FormasyonBilim

Anatomi - bu nedir? Bir bilim olarak Anatomi

İnsan yapısını, bileşimini, yaşam ve gezegen üzerindeki tüm canlıların etkileşim türlerinin yol anlamak onu insan uygarlığının gelişme yararına, kendi amaçları doğrultusunda bu bilgiyi kullanmak için yardımcı olur. Ve dünyada ilgi her zaman insanların doğasında oldu. ne bunlar ve neyin önemli olduğu gibi Hiç eski çağlardan beri, insanlar, organizmaları inşa anlamaya çalıştı.

zamanla kökenli ve biyoloji olarak bilim disiplini arasında en büyük popülerlik aldı nedeni budur. İlk başta sadece bitkiler, daha sonra hayvanlar, insan, mikrobiyel ilgili ve bu ufak yaratıklar içine bakmak için mümkün hale geldi nereye nihayet noktasına gelişiminde ulaştı. biyoloji oluşumu şimdi tüm entegre ve onun özünü teşkil bilimin birçok yan, kapalı bükülmüş doğru.

biyolojik bilimler

biyoloji içeren farklı bilimlerin bir dizi vardır. Onların sınıflandırma düşünün.

I. Genel Bilim

 1. Sistematiği.
 2. Morfoloji (anatomi, histoloji, sitoloji).
 3. Fizyoloji.
 4. evrim öğretimi.
 5. Biyocoğrafya.
 6. Ekoloji.
 7. Genetik.

II. karmaşık

 1. Parazitoloji.
 2. Hidrobiyoloji.
 3. Toprak bilimi.

III. özel fen

 1. Botanik.
 2. Zooloji.
 3. Antropoloji.

Biyolojik bilimler bölümünün Bu yöntem 1969 yılında bilim adamları BG Ioganzenom tarafından önerilmiştir ve bu güne kadar alaka kaybetmemiştir. Bu sınıflandırma hemen hemen bütün büyük disiplinleri kapsayan, ancak en modern - biyoteknoloji, biyokimya, gen ve hücre mühendisliği ve bazı tıp biliminin.

Anatomi ve ilgili disiplinler

En erken ve en önemli biyolojik disiplinler biri anatomisidir. İşte bu ve biz daha yakından bakmak.

Birincisi, soru ortaya çıkıyor: anatomi - bu nedir? o ne öğrendiniz? Cevap biraz formüle edilebilir. Ama Aşağıdakilerden özü.

Anatomi - organların ve organ sistemleri, bunların yapı ve fonksiyonunun şeklinin bilimi. Bu disiplin morfolojisinin bir dalıdır ve kendisinin iki çeşit oluşur:

 • Bitki anatomisi - yapı, şekil ve organların ve bitki canlıların dokularında konumu;
 • hayvanlar ve insanlar anatomisi - fauna hepsi aynı, sadece temsilcileri katıldı.

Anatomi ve diğer bilimler yakın işbirliği içinde olduğunu ve bu şaşırtıcı değildir. Size bulunduğu ve hangi işlevleri olan karaciğer, yapılır bilmiyorum eğer, karaciğer hücrelerinin moleküler yapısını incelemek zordur. Bu nedenle, bu disiplin biyolojik bilimler genel sisteminde çok önemli bir yere sahiptir.

Kendi başına, anatomi aşağıdaki çeşitleri ayrılır:

 • karşılaştırmalı;
 • sistematik;
 • yaş;
 • topografik;
 • plastik;
 • fonksiyonel;
 • Deneysel Morfoloji.

Her bölüm kendi hedeflerini ve çalışma, çalışmanın bir öznenin hedefi vardır ve biyolojide teorik bilgi birikimi çok büyük bir katkıda bulunuyor.

Amaçları ve bilim hedefleri

Anatomi - özellikle ne disiplin okuyor? yanıt için bu bilimin amaç ve hedeflere dönüyoruz.

Amaç: doğru teorik bilgi üretmek için, organ ve sistemler zaman içinde çevre faktörlerinin etkisi altında evrim ve dönüşüm sürecinde bunların oluşum insan gövde yapısı, şekil ve konum pratik deneysel çalışmalarla desteklenmektedir.

Hedef anatomisi ile bağlantılı olarak - bilim, aşağıdaki görevleri:

 1. evrimsel gelişim sürecinde vücudunun kişinin ve oluşumu aşamalarını inceleyin.
 2. organlar, sistemlerin yapısını dikkate alın ve yaşa bağlı değişikliklerin bir sonucu olarak değişim modellerini incelemek.
 3. koşulları ve gelişimi üzerine çevresel faktörlerin ve organların ve insan vücudunun sistemlerinin oluşumuna etkisini araştırmak.

"- Bunu ne Anatomy?" Böylece, soru için belirli ve tam cevap aldık ve biz bu bilim tarihini dikkate ilerleyebilir.

Bir bilim olarak anatomisinin geçmişi

Bir bilim olarak bu disiplin sadece XVIII yüzyılda kuruldu. Ancak, teorik bilgi, eski çağlarda Hipokrat, Aristo, Gerofil, Erasistratus ve diğerleri gibi büyük isimlerin eserleri sayesinde birikmeye başladı.

Daha tam olarak ve açıkça anatomi tablo olarak yaş için (insanın bilimi) evrim nasıl inceleyin.

Antik Yunan, Mısır, Pers ve Çin (460 gr M.Ö. - .. XIII yüzyıl) Ortaçağda ve Rönesans (XIII - XVIII yüzyıl) Modern ve çağdaş kez (XVIII - XXI yüzyıl)
1. "Ayurveda" (Hint kitap). Bazı insan organları, kas ve sinirlerin açıklamasını içerir. Ortaçağ'da başlangıcı anatomi bilgisi gelişiminde durgunluk ile karakterizedir. Bu kilise tarafından yasaklanmıştır olarak hiçbir şey okudu ve araştırılıyor. Ama XVII sonu - XVIII yüzyılın başında - Rönesans dönemi. Şu anda, bilim tarihinde bir kilometre taşı haline bir dizi etkinlik gözler önüne serilir. Bu süre oluşturulması ile karakterize edilir büyüteç cihazlar, küçük yapı ve mikroorganizmalar açmasına olanak tanır. tıbbi anatomi yoktur. insanlar da dahil canlı organizmaların, yeni inceleme yöntemlerinin oluşturulması. çalışmalar sadece organları olmayan bilim, ancak çalışmalarının ve yaşam oluşumu için tüm sistemin - Açıkça Ne anatomi kavramını tanımladı.
2. "Neytszin" (Çince kitap). Kalp açıklamaları, böbrekler, karaciğer ve diğer insan organlarını kapsar. 1. 1316 yılında İtalyan Mondino devletler ilk kitap öğretici yarattı anatomi o - insan organları ve hayatlarının bilimi. 1. Carl Baer (1792-1876 yıl) - bir insan yumurta oluşumunun mekanizmalarını inceleyen açılmış germ ve bu organların oluşumunun başlangıcı. O embriyogenesis insan embriyosunun hayvanların bazı dışsal işaretler de kurucu teori recapitulation (tekrarlama) oldu.
3. Mısırlı doktor lmhotep mumyalama için organları dayalı insan vücudunun parçaları inceledi. Tüm gözlemler açıklanan ve bu nedenle işini oluşturun. 2. 1473 g - yayınlanmış eserler ve Avicenna santigrat terimlerin anatomik ilk tıbbi sözlüğü üretti. 2. Zhan Batist Lamark Charles Darwin evrim teorisinin gelişimine büyük katkı yaptı. Darwin - insan türünün kökeni ve tarihsel gelişimin en yaygın teori yazarı.
4. Roman Gerofil ve onun ana iş "anatomist". O özellikle insan organlarının iç yapısını inceledi insan anatomisi gelişmesine büyük katkıda, bu disiplinin babası olarak adlandırılır. 3. disiplin gelişmesine özel katkı ustaca için doğru kasları, organları, iskeletin vücut parçaları zarisovyvaniya onun sanatsal yetenek kullanılan ressam Leonardo da Vinci'nin, tanıtıldı. O kasların çalışmasını ve yapılarını, çeşitli organları ve kemikleri yansıtan 600'den fazla, ayrı doğru ve net çizimler sahibi. 3. Louis Pasteur - parlak bir bilim adamı, bir kimyager, mikrobiyologolmak. O mikroorganizmaların katılımı olmadan Canlılığın kendiliğinden imkansızlığını kanıtlamak başardı. Ben bu gerçeği kanıtlamak için deneyler bir çok mikrobiyoloji babasıdır geçirdi. O da hastalıklara karşı aşı insanların ilk girişimleri geliştirdi.
5. Erasistratus (Yunanistan) da suçlu hukuk cesetlerin üzerine anatomisini inceledi. O Hipokrat, akışkanların doktrinini ileri sürülen insan vücudunu ve hastalıkları kontrol yalanlandı. O organların ve kasların bazı tanımladı. 4. Andreas Vezaly - bir doktor, bir araştırmacı, yaratıcının semitomnika anatomi. Zamanının anatomisinin büyük alimlerinden biri. Sadece gözlem ve deney tanınan tüm sonuçlar elde edilmiştir otopsi mezarlıklarda ve toplama kemikler. 4. Caspar Wolf - embriyogenezisin kurucusu, ana eğilimler ve talimatlar.
6. Klavdiy Galen - eserleri onu ayrıntılı sinir ve kas gibi vücudun yapısal parçalarının onlarca tarif 400 kaynaklarına aittir. Çalışmaları anatomi çalışmasında diğer insanlar için ilk öğretim materyalleri oldu. 5. Vilyam Garvey - damarları aracılığıyla kan dolaşımı ile ilgili fikirlerin gelişmesine çok değerli katkılar yaptı. kurucusu biyogenetik yasası, o bir yumurtadan tüm canlıların kökeni fikrini dile getirdi. 5. Luigi Galvani - Hayvansal kökenli canlıların dokularında sinir uyarılarının elektrik doğasını keşfetti ünlü fizikçi. elektrofizyoloji kurucusu.
7. Celsus - anatomi birçok tıp yönlerini kurucusu. damarlarının sıkılmasını, cerrahi ve bakım temellerini gördü. 6. Eustace - orta kulak ve dış atmosfere bağlayan (östaki) onun adını işitsel tüp, açın. o da böbreküstü bezleri keşfedilmesi ve açıklama aittir. Birçok tarif vücutlarını bitirmek ortak çalışması yerleştirildi, o mümkün değildi. 6. Peter I. tarafından tanıtılan Rusya'da anatomi ve tıp gelişmesine büyük bir katkı Ülkemizin bilim adamları bilimin önemli ve anlamlı buluşları bir dizi yapmak ve yoğun geliştirme fırsatı vermek başarmış hangi hızını ayarlamak odur. Kendisi kral yabancı işçilerin tecrübe devraldı. Rus Bilim Akademisi oluşturulması çok disiplinin gelişmesinde önemli olmuştur.
8. Pers hekim Ebu İbn Sina (Avicenna) - teorisini geliştirdiği insan vücudunun bütün eserleri sorumlu 4 ana organı: Kalp, testis, karaciğer, beyin. 7. Gabriele Fallop - Vesalius bir gözbebeği. kulak zarı, göz ve damak kaslarının, işitme organı unsurları: O vücudun küçük yapısal parçaların bir dizi tanım ve keşif sahibi. O kadın sünneti yapısının temellerini tanımladı. 7. Pirogov N. I. - olağanüstü bir cerrah, karşılaştırmalı anatomi kurucusu "buz anatomi" (çalışma ve karşılaştırma için dondurulmuş cesetlerin kesme adet) yönteminin buluş. Çalışmaları cerrahinin gelişmesi için temel oldu.
9. Yunan Empedokles ve Alcmaeon. kulağın ve vizyon organları ve onu çevreleyen sinirler hakkında bilgi gelişmesine katkıda bulunmuştur. 8. Thomas Willis - Bir doktor, insan hastalıklarının bir dizi yanı sıra insanların sinir sistemi detaylı bir muayene keşfi ile tanınır. 8. P. A. Zagorsky ve IV Buyalsky ilk geliştirilen ve öğrenciler için anatomi kitaplarını ve öğretim yardımcıları yayınladı.
10. Yunanlılar Anaxagoras ve Aristofanes. bağımsız bir şekilde, beyin ve kabuk incelenmiştir tarif görüldü. 9. Gleason. insan hastalıklarının çocukların daha dikkatli okudu yetkilileri nitelendiren ve. 9. P.F. Lesgaft - fonksiyonel anatomisi kurucusu. O okudu ve kaslar, kemikler, işlerini ve eklemlerin yapısı tanımladı.
11. Euripides ve Diogenes, portal ven görmek mümkün dolaşım sisteminin bazı işlerinin birçok diğer bölümlerini tanımladı. 10. Casparo Azelli. Ben bağırsak lenf damarlarının oldukça doğru bir tanım yaptı. Çaba Bir sürü dolaşım ve lenfatik sistem eylem hakkında fikir geliştirilmesi koymak. 10. V. N. Tonkov. O iskeleti çalışma X ışınları kullanımını önerdi. Bir disiplin olarak deneysel anatomi kurucusu.
12. Aristoteles. Ben bitkileri, hayvanları ve insanları okudu. O biyolojinin farklı alanlardan 400'den fazla eser yarattı. bütün canlı ruhun temeli kabul edilen o hayvan ve insan yapısında benzerlik dikkat çekti. 11. O anatomi gelişiminde önemli bir adım haline geldi ise : "Anatomik tiyatro" alenen cesetlerin otopsi. Böyle etkinliklerde tıp okumak isteyen izin verdi. Otopsi sırasında, gördüklerinden ortak bir tartışma yürüttük. anatomi temellerini öğrenmeye üzerinde olumlu etkisi olarak Kilise'nin parçası hoşgörü. 11. DA Zhdanov BI Lavrentiev, NM Jakubowicz dürtüleri yürütmek, yapı ve beynin mekanizmaları hakkındaki bilgilerinin gelişmesine büyük katkı sağladı.
13. Hipokrat - dört sürüş vücut sıvılarının fikrinin yazarı: kan, balgam, sarı safra ve siyah. O insanların ve hayvanların anatomi teolojik görüşlerini reddetmiştir. 12. I.I. Mechnikov - bağışıklık teorisinin yazar, fagositoz işleminin kaşifi. Bu alanda yaptığı çalışmalarla Nobel Ödülü.

Tabii ki, bu eserler anatomi gibi bilimlerin gelişmesinde büyük bir teorik ve pratik değere sahip adlarının tam listesi değildir.

Bugüne anatomisi nedir? Modern bilim adamları da onların defne dinlenme yoktur. Periyodik olarak çeşitli yapılarda ve işlevlerinin tüm yeni keşifler olur. Bu, bazı süreçleri hala adama anlaşılmaz demektir ve için çaba şeydir.

Haberleşme Anatomisi ve Fizyolojisi

Onlar birbirleriyle çok yakından anatomi ve fizyolojisine ilişkilidir. bilim gibi, onlar sadece belirli bir organ sisteminin yapısı, şekil, yapı ve işleyişi hakkında tam bilgi verebilir kombinasyon halinde bulunmaktadır. Bu, ilgili anatomik orada bilimler insanlar dahil olmak üzere bitki ve hayvan, fizyolojisi ile eşit etmektir.

Bu, insan vücudunun mekanizmalarının daha derin bir anlayış sağlayan çok önemli bir etkileşimdir. Yani, bunları düzgün yönetmek. Buna karşılık, bu veriler tıp için çok önemlidir. yakından arapsaçı iç içe olduğu iş parçacığı üzerinde çekerek, herhangi bir canlıya dair eşsiz ve eksiksiz bilgi alabilirsiniz - Neredeyse tüm biyolojik bilimler çıkıyor.

öğrenciler için Anatomi

Kurs programı lise öğrencileri için önemli konulardan biri anatomisidir. Bir sınıfta incelemeye başlar? Bir bilim olarak, sekizinci gelen öğretilir. Ancak insan vücudunun yapısı ve organlarının işleyişi ile ilgili ilk bilginin ilkokul zaten.

İlköğretimde konunun çalışma

soyut ve çocuklar için erişilebilir bir biçimde bazı anatomik kavramları açıklar rağmen Doğal olarak, disiplin okuyan, birinci sınıf ile başlamıyor. Örneğin, bir masada uygunsuz oturma omurga eğriliği yol açabilir. nerede omurga Genellikle bu yaşta, bütün çocuklar zaten biliyoruz. Bu dördüncü sınıf "gerçek" anatomisini başlar sadece oldu. 4 sınıfı - ilköğretimin zavershayushy aşaması. Çocuklar yeterince en temel anatomik süreçleri anlamak için öğrenmek için eğitilmiş. "Dış dünya" disiplin sırasında program tarafından sağlanan eğitim. Bebekler genel insan vücudundaki organların topografyasını, kendi adını ve bunların oluşturduğu sistemlerin adı verilmiştir. Ayrıca gerçekleştirilen fonksiyonlar üzerinde odaklanacak.

8. sınıf için Anatomi

en detaylı ve eksiksiz bir çalışma insan anatomisini eğitim orta aşamada. 8. Sınıf dikkatli konuların dikkate ve bu disiplinin hacminin bir yıl sürmektedir. Bu dönemde biz daha yüksek sinir aktivitesinin çocuk doğumu ile anatomi tarihi kadar her şeyi ve bitiş çalışma.

Çocuklar organ sistemlerine, bireysel bileşenlerin yapısı ve işleyişi hakkında tüm özelliklerini öğrenmek ve insanların gelişimine dış faktörlerin etkisi hakkında ayrıntılı bilgi sağlar. Bu evrim ve insan ırkının oluşumu sorunları ele alır. Bu da diğer bilimler ile karmaşık bir insan anatomisini incelemek vardır.

Öğretici "Sınıf 8. Anatomi" parlak disiplin her konuda, yüksek kaliteli ve bilginin erişilebilir sunumunu tasvir içerir. Buna ek olarak, kendisine elektronik yardımcıları, neredeyse bilim prospektif bir çalışma ekli. ders kitabı olarak öğrencilere çalışma kitaplarını, hem de öğretmenler için öğretim yardımcıları bir dizi yarattı.

Bu sayede biyolojisini (insan anatomisi) verir bilgiyi pekiştirmek kolaylaştırır. 8. Sınıf - sadece bir tanesi etkilenen anatomik soruları, ama ana bir.

sınıf 9 okulda çalışma konuları

Bazı okullarda, bu bilim daha sonraki bir zamanda alakalı - 9. sınıfta içinde açılabilir. Birçok kişi konunun karmaşıklığı nedeniyle iyi asimilasyon bu ergenlik, yetişkin çocuğun bilincinin oluşumunda bir dönemde meydana inanıyoruz.

Ancak, konunun daha önceki bir çalışmada etkili olmadığı az olduğunu aslında hiç şüphe yoktur. Sonuçta, öğrenciler ve biyoloji sunduğu bölümlerinin bir yeri vardır. 9. Sınıf "İnsan anatomisi" hücrelerin moleküler yapısı ve bir bütün olarak organizmanın evrim öğretimi gibi karmaşık konuları okuyan önceki aşamalarında geçer. Bu nedenle, hangi yaşta zor tabii anatomisini, incelemek için en iyi olduğunu söylemek. Anatomi - öncelikle insan vücudunun yapı ve fonksiyonlarını inceleyen bilim. Bu nedenle, pek mantıklı "rafa" çalışma geciktirmek için.

10. Sınıf ve anatomi

Daha önce (1980 öncesi), bu disiplin genellikle yalnızca lisede olmak oluştu. Bu eğitimin bir son aşaması anatomisini ortaya üzerindedir. 10 sınıf Bunun en uygun zaman olarak kabul edilmiştir.

Bugünün çocukları bilim ve teknoloji alanında yoğun dönüşümler çağında büyüyorlar. Onların bilinç, doldurulur onlar çok daha geliştirilmesi ve daha yetenekli hale geldi. Ayrıca, çalışma için malzemenin hacmi önemli ölçüde (geliştirilmiş) yöntemler ve öğretim teknikleri değiştirildi artmıştır. Bu nedenle, 8. sınıf anatomi çalışması devri onun mantıklı bir açıklama vardır ve negatif bir şey değildir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.