ÇirkinlikBahçıvanlık

Gladiolus: corms depolaması

Negatif sıcaklıklarda gladyum soğanları ölür, bu nedenle kış için kazılmaları gerekir ve bahar dikene kadar saklanırlar. Bu bitki yetiştirme teknolojisinde hasat, işleme, ardından kurutma ve saklama en önemli adımlardır. Doğru şekilde temizlendiğinde, kış mevsiminde dikim materyali kalitesine ve dolap depolamasına bağlıdır.

Gladiolus: bunun için depolama ve hazırlık

Corms, gladyol çiçek açmasından kırk gün sonra kazılır. Olgunlaşmayla olgunlaşmazlarsa, yani çiçek açan aşamayı geçmezlerse, önümüzdeki yıl yükselemezler. Bu nedenle temizlik aşamasında gladyol önceden hazırlanmalıdır. Hazırlama, solmaya zamanın olup olmadığına bakılmaksızın, saksıların tamamının kesilmesinden oluşur. Kararlı soğuk algınlığı gelmeden önce onları çıkarmak gereklidir. Dondurulmuş iki derece donma var, ancak yumrulara zarar vermezler, ancak daha şiddetli bir sıcaklık düşüşüyle malç ile kaplanmalıdır.

Depolama işlemi planlanmış olan Gladiolus belirli bir düzende kazılır. Öncelikle orta ve ileri çeşitleri araştırmalısınız, sonradan bunlar daha sonra gelir ve en yeni kazılar çocuklardan yetiştirilen kazılardır. Benzer kazma tarihleri olan çeşitlerle uğraşıyorsanız, karanlık ve lavanta-mavi çiçeklerle başlamak mantar hastalıklarına daha yatkındır olduğundan daha iyidir. Azot toprağı kazma işlemi, en azından sıcak ve kuru havalarda yapılır; çünkü çok nemli topraklarda, önümüzdeki üç yıl boyunca bu yerde çimlenebilecek çok sayıda çocuğunu kaybetmek mümkündür; bu da bitkilerin temiz ekimini tıkayacaktır. Halihazırda baskı altındaysanız hava koşullarından bağımsız olarak zamanında kazmanız gerekir.

Gladyolus, planladığınız deponuzda bir toprak ile birlikte bir kürekle dikkatlice poddevat yapmalısınız. Sonra film üzerinde dikkatlice çalkalanmalıdır, bu, yatakta çocukların saçılmasını önleyecektir. Bundan sonra, kenevirin yüksekliğinde 0.5-1 santimetre bırakarak gövdeden kurtulmak için budama makinesini kullanabilirsiniz. Yetişkin bitkilerde, ana ampul ve kökler derhal çıkarılmalıdır. Çocuklardan yetişen yumrelerde sadece kökleri budamak yeterlidir ve ekmeden önce tamamen çıkarılabilirler. Temizlendikten sonra, tüm ampuller dikkatle muayene edilmelidir ve hasta ve enfekte yakılmalıdır.

Depolama doğru hazırlığa bağlı olan Gladiolus, akan suda durulama işlemine tabi tutulmalı, 20-25 dakika potasyum permanganat çözeltisinde bekletilmelidir. Yumrular kurumuş olduktan sonra, iki ila üç hafta boyunca sıcak bir yerde (sıcaklık 25-35 santigrat derece olmalıdır) doğrudan kurumaya gönderilebilirler. Bundan sonra, kurutma işlemi 20-25 derece sıcaklıkta 4-6 hafta daha sürer. Kurumuş olmak için günde iki defa ampullerin karıştırılması gerekir.

Gladyolayı kışın nasıl saklayabilirim?

Kuruma, yumuşatıcıların durumunun kış mevsiminde olduğu gibi sonraki büyüme ve çiçeklenmeye dayandığı için hazırlamada önemli bir aşamadır. Kötü kurutulmuş ampuller fungal veya bakteriyel enfeksiyonlara yakalanabilir ve ölürler. Bu yüzden onları kurutmanın daha iyi olması nedeni budur. Kurumadan sonra, sınıflara göre torbalara veya kutulara yerleştirilmeleri gerekir, her paket üzerinde sınıf ve rengin belirtilmesi ve daha sonra serin ve kuru bir yerde, 3-7 derece sıcaklıkta depolamaya gönderilmesi gerekir . Bu koşullar karşılanmazsa, kök ve kök tüberkülolarının aktif büyümesi başlar.

Depolama esnasında, hastalıkların ortaya çıkışı için ekim malzemelerini aylık olarak gözden geçirmek faydalı olacaktır. Buzdolabında yer ayıracak az sayıda yumruna olduğu gibi, gladyolun dairede nasıl saklanacağı ile ilgili herhangi bir problem yaşamamanız gerekir .

Ertesi yıl tüm sağlıklı ampuller dikilir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.