Sanat ve EğlenceSanat

Buryat süs eşyaları ve desenler ve anlamları

Birisi etnik süs olduğunu düşünebilir - bu keyfi sadece bir dizi olduğunu geometrik şekiller, yazarın hayal iradesiyle birlikte katıldı. Ama bu kadar değil. Aslında, süsleme elemanları - Bu belli anlayışı taşıyan ve ayrılmaz antik mitoloji ve halkın genel kültürüne bağlı olduğu eski yazıları benzemez. Bu makalede ele alınacak hiçbir şekilde bir istisna ve Buryat tasarımları, gereğidir. Ana karakterler, hem de resmin renk düzeni ve uygulama alanlarında öğreneceksiniz.

süs için fikirler Kaynakları

Buryat süs eşyaları ve desenler kendi ifade özelliklere sahip ve insanların inançlarını, yaşam tarzlarını ve hatta özelliklerini yansıtan doğal çevre, insanların çoğu nesiller yaşadığı. Örneğin, doğal olayları (yağmur, fırtına, rüzgar, güneş, ay, yıldızlar, gökkuşağı) ve hayvanlar Buryat mitolojisinde Tanrılığını simgeleyen çok popüler öğelerdir.

önce Budizm yayılmasına ortaya çıkan motifler içeren vardır. Düz çizgiler, zikzaklar, spiraller, kıvrık, çapraz, daire, elmas: süs eski elemanları geometrik şekiller bulunmaktadır.

Değerler genellikle doğurganlık ile ilişkili bulunmuştur Buryat süs desenleri, ifade edilir: çevreler güneş, ay ve yıldızlar, dalgalar ve zikzak temsil - gökyüzü, hava, bulutlar ve rüzgar. uyum içinde doğası, antik Buryatlar yaşadığı ile kendine özgü bir halk süsler oluşturmak için yiyecek verdi.

Yani süsler bulunuyor

Teknoloji uygulama ve süs bileşenleri kuşaktan kuşağa aktarılır. temel özellikleri basitlik ve çizgilerin berraklığı, karmaşık ve bileşimin özgünlük ve uygulandığı nesne şeklinde kombine model vardır. dini kullanma araçları, tılsımlar, giysi ve ayakkabı, koşum, oklar için kemer ve Kolçak, mobilya, mutfak eşyaları ve diğer ev eşyaları ile dekore Süsler. Uygulanan farklı yüzeylerde boyama: ahşap, kumaş, demirsiz ve metaller.

kürk botları, çorap, kollu geleneksel önlük yanı sıra şapka çeşitli: Buryat çok yaygın giyim üzerine süs olduğunu. Rakamlar genellikle sadece güzellik için değil, öncelikle kötü güçlerden korunması için uygulanır. İlginçtir ki, dikiş ve konfeksiyon dekorasyon her zaman terziler, kadınları yapan ve şapka tak kalıplarının imalatı ve uygulama erkeklerin bir ayrıcalık olarak kabul edildi.

Buryat temel desenleri ve anlamları

Araştırmacılar birkaç gruba çeşitli desen bölünmüş. Bunlardan en büyüğü - Doğal ve geometrik. Buna ek olarak, Tibet Budizmi semboller kullanıldığı sözde dini süsler vardır. Kural olarak, böyle bir model ibadet kullanılan tapınaklar ve nesneleri süslüyor.

doğal süsler

bukleler, boynuz, kaplumbağa kabukları: Doğal bitki ve hayvanları simgeleyen resimler içerebilir. En popüler motifler biri - eski halkının zenginliği anlamına gelen "koç boynuzu",, Hayvancılık yapan.

Genellikle 12 hayvan tasvir Oriental takvim olarak kullanılan sağlıklı isteklerine ve uzun ömürlü. Popüler stilize ejderha, fil, aslan, kaplumbağa.

Buryat süsler dahil ortak unsurlardan biri olan nilüfer çiçeği önemli sembol Budist kültürü olarak. Ayrıca ortak desenler "kelebek" (görüntünün yaklaşık 30 çeşit), "kuş" ve "balıksırtı".

Ayrıca doğal fenomenler (yangın, yağmur, rüzgar) ve uzay nesneleri (güneş, toprak, yıldız) stilize görüntülerin doğal süs bakın.

geometrik süs

çekiç (Alhan hee) klasik antik Yunan menderes desen anımsatan desenler Sözde. dünyanın sonsuz hareketi - Bu desen ibadet nesneler ve çok önemli şeyler, değeri uygulanmıştır.

Diğer popüler Buryat süsler montaj (ulzy), uzun ömürlü, mutluluk ve refah sembolü örgülü edilir. Bu sembol birçok varyasyonu vardır ve herhangi bir konuda yazdırılabilir. Bu nedenle, ana onun iyi dilek ifade edilmiştir.

Başka bir ortak model antik - gamalı haç (Huse). Bu kış ve ilişkili yaz gündönümü, dört kardinal noktaları veya dört elementin, hem de yeryüzünün etrafında güneşin hareketi. ulzy bir Budist sembolü gibi. güneşin hareketine boyunca yönlendirilir gamalı, iyi konsantrasyon ve enerji tılsımdan olarak kabul edildi.

çember (DUGUY hee) güneş diski barındıran ve aynı zamanda hareket ve sonsuzluk - özellikle önem Buryat kalıplarının temel unsuru ifade eder. Sık sık kollar, tılsımlar ve aile, aşiret baskılar üzerinde tasvir edilmiştir.

renk sembolizmi

Buryat süsler, desen ve semboller her zaman da önemini vardı belli renkler ile birlikte kullanılırlar. En önemli gök mavisi ve kabul mavi renk ilahi güçle ilişkili ve aynı zamanda sürekliliği ve sadakatli anlamına gelir. Beyaz - kutsallık, saflık ve mutluluk. Kırmızı - Yangın, ışık, sıcaklık, şifa, güzellik, sevinç ve aynı zamanda - mücadele, kuvvet, saldırganlık. Turuncu - gündoğumu, yeniden doğuş, gün doğumu sembolü. Yeşil - doğa, doğurganlık, yenilenme, büyüme, bensizliktir. Sarı (altın) - sonsuzluk güneş, majesteleri, güç,. Siyah - talihsizlik, hastalık, ölüm, tehlike, kötülük ile ilişkilidir üzücü ve talihsiz rengi. Çoğu zaman Buryat ustaların sanat ve zanaat eserlerinde beyaz, yeşil ve turuncu ile mavi, kırmızı ve sarı bir arada kullanılmıştır.

Buryat milli süs eşyaları ve desenler onun parlak, olağan dışı bir görünümü yanı sıra antik tarih ve derin sembolizm ile göz çekti.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.