FormasyonBilim

Bobinin indüktans

Çok önemli pratik önemi özel bir durum , elektromanyetik indüksiyon olgusunun kendini endüktans denir. Bu nedenle, bu ortaya çıkan ve indüksiyon bobini bir akım, daha sonra aynı anda oluşturduğunda akımı arttıkça artar manyetik akı. manyetik akış bobini değişikliği ile neden elektromotor kuvveti (EMK), manyetik akı değişim hızı ile doğru orantılıdır.

Bu durumda iletken başlı başına bir elektromotor kuvvet uyguladığı yana, kendini indüksiyon denir. öz endüktans fenomeni elektrik devrelerinde zaman mekanik atalet tezahürü ile karşılaştırılır.

kendi manyetik akı değişikliklerin etkisi altında indüksiyon bobininde indüklenen bir elektromotris kuvvet kendini indüksiyon elektromotor kuvveti olarak adlandırılır.

Lenz yasasına göre, bütün büyüme esnasında manyetik akı bobinde bobin sarımları, kendine bağlı EMF karşı yönlendirilir nüfuz , elektromotor kuvvet kaynağı bu devresine dahil olan ve bobin devresindeki akım artışı karşı etki eder.

bobinde akım sabit bir değere ulaştığı zaman , manyetik akı değiştirme çıkar ve bobinde kendiliğinden meydana EMF sıfır olur.
bir kendi kendine indüksiyonu ile, elektromanyetik indüksiyon herhangi bir işlem olarak, indüklenen bir elektromotris kuvvet, manyetik akı akım, değiştirilir, üzerinden devre ile bağlantılı olan hız ile orantılıdır. mevcut değişiklikler (Ai / At), akışı oluşturmak hızına bobin orantılı demir yokluğunda manyetik akının büyüklüğü.

Bu durumda, bir iletken içinde ortaya çıkan kendi kendine indüksiyon elektromotor kuvvetinin büyüklüğü oranında olan akım değişimler ile orantılıdır.
Farklı şekillerde telleri ele alırsak, onlar sonuçlanan kendinden indüksiyon akımı, elektromotor kuvvet değişiminin aynı oranda sahip farklı olacaktır çıkıyor.

Biz bobin alıp sonra geçerli değişimin meydana geldiği aynı oranda sonra, bir sırayla germek için Dolayısıyla, eğer bobinin öz indüksiyon elektromotor kuvvet uzayacaktır. Bu, her bir güç hattı prinizyvaya bobin dönüşleri, tek bir döngü kat daha büyük bir sayı ile angaje olan kaynaklanmaktadır.

indüktans devre - mevcut zincirde değişir hızından arasındaki bağlantıyı tanımlayan ve bu kendi kendini indüksiyon EMF ortaya çıkan miktarı,.

L harfi ile bobinin indüktans edelim; akım, aşağıdaki formül ile ifade edilebilir değiştirildiği kendi kendine indüksiyon hızının elektromotor kuvveti bağımlılığı ise:

D = - L (Ai / At)

burada

u L = (ed.E ˖ birimleri. T) / (ed.I)

bu formülde varsayılırsa, At = 1 saniye, Ai = E 1 amper volt = 1, elde edilir:

u L = 1 (in ˖ san / çukur)

Bu birim, Henry (H) olarak adlandırılır.

dolayısıyla,

1 Gn = 1 (in ˖ sn / oyuk)

Bu yüzden, Henry - saniyede 1 amper akım değişikliği 1 volt eşit kendini indüksiyon elektromotor kuvveti uyaran bobinin indüktansıdır.
Henry mH (mH) ya da milyonda - - uH (uH) = küçük endüktanslar ölçülmesi için Henry binde kullanılır.

1 cm = 1000 uH indüktörle, santimetre endüktans - Buna ek olarak, sıklıkla kullanılır ve başka birim.

Böylece,

1 mH Mr = 1000 = 1,000,000 = 1,000,000,000 uH cm

bobinin endüktans, şekil ve boyutta olan sayısına bağlıdır. bobin öz endüktans sarım daha çok sayıda, daha fazla onun endüktans.

Aynı zamanda, kendi kendini endüktans, bobin endüktans artar ölçüde demir ya da başka bir manyetik malzemenin çekirdek içine verilmeden zaman.
elektrik akımı (Ai / At) değişim oranı, engellenmediği takdirde, arıza neden olacaktır büyük öz indüksiyon elektromotor kuvvet olabilir bu sargılar içinde çok yüksek olduğunda Büyük indüktans elektro anda jeneratör ve motorlar, açık devre sargılar var izolasyon sarılır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.