklıkta Chlamydomas kar zaten öldürüldü çünkü Ama, biraz daha uzun sürer.

Doğru yerde doğru zamanda olmak, gezgin aktif ve yoğun minik algleri gözlemleyebiliriz. Pigment hızla birikir. Bu fenomen incelenmesi, araştırmacılar kar örnekleri aldı ve daha sonra erime sıcaklığına ısıtma ile bir mikroskop altında incelenmiştir. Su içinde yüksek hızda kırmızımsı hareketli parçalardan başlamak belirtilmelidir. Her biri - bu ayrı bir bitkidir.

bariz olmayan apaçık

Bugün, tırmanıcı, fiyatı, seferi üyesi karlı expanses arasında olmak, kanlı sanki, korkmuş veya bu fenomenin sürpriz değil, ama ondan önce nadir bir güzellik açtı hoşlanır. Ama her zaman değil, her şey sadece bu yüzden oldu.

Yakın zamana kadar, insanlar kırmızı kar gerçek sırdı. onunla ilişkili kaç efsane! Sadece bir süre önce, bilim adamları fenomen kökeni ne olduğunu buldum. Yosun Arktik ve Antarktika bulunmuştur. Ayrıca dağ sıraları geliştirilen koloni haline yüksek irtifalarda koşullarında iyi mikroorganizmaları hissetmek bulundu.

Günümüzde biyologlar zaten fantastik bir kar, orijinal, doğal olmayan renk verebilen yosun ve diğer organizmaların 140 türler vardı.

Yine sürpriz Doğa

bilim mikroskobik yosun tuttu zaman 4 dereceyi sıcaklıkta Chlamydomas kar zaten öldürüldü çünkü araştırmacılar, şaşırdık. Bu bitki her zamanki yosun tipik olmayan sıcaklıklarda varlığını mümkün olduğunu ortaya çıktı.

düşük sıcaklıkta bu canlıları sadece hayatta değil, aynı zamanda yeniden aktif bir metabolizma korumak olamaz ki bu güne kadar, bilim, kuramadı. gezegende benzer organizmalar değil ortaya çıktı dek.

Ve yapısı nedir?

Chlamydomonas kar nedir? nedeni yapısı monadın tipindeki bu temsilcisinin özellikleri yosun tek hücreli ait olduğunu. Vücut oluşur:

 • göz;
 • kontraktil koful.

hücre hareketi kamçılı sağladı.

Eşeysiz organizma, yani üreme nedeniyle mitospor olduğunu.

mikroskopik yosunlar oluşan glikoproteinleri örtün. bitkinin bir parçası olarak yalnızca bir fincan şekilli kloroplast vardır. Çekirdek aynı zamanda sadece bir tanesidir.

yaşam spesifikliği

Chlamydomonas'tır kaç cryophilic bitkilere aittir. Kar örtüsü bütün bir yıl boyunca süren nerede, orada yaşıyor. bir yıl boyunca büyüme mevsimi - sadece bir hafta, en büyük ısınmanın dönemi. bitki yetiştirme için erimiş kar suyu ihtiyacı vardır.

Chlamydomonas'tır çoğalabilirdi için, bir zigotu oluşturur. Yılın en onlar uykuda, ancak en kısa sürede hava rahat alır gibi, koloni gelişimini başlar. Şu anda, kar ve kızarıyor.

ilginç vakalar

1929 yılında meydana kamu durumda, büyük bir ilgi gördü. Sonra yosun geniş alanda yetiştirilen. Bu geçişte Bas gerçekleşti. koloni üç bin metre yükseklikte birkaç kilometrekarelik doldurdu.

Bir kez değil ilginç olayları gözlemlenen:

 • Kuzey Urallar'da;
 • Franz Josef Land;
 • Arctic;
 • Kamçatka.

Chlamydomonas 2015 yılında Hakasya'da büyüdüğü zaman Ünlü böyleydi. "Hakasya" onlar rezerv çalışanları keşfetti. Karpuz kar, Haziran ayında 20'li bildirildi. En güzel manzaralar bir gölün yanındaki, Şaman sırtın yakın açıldı. yaklaşık 1700 metre - deniz seviyesinden yükseklik.

Ve onlar başka ne vardır?

Chlamydomonas nivalis'den - sadece temsili cryophilic algler. Bunlar arasında da aittir:

 • diatomlar;
 • cyanoprokaryota.

Bütün bu türler arasında uyanma faktörlerinin ortak etkisi altında meydana gelir:

 • bolluğu eriyik su;
 • ortamda besinlerin kullanılabilirliği;
 • aydınlatma;
 • Çözünmüş gazların sıvı içinde bulunması.

Bu ilginç

Çiçekli bir alanda yakalanan kar tat denemek için bir arzusu yok birkaç yolcuları vardır. Ancak pek çok haklı olarak şüphe: ve zehirli değildir?

Bilim adamları güvenle karpuz ve kırmızı kar, bulunamadı İçinde özel bir şey deneyebilirsiniz söylerler. Ama başka türlü mide ile problem olacak, çok şey olamaz.

Uzayda Yosun

Çok dayanıklı bitki - biz deneyler sırasında cryophilic algleri öğrendim gibi. onlar karda vardır ve sıcaklıklarda sıfırda ve sıfırın, aslında, hayatta kalma oranı bile uzayda yüksek olduğu kalmayıp.

Kısa bir süre önce, mikro organizmaların bu tip ISS üzerinde çalışılmıştır. ulaşım için algler suyunu almak zorunda kaldı, ama bir gezegenin yörüngesinde nispeten rahat koşullar sağlayan, tepsiler yerleştirilir. Deney 450 gün sürdü. Geri gezegenin yüzeyine uzayda yaşayan sonra teslim Numuneler yakında normalde tanıdık bir ortamda yetiştirilen.

Şimdi bilim adamları yosun gibi stres koşullarına uyum başardık hangi mekanizmalarla ilgileniyor. Bu yönü üzerinde netlik insanlara uygulanabilir yöntemler geliştirmeye yardımcı olacağı bir olasılığı vardır. O öncelikle uçuş süresi yararlı olacağı varsayılmıştır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.