MaliSigorta

Rücu - Bu gereklilik sivil yasaya aykırıdır. Regressif gereklilik açıklama, özellikler ve teknik özellikler

Rücu - Finansal ve sigorta ekonomisi için geçerli olan bir hukuk normu. Çoğu zaman, bu kavram sivil takım elbise katılan avukatlar karşılaştı. organizasyonun kurulmuş kurallara göre, zararı telafi etmek, suçlu tazminat ödenen tazminat gelen sigortacı gereksinimlerinin rücu ve talep hakkını kullanabilirler. Böyle bir kural Art yatırılır. 1081 GKRF ve diğer düzenlemeler. Çoğu zaman, bu hak sigorta şirketi kullanmak kayıpları en aza indirmek için çalışıyor.

başvuru nedir

Bu kavram genellikle sigorta şirketlerinin, masrafların ödenmesi yönelik iddiaları bulunan ve kaza gibi iddiaların suçlu yöneliktir. Böyle bir kural ilk bankacılık ve finans sektöründe ortaya çıktı. Banka, buna göre banka zaten ödemeyi geçersiz yapmıştır edilir faturasının kişiye karşı rücu çağırdı. rücu Bölüm mahkemelerinde doğrudan eylemdir.

Nasıl rücu hakkına yapar

Rücu - Bu uygulamaya çalıştığını sigorta şirketinin, en çok yönlüdür. Bu durumda olası tazminat Boyutları sigorta ödemelerinin miktarı ile sınırlıdır. para ortaya konulan bu kural. Medenî Kanun st.1081 1. Buna ek olarak, sigorta şirketleri mahkemeye sigorta davaları veya dava dikkate alındığında, ortaya çıkan masrafların geri ödenmesini talep edebilir. İkinci durumda, madde iddianın tablosuna dahil edilmelidir.

Sigorta MTPL iddialar

geriletici talepler ortaya çıkması en sık varyantı - zorunlu trafik Trafik sigortası politikası kapsamında iddiaların bir sunum. Daha büyük bir olasılıkla sigortacı aşağıdaki durumlarda nakit ödeme talep edebilir:

  • mağdurun yaralanması veya ölümü kötü niyetli kaynaklanıyor ise. O özel yapılmış olsaydı Örneğin, isabet ve mahkemede kanıtlanmıştır, faili nakit ödeme talep etme bir fırsattır.
  • Hasar, alkollü ya da narkotik zehirlenme bir halde hareket eden bir kişinin nedeniyle sebep ise. Bu gerçeğin ispatı medosvidetelstvovaniya eylemleri hizmet edebilir. zehirlenme (veya ilaçlar) gerçeği tıbbi işçiler tarafından kanıtlanamamıştır eğer sigortacının Rücu tatmin edilemez. Bu eylemler durumda bağlı olan ve bir tarafı ya da başka bir kanıt olarak kullanılabilir.
  • bir kazada zarar herhangi bir zamanda bir aracı işletme hakkını sahip olmayan bir kişi tarafından neden oldu edin. Bu suçlunun Sürücü belgesi yok veya önceki trafik ihlalleri için bunun mahrum eğer sigorta şirketlerinin rücu talepleri, yasal olarak katı baz demektir.

rücu Diğer durumlar

Bir kaza meydana geldiğinde bu tazminat kasten kötüye vakalarında gerçek olamazdı. Ancak yasanın bu noktada yararlanmak için, sigorta şirketinin temsilcisi kaza faili aslında olay yerinden kaçtı kanıtlamak zorundadır. İdari raporu, mahkeme yeterli delil olmayacak böyle suçların gerçeğini kaydedildi. adminotvetstvennosti için sürücü getirme konusunda malzemeler dava verileri eklenmelidir. sigorta şirketinin temsilcisi gerçekler açıkça sürücü kasıtlı bir trafik kazası olay yerinden ayrıldı kanıtlamak sunmak zorundadır.

Sigorta sözleşmeye dayanarak Rücu

araba sigorta poliçeleri genellikle sigortalı aracın yönetimine başvuran kişilerin belirtilmiştir. Hasar tespit edilmişse, suçlu sözleşme MTPL sürüş kabul sürücü dahil değildir yüzüydü, sigorta şirketi rücu hakkı alır.

sigorta sözleşmesi kişilerin sayısını kısıtlayan bir hüküm sigortalı aracı kullanmak üzere yetki verilmesi halinde gereksinimi Bu tür büyük olasılıkla olacaktır. MTPL sözleşme gereksinim sebebi ile de sonuçlandırılması zorunludur. aşağıdaki gibi sigortalı aracın kullanımı esnasında sınırlamalar şunlardır:

  • Bu sigortalı araba idare etme hakkına sahip kişilerin bir listesini belirtir;
  • sigorta dönemi içinde araç kullanmak mümkün olduğu süreyi tayin;

Sigorta TC yönetimi için uygun kişilerin daireyi bir paragraf içeriyorsa, politikası bu aracı kullanmak üzere başvuran sürücülerin isimleri belirtilmelidir.

süre boyunca arabanın sınırlı kullanım vatandaşları için bu araç, belirli bir sezon boyunca kullanılabileceği anlamına gelir. Örneğin, konvertibl araçlar için yılın sınırlı sıcak zamanın kullanımını sınırlamak, ancak yalnızca kışın motosikletleri sigorta mantıklı. Organizasyonlar ve işletmeler de "mevsimsel" sigorta, sulanma uygulanan sigorta süresi, farklı mevsimlerde kar makinelerinin yararlanabilir.

bu şartlar ve koşullar aşarak bir sigortalı olay, bu kısıtlamaların reddedilebilir hangi ödeme göre, öğeleri listesinde yer almadığından dolayı, hakkı yoktur sigorta şirketi ödemeyi reddetme durumunda. Ama sigorta sözleşme koşullarını kırarak, sigortalı sürücü sigorta şirketinin bir başvuru iddiaları içine çalışan riski kendini ortaya çıkarır.

Muayeneler ve rücu istemler

Bizim mevzuat teknik muayene veren zaman damgasıyla bir sigorta poliçesi ve iktisap tarihleri mutabık değildir. Bu arada, 2012 yılında, yürürlüğe araç sahibinin kamu kargo muayene, yolcu taksi, kamyon, yolcu otobüsü ve diğer taşıma modları kendi zamanında geçit sağlaması gerekir bir maddeye geldi. Son kullanma tarihleri dolmuş tehtalonov sigortalı olayın gerçekleştiği bir zamanda ise, sigorta şirketi memnun olacak bu durumda CTP için dava ve rücu hakkına sahiptir.

Kılıflar rücu iddia tahrik

Özellikle, sigorta organizasyonu tazminat ödemesini talep etme hakkına sahiptir:

  • sigortalı olayın oluşma "suçlu" arabanın arıza olsaydı;
  • Bu fay operatör tarafından muayene tespit edilmişse, ama tanı kartta bu konuda bilgi yapılmamıştır.

sigortacı rücu yaparsa ne yapmalıyım

sigortacıların agrumentirovanno mahkemede itiraz edilebilir iddia olan eylemlerin bir algoritma göstermek için yararlıdır yüzden böyle bir durum, bir araba sahibi olmak gelebilir.

İlk aşamada sigorta şirketi rücu iddiaları sunma hakkı olup olmadığını öğrenmek için tavsiye edilir. Yazının önceki paragraflar okuduktan sonra öğrenmek mümkün.

Sen sigortacılar için taviz ve hemen rücu tazminat için onay vermesi gerekmez. mülkiyet veya sağlığa zarar verdiğini bir kaza ya da başka bir olay, mağdur perspektifle ve suçlu perspektifinden gösterilmelidir. iddia için ilk temeli kurban sigorta tazminat transferi olmalıdır. Böyle ödeme sigorta regresyon tüm talepler reddedildi ise güvenle reddedebilirsiniz.

Sadece kurbana sigorta ödeme transfer sırasında sigortacının rücu hakkı olduğunu unutmayın!

istem miktarı ve iddianın reçete

miktar sigorta ödemeleri tarafından yapılan gereksinimleri aşıyorsa davalı sigorta şirketi gereklerine itiraz edebilir. Yasaya göre, rücu miktarı sigorta ödemeleri gerçek miktarını aşmayacaktır. Aksi sigortacının rücu gereksinimleri otomatik olarak reddedilecektir - Ayrıca zamanaşımı süresi henüz sona olmadığından emin olun.

sigortacı sigorta tazminat ödeme yükümlülüğü yerine getirdiği zaman zamanaşımı başlangıcı olarak kabul edilebilir. dönemini dosyalama iddiaları henüz süresi dolmamış ise suçlu, sigortacı iddialarını rücu itiraz mümkün olmayacaktır.

Ve trafik kazasında suçlu kanıtlanmış tek regresyon için mahkeme olumlu bir karar için bir sigorta şirketi için umut neden verir unutmayın. Bir bireyin eylemleri sigortalı olayın ortaya çıkmasına yol açmıştır ise ama nedense kişi suçsuz bulundu, regresyon üzerindeki sigorta şirketinin tüm iddiaları herhangi bir katı neden yok.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.