Sanat ve EğlenceLiteratür

Analiz ve özet "Ne?" (Chernyshevsky NG)

roman "Ne yapmalı?" - - kitapta ilk kez Çernişevski'nin en ünlü eseri meydana İçin Cenevre'de 1867 yılında yayınlandı. Kitabın başlatanlar yeni sansür tarafından yasaklandı zaman Rusya'da Rus göçmenler olmuştur. 1863 yılında, ürünü "Çağdaş" dergisinde yayımlamak başarmıştır, ancak bazı fasıllar yakında yasaklandı bu odalar, basılmıştır. Ürün üzerlerinde silinmez bir etki yaptı bu yüzden el yazması nüsha olarak, - kulaktan kulağa birbirine geçmiş o yılların "Ne yapmalı?" Chernyshevsky gençlik ve roman özeti.

o bir şey yapmak mümkün mü

Yazar, kış 1862-1863 gg onun beğenilen roman yazdım., iken kale zindanlarında. yazının tarihi 4 Aralık tarihinde 14 Nisan'da görünür. yazının bireysel bölümleri sadece aşk hikayesi sansürcülerinden çalışıyoruz, ancak arsa görmeye başlamak Ocak 1863 itibaren nedeniyle, yeni yazdırmak için izin verdi. özetini konuşmadık o yılların nadir gençlik daire - Yakında işin derin anlamı Çarlık Rusya'nın yetkilileri söz konusu, sansürlemek ofisinden kaldırmak ancak bitti "Ne yapmalı?". Chernyshevsky onları taklit etme arzusu eseri "yeni insanlar" hakkında Rusları anlatmak sadece istedim, ama aynı zamanda onları neden olur. Ve yazarın çoğu çağdaşı kalplerinde onun cesur itiraz.

Geç XIX yüzyılın gençlik, Çernişevski'nin fikirler kendi hayatının bir program bir tür dönüştü. O yıllarda birçok soylu amelleri Hikayeleri bir zamanda neredeyse olağan günlük yaşam haline gelmiştir böylece sık görünmeye başladı. Birçok kişi aniden hareket edebiliyoruz olduğunu anlamışlardır.

net bir soru-cevap varlığı

işin ana fikri ve doğadaki iki kez devrimci - bireyin özgürlüğü, cinsiyetine bakılmaksızın. Bu yüzden romanın ana karakteri - Bir kadın, çünkü kadınların önceliği kendi oturma odasında sınırları ötesine geçmez o zaman. annesi ve yakın arkadaşlarının yaşamını Geriye baktığımda, Vera yakında eylemsizlik mutlak hatayı anlar ve hayatının merkezinde çalışacak karar verir: yeterince var olma fırsatı veren dürüst, yararlı. Dolayısıyla ahlak - birey özgürlüğü karşılamak ve düşünceler, ve fırsatlar şeyler yapmanın özgürlüktür. Ayrıca Vera Çernişevski'nin ömrü boyunca ifade etmeye çalıştık. "Ne?" Bölümünde By renkli bir resim yapımını aşamalı okuyucuları çizer "gerçek hayat". İşte uzak annesinden Vera ve bir iş açmaya karar verir, bu yüzden çiftliğin tüm üyeleri arasındaki tek eşitlik özgürlük onun idealleri ile tutarlı olacağını anlar, ama Kirsanov onu mutlak mutluluk kişisel mutluluk Lopukhov bağlıdır. Bireysel özgürlük yüksek ahlaki ilkelere bağlantı içerisindedir - tüm Çernişevski söyledi.

Onun karakterleri aracılığıyla yazarın kişiliğinin Özellikleri

onların yaratıcılarının edebi kopya bir tür - Ve yazarlar ve okuyucular, hem de her şeyi bilen eleştirmenler ana karakterleri işler görüşünde. kopyalarını tam değil bile, yazara ruhu içinde çok yakındır. Birinci şahısta "? Ne yapmalı?" roman ve yazarın anlatı - Geçerli karakteri. Hatta "ses-over" gibi onların pek bilinmeyen noktaları için karakterleri ve okuyucuları açıklar, onlarla savunarak ve sohbetteki diğer karakterler ile birlikte gelir.

Aynı zamanda, yazar kendi yazarların yeteneklerine okuyucunun şüphe etmek iletir, o 'bile dil kötü bir şey vardır' ve kesinlikle 'sanatsal yetenek' bir damla olmadığını söylüyor. Ama şüpheler inandırıcı olmayan okuyucu için, bu ne yapmalıyım', kendini Chernyshevsky yarattığı roman, inkar?". Vera ve diğer karakterler yaratmak mümkün olacaktır, yazar gerçek yetenek sahip olmayan böyle eşsiz bireysel nitelikleri, sahip, bu yüzden hassas ve çok yönlü boşalmış bulunmaktadır.

Yeni, ama çok farklı

Kahramanlar hayatımızda sıkıca kendilerini var gerçekdışı, varolmayan bir ince günün kategorisinden, yazarın görüşüne göre, bu olumlu "yeni insanlara" Chernyshevskogo. vasat bir kalabalık içinde çözünmesi için login, birisi ikna onları, birisi yenilemeye basın diğerleri - inatçı - tamamen, toplam kütlesinin dışarı itilen yabani otlar tarlasında gibi toplumun onları rahatlatma. açıkça tanınan ve ismi Çernişevski kendini tanımlamak için teşebbüs Sanatsal ütopya, - "Ne yapmalıyım". Özel kişi, radikal etraflarındaki dünyayı değiştirmek mümkün derin inancı, ama bunu nasıl kendisi için belirlemesi gerekir.

Onun roman Chernyshevsky "Babalar ve Çocuklar" Turgenyev aksine yaratılan, onun "yeni insanlar" alaycı ve rahatsız edici onun pozitifliği nihilist Bazarov benzemiyorsun. Ana görevlerinden uygulanmasında bu görüntülerin Kardinalite: uzun Chernyshevsky karakterler önce yok etmek, yaratmak, bir şeyler inşa etmek isterken eski dört bir yanından sizin gibi Turgenyev kahraman, yok etmek, yani onun "açık pozisyon" yaşadı.

XIX yüzyılın ortasında "yeni adam" oluşumu

büyük Rus yazarlarının Bu iki eser okuyucularına başladı ve XIX yüzyılın ikinci yarısında, işaret bir tür okololiteraturnoy kamu - karanlıkta bir ışık feneri. Ve Chernyshevsky ve Turgenyev yüksek sesle ülkede köklü değişiklikler yapabilir "yeni adam", toplumun özel bir ruh hali oluşumunda onun gerekliliği, varlığını ilan etti.

Okumak ve devrimci fikirlerin düzleminde "Ne yapmalı?" Çernişevski'nin özetini çevirirseniz, o yıllarda nüfusun ayrı parçanın beyinler derinden etkiledi, ürünün birçok alegorik özellikleri açıklamak kolay olacaktır. onun ikinci rüyasında Vera Pavlovna tarafından görülen, "onun gelin damat görüntü", bir "devrim" başka bir şey değildir - bu tür bir sonuç çalışma ve roman analiz etmek her yönden farklı yaş yazarlar yaşamış yapıldığını. Mecazi romanda bakılmaksızın animasyonlu olsun yada olmasın, hikaye diğer resimler ve işaretlenmiş.

rasyonel Egoizmin teori hakkında biraz

değişim için Desire, kendimiz için, aileleri için değil, aynı zamanda tüm roman boyunca tüm diğer koşular için sadece sadece. Bu kesinlikle "Babalar ve Oğulları" Turgenyev açıklanmaktadır kendi yararı, hesaplama teorisine benzer değildir. yoldaşı yazarlar ile pek çok yönden Chernyshevski herhangi bir kişinin, ancak makul hesaplamak ve mutluluk için tek tek yolunu belirlemek olmalıdır da sadece inancıyla, kabul eder. Ama aynı zamanda o sadece mutlu aynı insanlarla çevrili keyfini söylüyor. İki roman araziler arasındaki bu temel farkı: Chernyshevsky kahramanlar refahın herkes için, Turgenyev'in Bazarov başkalarına saygı duymadan kendi mutluluğunu yaratmak ilerlemek. Bunlar onun roman Chernyshevsky aracılığıyla bize daha yakın.

"Ne yapmalıyım?", Anketimizi verdiğimiz durumlarına göre analiz, sonuç Turgenyev en okuyucuları tarafından çok daha yakın olduğunu "Babalar ve Oğullar".

Konuyla ilgili çıkan Kısaca

Zaten okuyucuyu tespit edebildiği gibi, Roma Chernyshevskogo eline asla kim kahramanı işleri - Vera. hayatının sayesinde onun kişiliğinin oluşumu, erkekler dahil olmak üzere diğer onu ilişkileri, yazar romanın ana fikri ortaya koymaktadır. "Ne yapmalı?" Çernişevski'nin Özeti olmadan Ana karakterler ve hayatlarının ayrıntıları Bu özellikler bir kaç cümle ile gönderilebilir.

Vera Rozalskaya (aka Vera) oldukça zengin bir ailenin yaşıyor, ama evde herkes ona iğrenç olduğunu ve onun şüpheli faaliyetleri ve arkadaşları, bir şeyi düşünüyoruz ama söyleyerek ve yaparak birlikte anne başka bir şeydir. ailelerinden uzak olsun karar verdikten sonra, bizim kahraman bir iş bulmaya çalışır, ama bir evlilik ruhu Dmitriem Lopuhovym buna yakın bir ile kız özgürlüğü ve o hayalleri hangi yaşam biçimi verir. süre oldukça ilerici fikrin - Vera eşit tüm geliri seamstresses haklara sahip bir dikiş atölyesi yapar. Hatta kocasının gelen aklı ve cömertlik mahrum etmez Kirsanov hasta Lopukhov ile tımar ikna oldum ki kocasının yakın arkadaşı Aleksandru Kirsanovu, sevgi onun ani salgın, o stüdyo bırakmayın bırakmaz. , Eşi ve yakın arkadaşı, dulavratotu karşılıklı sevgi görünce intihar kendisine herhangi bir yükümlülükten Vera Pavlovna rahatlatmak evreleme. Vera Kirsanov evlenip ve bu oldukça mutlu olduğunu, ancak Lopuhov yeniden görünür hayatlarının bir kaç yıl sonra. Sadece farklı bir isim altında ve yeni bir karınla Ama. İki aile mahalle, birlikte çok zaman yerleşmek ve bu şekilde önde giden şartlara oldukça memnun.

Varlık bilinci belirler?

uzak yetiştirilen ve ona benzer koşullarda gündeme gelmiş yaşıtları, özelliklerinin doğa yasalarına dayanarak kişinin Vera Pavlovna oluşumu. Gençliğine rağmen, deneyim ve ilişkilerin eksikliği, karakter açıkça o hayatta ne istediğini biliyor. İyi bir evlilik ve aile sıradan bir anne olmak - bu onun için değil, tüm daha çok 14 yaş o ne kadar biliyordu ve anladı. O güzel dikti ve 16 yılda tüm aile elbise özel piyano dersleri vererek para kazanmaya başladı sağladı. Annesini evlenmek arzusu reddedilince tanıştı ve kendi işini yaratır - dikiş atölyesi. Güçlü bir karakter çalışmasının cesur eylemlerin klişe kırmak için hakkında "Ne?". Kendi açısından Chernyshevsky bilinç hangi bir kişi var olmak belirleyen popüler iddiasına bir açıklama verir. Tanımlar, ancak o karar yalnızca - ya da değil seçebilir veya kendi bulmak yolu takiben. Vera annesi ve onun yaşadığı ortama hazırlıklı şekilde, dışarı gitti ve kendi yolunu yarattı.

rüyalar ve gerçeklik alemlerine Arasında

Senin yolunu bulup onu takip anlamına gelmez belirleyin. rüyalar Arasında ve gerçeklik haline çevirmek çok büyük bir boşluktur. Birisi oraya üzerinden atlamak cesaret etmez ve birisi yumruk tüm vasiyetini toplar ve dalma olun. Yani roman Chernyshevsky büyüdü soruna yanıt "Ne?". Vera münferit aşamaları oluşumu analizi yerine, bir yazar tarafından okuyucu taşır. O hareketli etkinlikler gerçeklik sayesinde haline özgürlük kendi hayallerinin kahraman cisimleşmiş aracılığıyla tutar. Zor ama düz ve iyi gitti yol alalım. Ve bu Chernyshevsky onun kahraman gönderir, ancak aynı zamanda okuyucu yalnızca çalışmak size aziz hedefe ulaşmak anlıyorum sağlayan istenilen elde sağlar değil. Ne yazık ki, yazar herkes bu yolu seçer vurguluyor. Herkes değil.

rüyalar aracılığıyla gerçekliğin Yansıma

Oldukça alışılmadık bir şekilde onun romanını "Ne yapmalı?" Chernyshevsky yazdı. Romandaki toplam dört - - İmanın Rüyalar bunu gerçek olayları neden düşüncelerin derinlik ve özgünlük ortaya koyuyor. İlk rüyada kendisini kiler kurtulmuş görür. ona kaderi için kabul edilemez hazırlanmıştır kendi evinde, sembolizm bakımı Bu tür. başkalarının kurtuluş fikri sayesinde, kızlar Vera de öyle ve her terzi toplam gelirinin eşit pay aldığı kendi atölye yaratır.

İkinci ve üçüncü uyku farklı kişilerin varlığının düşünceleri ona ikinci evlilik ve hakkında ne düşündüğünü, hayatının farklı dönemlerinde eroin ele geçirmesi okuma, gerçek ve fantastik kir yoluyla okuyucuya (gelmişken, led asla) Verochkinogo günlüğü açıklamak evliliğin çok gereklilik. rüyalar yoluyla açıklanması - Çernişevski tarafından seçildi ürünün sunum uygun bir formu. "Ne yapmalıyım?" - yansıyan roman içeriğini rüyalar aracılığıyla, karakterler Rüyada ana aktörleri - Çernişevski'nin bu yeni formun bir uygulama layık bir örnek.

Parlak bir geleceğin idealler veya Vera Pavlovna dördüncü rüya

Geleceğin rüya - İlk üç uyku kahramanlarından tarihsel gerçekler, dördüncü rüya ile ilişkisini yansıtmaktadır edin. daha ayrıntılı olarak hatırlamak yeterli. Yani, farklı bir dünya Vera Pavlovna rüyası, inanılmaz ve harika. O güzel bir evde yaşayan mutlu bir sürü insan görür: fışkıran fıskiyeler ile dekore en şaşırtıcı görünümler, çevrili geniş ve lüks. İçinde hiç kimse hiç marjinal hissediyor - ortak bir sevinç, bir ortak refah, herkesin eşit vardır.

Bunlar Vera hayalleri vardır, bu gerçeği ve Chernyshevsky ( "Ben ne yapacağım?") Görmek istiyorum. Bildiğimiz gibi Düşler ve onlar, gerçeklik ve dünya hayallerinin ilişki, sadece roman yazarı olarak, kadın kahramanın iç dünyasını ortaya koyuyor. Ve onun yetersizlik, gerçekleşmeyen bir ütopya bu gerçeğin tam farkındalık yaratmak için, ancak kendileri için yaşamak ve çalışmak için hala gereklidir. Ve bu da Vera Pavlovna dördüncü hayalidir.

Ütopya ve öngörülebilir finali

Herkesin bildiği gibi, onun başlıca çalışma - roman "Ne yapmalı?" - hapsedilen ise Nikolay Çernişevski yazdı. Başka bir gerçeklik hayal, tamamen yeni bir şekilde gerçekliğin zindanlarında görerek, aile, toplum, özgürlük Yoksun, yazar kağıt üzerinde izah, ben bunun uygulanması inanmıyorum. "Yeni insanlar" Hiç şüphe bu Chernyshevski dünyayı değiştirmek mümkün olması. Ama şartlar yetkisi altında ne duracak, herkes ve herkes daha iyi bir yaşam layık - o da anladı.

roman biter? Kirsanovs ve Lopukhovs-Beaumont: İki gibi düşünen ailelerin Pastoral birlikteliği. Dünya küçük, soylu düşünceler ve erkeklerin işlerle dolu aktiviteler, oluşturun. Birçok topluluklar etrafında mutlu gibi mi? Hayır! Çernişevski cevabı gelecek için hayalleri değil midir? Kim, kimin istemiyoruz edeceğini, kendi mutlu ve mutlu bir dünya yaratmak istiyor - akışıyla gidecek.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.