BilgisayarlarYazılım

Boot.ini. Windows Boot dosyası

Çok az insan, tabii ki, sistem, insanları bulmak için hatta aynı menü, msconfig komutu bir başlangıç çizgisini gören garip bir boot.ini dosyası ne olduğunu düşünün. en bu dosyadır ve ne kullanılır bakalım.

OS boot.ini dosyası nedir

işletim sistemi yükleme - Birisi bilmiyorsa dosya boot.ini adını sahip olduğu Genellikle, tek bir amaç için hizmet vermektedir. Bilgisayarınızda birden fazla işletim sistemi kurmak için seçenekleri bulmak için bazen mümkündür (diğer tüm işletim sistemi, dosya indirme farklı adlandırılır olduğu gibi bu durumda biz, Windows ailesi »işletim sistemleri" bahsediyoruz ve farklı bir uzantıya sahip).

Prensip olarak, herhangi bir işletim sistemi için isimler önemli değildir. dosyasında işletim sistemini yüklemek için basit bir yol belirten gerçeği. Birkaç sistemleri yüklü değilse, yükleyici, boot.ini dosyasında belirtilen yapılandırmayı teklif birini veya başka OS indirecektir hangi çalışacaktır. Diğer ilginç bir gerçek dosya kendisi hem yöneticisi, arabulucu fırlatma işletim sistemleri olmasıdır.

dosyada depolanan bilgiler

Şimdi, Windows yükleme sorumludur bilgileri nelerin dikkate almak deneyin. dosyanın bir bilgisayar terminali veya dizüstü türüne Yalnızca bir işletim sistemi varsa standart versiyonda orada belirtilen standart metin ve komutlar varlığına azaltılabilir. Örneğin, dosya boot.ini XP-versiyonları içeriğini indirmek ve hizmet, Windows standart içeriği kullanır paketleri için.

Hatta çıplak gözle görülebileceği gibi, birkaç temel parametreler vardır. Onlar, tesadüfen vardır Windows'un kendisi farklı sürümleri için önyükleme dosyalarının tüm sürümlerinde kullanılabilir. Farklılıklar sadece orijinal sunucu sürümleri olarak oluşturulmuştur ve yerel bir ağda çalışacak şekilde tasarlanmıştır deşarj yükü Windows NT sistemlerinde, temel parametrelerinde gözlemlenebilir.

Her şeyden önce, zaman bekliyor - herhangi bir işletim sistemi, kural olarak, varsayılan olarak "30" değerine sahiptir zaman aşımı (cevap zaman aşımı). Başka bir deyişle, bu gecikme 30 saniyedir. Bazen bu parametrenin diğer değerleri bulabilirsiniz.

Örneğin, belirli bir değeri için "0" Önyükleme menüsü hiç görünmeyecektir ve süresiz ekranda "askıda" "1" parametresi değeri.

Parametre atanan değer «varsayılan C: \» (varsayılan karakteri ile belirtildiği gibi, genellikle sürücü C), işletim sisteminin başlangıç varsayılan olarak ayarlanır. Aynı sistem, daha doğrusu onun ana bileşenleri sürücünün kök «Camları» klasöründe bulunur.

Bilgisayarınızın "işletim sistemlerinin" birkaç tarafından kullanılırsa, bir parametre değiştirilebilir. Ve aynı Windows veya Linux bitişik olsun veya olmasın fark etmez. Dedikleri gibi çizgiler sadece onlar, aynı zamanda, kullanıcının seçim bu yollar reçete edilecektir.

Basit bir örnek iki sistem, diyelim ki, Windows Millennium ve Windows XP kullanmak olacaktır, dosya şöyle görünür:

[Önyükleyici]
Zaman aşımı = 30
default = C: \
[İşletim sistemi]
C: \ = "Windows Millennium Edition"
multi (0) disk (0) rdisk (0) partition (2) \ WINNT = "/> Professional

BIOS IDE sürücü türü, ESD veya SCSI bir tuzak yanı sıra yüklü işletim sisteminin yüklenmesi biri seçimi varsa «Çok» tipi komutları sadece kullanılmaktadır. tipi «rdisc satırları (0)" ya da «bölümü» pratik olarak her zaman bir sıfır değerine sahip olduğunu ve aslında, seçilen indirirken etmekte olup, bir kesme birden çok disk kontrol için kullanılabilir, ya da disk ya da mantıksal bölüm bir dizi sayısını gösterir edilemez olduğunu göstermektedir "işletim sistemleri" an.

dosya Konumu

Şimdi boot.ini dosyası olduğu hayati soruyu düşünün. İlk olarak, Windows NT işletim sistemi veya diğer versiyonları olsun, herhangi bir sistemde dosyayı kendisi bulmak için söylemek gerekir, o kadar kolay değildir. şey Dosyanın kendisi kullanıcının gözünden gizli olduğunu, bu yüzden değişmedi (Allah korusun) herhangi bir husus bu.

Ama deneyimli kullanıcılar öncelikle güvenlik amacıyla kesinlikle tüm dosya ve klasörleri gizli Windows geliştiricileri tam ekran modunu etkinleştirmek ve ancak o zaman istenilen dosya arayın gerektiğini biliyoruz. Prensip olarak, sıradan bir kullanıcı erişebilir. Bunu yapmak için, sadece bir geçiş hattı yoktur "Araçlar" menüsünü kullanın "Klasör Seçenekleri". menüye girdikten sonra, seçenek "Gizli dosya, klasör ve sürücüleri" (Windows 7 için belirtilen yol) bir kene koyarak sekmesi "Görünüm" kullanın.

Ancak o zaman öğrenebilirsiniz nerede boot.ini dosya ile tüm parametreler. Standart bir yerde - Ayrıca (o, "İşletim Sistemi" üzerinde yüklüyse elbette) kök diski «C», bu özelliklerine dikkat değer. Varsayılan olarak, nitelik "Salt Okunur". Bu onların alakasız tarafından kullanıcıya sadece yapılır ve bazen oldukça beklenmedik veya rasgele eylemler kaldırmak veya bilgisayarınızda yüklü herhangi sistemin başlatılması, imkansız olacağını böyle bir yol düzenleyemiyordu edilir.

Windows'un farklı versiyonları boot.ini dosyası

Gibi içerik ve saklanan Dosyanın kendisi, ilke olarak, fark etmez yer görmektedir. Sam boot.ini dosyası indirmek için ne bir seçim sunan, "işletim sistemleri" başlamadan önce bir bilgisayar sisteminin belleğe yüklenir şartlı başlatıcısı, bir türüdür.

Bu arada, bu şekilde çok var indir yöneticileri tam bir "Crush» Windows veya standart bir şekilde kaldırılamaz virüslerin varlığı durumunda kullandı. Bu virüs uygulamanın başlatılmasını bloke edildiğinde, en yükleme sistemi RAM ve sorgular, özellikle hafıza için olduğu gibi işlemci.

başlatıcı kullanılarak yükleniyor

açıkça görüldüğü gibi, bilgisayar terminali yüklü herhangi bir işletim sistemi yüklemek, herhangi bir sorun olmadan mümkündür. Örneğin, varsayılan sistem yüklemek için önyükleme dosyasında bir reçete yolunu kullanmak yeterlidir.

Sen aksi belirtilmediği öncelik yükleme "işletim sistemleri" istenen bölümün başka türde yapabilirsiniz. Uygun önyükleme istemcileri kurarken, genellikle denilen çizme-yöneticileri daha elde edebilirsiniz. Aslında (olması gerektiği gibi), onlar bile seçim sisteminin başlamadan önce başlar. Yani istediğiniz her şeyi seçebilir, oraya. Ayrıca, bu önyükleme yöneticileri Windows sistemleri, dosyalar önyükleme dosyasının içeriğinde düzenlemeler yaparak, otomatik olarak işlenir boot.ini.

Düzenleme dosyası

parametre değişikliklerini ve aynı Windows 7 sisteminde video dosyasını düzenlerken, (herhangi bir başka işletim sistemi gibi) boot.ini dosyası oldukça basit açılır. Bir sistem uzantısına sahip olduğunu görmek etmeyin, "Not Defteri" adlı herhangi bir "işletim sistemleri" nin olağan standart uygulamada açılabilir. Evet, bu doğru okumak. Dosya kendisi metin verilerini ve bu tür bilgileri işleme yeteneğine herhangi bir editör taşıyan içeriğine sahiptir. Daha sonra gerekli olan tek şey sadece orijinal biçiminde ve aynı yerde kaydedin.

Doğru, ilk orijinal dosyanın bir kopyasını oluşturmak için gereklidir. Bakım da yedeklerden alınmalıdır verilerin (yedek) sert bir disk görüntüsü bir işletim sistemi veya bir standarda noktası geri Windows'u.

Kaydet ve yeniden başlat

Tabii bile yüksek profesyonel düzeyde değişiklikler, hala yeniden başlatmadan etkili olmaz söylemek. Yeniden başlama önyükleme kesimi analizi ve işletim sistemini (bir veya daha fazla liste) başlayan sorumludur dosyanın yapılacaktır sonra.

Dikkat

açıkça görüldüğü gibi, bu tür değişikliklerin sıradan kullanıcı son derece dikkatli olmak gerekir. onlar bile değişiyor, OS boot.ini dosyası yüklenirken biliyorsanız o her durumda tavsiye edilmez. Bu uğraşan veya olabilir, ya da sistem yöneticileri "işletim sistemlerinin" ayarı önceden belirlenmiş parametreler ile köle bilgisayar terminalleri üzerinde OS yükleme nezaret hakkında çok şey biliyorum ileri düzey kullanıcılar.

Aslında bu tüm metin dosyası neredeyse çizme ana özelliği olduğunu biliyorsunuz anlaşılabilir. Tabii ki, yanlış uzaklaştırılması veya modifikasyon (bunu alabilirsiniz), bu tür şeylere düzenlemesini değil yine iyi, osobennoesli önceden oluşturulmamış noktası veya yedekleme veri veya sistem görüntüsünü geri de bazı çok ciddi sonuçlara yol açabilir varsaymak.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.