FormasyonÖykü

1812 Yurtsever Savaşının ana savaşları: sonuçlar, tablo

1812 Vatansever Savaşı'nın ana savaşları, Rus birliklerinin düşman üzerindeki zaferini belirledi. Kampanya, Rus kuvvetleri tarafından ilk aşamada, Başkomutan Barclay de Tolly'nin stratejisiyle ve ikinci aşamada - Kutuzov'un güçlerini zayıflatmak için düşmanın ülkeye derinlemesine çekilmesi planıyla belirlendi. Başlangıçta Napolyon'un ordusu başarı ile yükseltildi: İncelenen yılın haziran ayında birlikleri beklenmedik bir şekilde Rus topraklarında bir istila başlattı. Bununla birlikte, ilk büyük mücadele, başlangıçta geriye çekilmesine rağmen düşmanı şiddetle zayıflatmayı başaran ulusal ordunun büyük potansiyelini zaten gösterdi.

Smolensk yakınlarındaki savaş

"1812 Yurtsever Savaşının ana savaşları" listesi, bu eski ve stratejik açıdan önemli kentteki muhaliflerin ilk ciddi çatışmasıyla başlamalı. 4 Ağustos'ta ilk Fransız kolordu duvarlara yaklaştı ve hareket halindeyken onlara saldırmaya çalıştı, ancak yakında önemli ölçüde kayıpla gerildi. Gün ortasında Fransız ana güçleri yaklaştı ve tahkimatların bombalanması başladı, ancak çok fazla acı çekmedi.

Günün sonunda şehre ek kuvvetler geldi. Komutan, düşmanları savaşta tüketmek ve Moskova yolunu kesmesine izin vermemek için kendisini hedef aldı. Savaşın ilk günü Ruslar kazandı, ancak ikinci gün Fransızlar duvarlara büyük bir bombardımana başladı ve şehir yakıldı. Düşman banliyöleri yakaladı. Bu şartlar altında, Barclay de Tolly orduyu korumak için geri çekilmesine emretti. Böylece, 1812 Vatansever Savaşı'nın ana savaşları Smolensk'in savunmasıyla başladı. Toplum ve güç, Rus birliklerinin geri çekilmesinden memnun değildi. Bu savaştan sonra İmparator Alexander, Orduda çok popüler olan Kutuzov'un komutanları atadı.

Borodino Savaşı'nın Başlangıcı

Bu savaş, Rusya'nın Napolyon'la olan en ünlü savaştı. 26 Ağustos'ta Moskova'ya 125 km. Mesafede bir köy meydana geldi. Savaş, değişen bir başarı ile 12 saat sürdü ve bu nedenle tarihteki en kanlı olaylardan biri olarak kabul edildi.

Okuldaki "1812 Yurtsever Savaşının ana savaşları" konusunu incelerken, çatışmanın ilerideki seyrini belirlediğinden, özellikle bu etkinliğe odaklanmalıyız. Fransızların ana darbe sol kanadında ve merkezde düştü. Köyü ele geçirmeyi başardılar, ancak burada savunmayı kıramadılar.

Savaşlar için savaş

İkinci güçlü etki Bagrationov toprak işlerinde meydana geldi. İlk saldırılar sırasında Fransızlar, büyük kayıplardan dolayı bir süre geri çekilmek zorunda kaldılar. Takviye aldıktan sonra, büyük bir bombardıman başlamışlardı. Rayevsky'nin aküsü ana darbeyi aldı. Ruslar bir dizi karşı saldırıya geçtiler, bunlardan birinde Marshal Murat'ın kendisi neredeyse yakalandı. Çalkalama şiddetli bir mücadeleydi, sürekli olarak elden eline geçtiler. Ana savaşları bu derlemenin konusu olan 1812 Vatansever Savaşı'nda sınırsız kahramanlık ve Rus askerlerinin cesareti gösterildi. Sekizinci saldırı sırasında bir elele kavga çıktı. Fransız birliklerinin topçu silahlarıyla takviye edilmesine rağmen, bu üstünlük Rusların yanına yaslandı. Trajik dava bu başarıyı geliştirmemize izin vermedi. Savaşın ortasında, çekirdeğin bir parçası, karşı saldırıyı yöneten Bagration'ı yaraladı. Sahadan atıldı, haberler Rus askerleri arasında hızla yayıldı ve bu onları moralsizleştirdi, sonra onları geri çekilmek için başladılar. Bundan sonra, General Konovnitsyn sifon bırakma emrini verdi.

Höyük için savaş

Rus ordusunun zaferinin nedenlerini anlamak için büyük önem , 1812 Vatansever Savaşı'nın ana savaşlarının nasıl geliştiğinin araştırılmasıdır . Ana olayları kısaca anlatmak için, Borodino yakınlarındaki savaşa dikkat etmeliyiz. Yıkamalardan çekildikten sonra, şiddetli dövüşler Utitsky höyüğüne döndü. Bu alanda Kutuzov, Bagration'un surlarına karşı saldırı sırasında düşmanın arkasından saldırmak olan bir pusu alayı düzenledi. Ancak, plan uygulanmadı. Ancak, sayısız saldırıdan sonra Ruslar hala höyüğü korudu ancak ordu Tuchkov komutanı öldürüldü.

Savaşın ileriki seyri ve sonuç

1812 Yurtsever Savaşı'nın nihai olarak Rus ordusunun başarısını garanti altına alan ana savaşları, ayrıntılı olarak incelenmelidir. Borodino Savaşı sırasında Kazan Kazan Uvarov ve Platov baskını düşmanın arka tarafında büyük bir rol oynamıştır. Bu çok yetenekli bir manevra, Fransızların saldırılarını yaklaşık iki saat erteledi.

Rayevsky'nin aküsü için çok şiddetli bir savaş açıldı . Güçlü yangın ve süregelen bir saldırıya rağmen, merkez konumlarını korudu ve Napoleon daha fazla hücumu terk etmek zorunda kaldı. Batı Avrupa tarihyazımında, Fransızlar Borodino savaşını kazandıkları görüşünde, bu bildiri çekincelerle kabul edildi. Modern ev biliminde, savaşın bir beraberlikle bittiği düşünülür, çünkü iki taraf da kendi amacına ulaşamadı.

Maloyaroslavetler Savaşı ve Berezina

Rus ordusunun becerisi, 1812 Vatansever Savaşı'nın ana savaşlarını gösterdi. Ana savaşların tablosu bu derlemede kronolojik sırayla sunulmuştur. 12 Ekim'de, Rus ordusunun genel bir savaşa hazır olduğunu gösteren Maloyaroslav bölgelerinde yeni bir savaş gerçekleşti.

Birkaç kez küçük kasaba düşmana verildi, ancak sonunda Napoleon çekilmek konusunda bir karar aldı çünkü kendisi neredeyse tutsaklığa düştü.

Bu manevra Kutuzov'un önemi fazla hesaplanamaz: güneydeki eyaletteki düşmana izin vermez ve onu, yıkılmış Smolensk yolu boyunca geri çekilmeye zorlar. Son büyük çatışma, Napolyon'un nehirden aceleyle ülkeden çekilmek zorunda kaldığı Kasım ayının sonunda gerçekleşti.

Bu çekilme sırasında Fransızlar büyük kayıplar yaşadı, ancak yine de imparator ordusunun savaşa hazır bölümlerini tutmayı başardı.

kronoloji

İki derste "1812 Vatansever Savaşı'nın ana savaşları" konusunun incelenmesi arzu edilir. Kısacası (aşağıdaki tabloda bu yazıda değinilmeyen bazı savaşlar gösterilmektedir), bu malzeme tarihlerde daha iyi özetlenmelidir.

Tarih (1812) olay
2 Ağustos Smolensk yakınlarındaki Rus ordularının birliği olan Kırmızı köyü altında savaşın
4-6 Ağustos Smolensk savaşı, Rus birliklerinin Moskova'ya çekilmesi
24 Ağustos Shevardinsky savaşı, kibir savunması
26 Ağustos Borodino savaşı, galibinin yokluğu
6 Ekim Tarptinski savaşı, Rus ordusunun saldırıya geçişi
12 Ekim Maloyaroslavların Muharebesi, Fransızların çekilmesi
22 Ekim Vyazma savaşı, Fransız ordusunun geri çekilişi
3-6 Kasım Kızıl Köyü Savaşı, Fransız birliklerinin yenilgisi
26-29 Kasım Berezina Nehri Savaşı, Napoleon'un ordusunun geri çekilişi

Böylece, 1812 Yurtsever Savaşı'nın savaşları, Rus ordusunun komutanlarının stratejik kabiliyetlerini ve Napolyon'un yenilmez ordusunda zafere ulaşan sıradan askerlerin cesaretini kanıtlıyor.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.