Kariyerİşe Alım

Ağaçkakan: gereksinimler, çalışma özellikleri

Ahşap feller sadece gerçek bir adamın edinebileceği bir meslektir. Bu çalışma, olağandışı fiziksel güç ve iyi honlanmış becerileri gerektirir. Ve erkekler için ilk özel zorluklar ortaya çıkmıyorsa, o zaman ikinci hakkında ne olacak? Bir testereyle çalışmanın temel becerilerini nereden öğrenebilirim? Ve bunları hakim olmak ne kadar zor?

Tarihe Gezi

İlk olarak, bu çok eski bir eser. Ormansızlaşma , insanlığın hayatta kalması için daima son derece gerekli olmuştur. Ahşap evler, tahkimatlar, köprüler, araçlar ve çok daha fazlasını yapmak için kullanıldı. Ve bu nedenle insanlar her zaman onlara bu kadar değerli bir kaynak sağlayacak olanlara ihtiyaç duyuyorlardı.

Doğal olarak, eskiden ağaçların kesilmesi bugün gördüğümüz şeylerden çok farklıydı. Sonuçta, o zaman bir emek aracı olarak taş ve bronz balta işi büyük ölçüde engelledi. İsa Mesih'in doğumundan sadece bir buçuk asır önce, ilk Yunanlılar ilk demir testeresini dövdüler.

Orman kesiminin modern görünüşü

Tarih konusuna devam edersek, ilk zincir testerenin yalnızca XX yüzyılın başında göründüğünü söyleyeceğiz. Ünlü Alman tasarım mühendisi Andreas Steele tarafından tasarlandı. Kayıtlara göre, 1926'da yeni bir buluş patentledi ve 1929'da ilk çalışma prototipini piyasaya sundu. Ve o zamandan beri ağaçların kesilmesi sadece bir baltayı sallamaktan daha fazlası haline geldi.

Üstelik, yeni binyılığın ortaya çıkışı ile bu süreç büyük ölçüde hızlandırılmıştır. Yeni otomatik testerelerin devreye sokulması, eşi benzeri görülmemiş verimlilikle kerestenin hasat edilmesini sağladı. Ağaçların yüklenmesi ve nakliyesi artık sadece makinelerin yardımı ile gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle, mevcut günlük kayıt cihazlarının yalnızca büyük güce ve dayanıklılığa sahip olmamaları, aynı zamanda tüm bu karmaşık mekanizmaları kullanabilmeleri gerekir.

Günlükçü mesleğine hızlı genel bakış

Bugün, feller gerçek bir profesyonel. Ağaçları nasıl görmeyi değil, aynı zamanda bütün çalışma sürecini akıllıca planlamayı da bilir. Ve bu çok önemlidir, çünkü bu durumda herhangi bir hata onarılamayacak sonuçlara götürebilir. Bu bağlamda, bu işçinin eylemlerini düzenleyen bir bütün kural ve kanunlar vardır.

Bu aynı zamanda, iş almak isteyen herkesin ön eğitimden geçmesi gerektiği anlamına gelir. Onun tamamlanmasının ardından, gelecekteki kereste istihkası, onun gelecekteki kaderini belirleyen tasdik işlemine tabi tutulur. Uygun belgelere sahip olmayan istihdamın kabul edilemez olduğuna ve acil durumlarda böyle bir ihmal kanun sıkılığına uygun olarak cezalandırıldığına dikkat edilmelidir.

"Kabuk" feller kerestesini nereden bulabilirim?

Anlamalıyız: Bu çok özel bir çalışma. Ağaç feller, işinin tüm inceliklerini bilen, hareketlerinin bir hesabını verebilir ve başkalarına dikkat edebilen bir kişidir. Doğal olarak, bu tür beceriler kendi başlarına ortaya çıkmaz. Fakat öğretmenler ve rehberler tarafından özel hazırlık kurslarında öğretilebilirler. Onlara erişmenin iki yolu vardır:

  • Öncelikle, bir meslek okulu veya bir ormancılık teknik okulunda tam zamanlı eğitim için başvuruda bulunabilirsiniz. Genellikle ormanın kesilmesine ilişkin ayrı dersler bulunmaktadır. Hiçbir şey yoksa, elektrikli testere ile uğraşma becerileri de ormancılık öğrencilerine öğretilir. Ancak, bu durumda, eğitim bir süre ertelenecek, çünkü aynı anda birçok mesleğe hakim olmanız gerekecek.
  • İkincisi, çoğu orman ilçe için hazırlık kursları var. Böylece, işte çalışmaya başladıktan sonra, stajyer hazırlık öncesi hazırlıklarını geçirir. O, işçiliğin temellerini öğretir, güvenliği anlatır ve tesadüfi uygulamada deneme fırsatı verir. Sonuç olarak, staj sona erdikten sonra sertifikayı geçer ve kereste fabrikasının sertifikalı bir "kabuğunu" alır.

Sertifika nasıl?

Bir uzmanın ve eserin becerileri nasıl değerlendirilir? Ağaç feller öncelikle yazılı bir sınav yapar. Tüm sorular üç geniş kategoriye ayrılmıştır: elektrikli testereler için teknik donanım, ahşap kesme yöntemleri ve güvenlik kuralları. Sınav bittikten sonra, komisyonun bir kaç tane daha sözlü soru sorma hakkı vardır.

Yazılı bölümünü yerleştirdikten sonra pratik becerilerinizi göstermeniz gerekecek. Örneğin, bir kişinin bir eğitim masasında bir yudum yapması veya düşen belirli bir ağacın yörüngesini hesaplaması istenebilir.

Ahşap feleklerin sıralaması

Yeni yasaya göre, yalnızca ECTS'ye (Tek Tarife-Yeterlilik El Kitabı) göre 6. nitelikli olanlar ağaç yetiştirmeye izin verilir. Ancak aynı zamanda, çalışanlar günlük sitesinde çok daha küçük bir sıra ile bulunabilirler. Ancak sadece yetenekleri ciddi derecede sınırlı olacak. Buna ek olarak, omuzlarında, sitenin hazırlanması, çöp toplama, düğümlerin kesilmesi ve atıkların yok edilmesi sıklıkla yalan söylüyor.

Doğal olarak, zamanla deşarj artabilir. Ancak, gelecekte, 6. kategorideki sınavı ilk seferden almanın, daha düşük bir not ile çalışmaktan çok daha karlı olması. Sonuçta, bu, yalnızca işçinin prestijine değil aylık maaşına da bağlı.

6. kategorideki kereste tokmağının görevleri

Bir ağaç kerpeteninin iş tanımı her zaman görevlerinin net bir listesini içerir. Ve bazı organizasyonlarda bu belge özel alt paragraflara sahip olsa da, özü sıklıkla aşağıdaki noktalara gelmektedir.

  1. Ağaç feller, devlet tarafından belirlenen standartlara göre ağaçları, çalılıkları ve küçük tahta ağaçlarını kesmekle yükümlüdür. Aynı kural, odun tedarikine, hammaddelerin sınıflandırılmasına ve odun atığının kullanımına ilişkindir.
  2. Birincil görevlerden biri, kesim için siteyi hazırlamaktır. Bu durumda lumberjacks, troller için iyi bir erişim sağlamak ve mümkün olduğu kadar her şeyi yapmalıdır.
  3. Ahşap tokmak her türlü zincirli testereyi idare edebilmeli, aynı zamanda teknik incelemelerini yapabilmelidir. Aynı zamanda, bir arıza veya parça bozulması tespit edildiyse, durumu tamirhanesine derhal bildirmelidir.
  4. Çalışma sırasında, günlükçü, yalnızca o değil, etrafındaki olayları gözlemlemeli, aynı zamanda diğer insanlar, teçhizat ve teçhizat da sahada. Bu nedenle, onları korumak için mümkün olan her şeyi yapmalıdır.
  5. Kayıt ekibinin çalışanları, forester'ın kaydettiği ağaçları kesmenin mümkün olduğunu her zaman hatırlamalıdır. Herhangi bir keyfilik tezahürü, kayıtçının tüm ekibine uygulanacak cezai yaptırımlara yol açacaktır.

Kereste sıyırıcısının şartları

Kereste işi, kaba fiziksel kuvvetin varlığını içerir. O olmadan en basit elektrikli testerenin ağırlığı en az 4.5 kg olduğundan, bir kişi ağaçları aşağıya indiremez. Aynı zamanda, çoğu ormancılık, emeğin verimliliğini arttırmaya izin verdikleri için, daha boyutsal modeller kullanmaktadır.

Buna ek olarak, ahşap kerpetenci pozisyonu için başvuran yasal yaş olmalıdır. Ve işe yerleştirmeden hemen önce, standart bir sağlık muayenesinden geçmek gerekecek. Ve sadece onayından sonra bir kişi bu pozisyonda onay verebilir.

Çalışmanın Faydaları

Başlıca avantaj, yüksek talep, işin karmaşıklığı nedeniyle haklı. Bu, özellikle günlüğün iyi geliştiği bölgeler için geçerlidir. Ahşap en önemli malzemelerden biri olduğu için bu mesleğin ilgisinin yakın gelecekte kaybolmaması da önemlidir.

Buna ek olarak, fellers oldukça iyi bir maaş alırsınız unutulmamalıdır. Rusya'daki maaşlarının ortalama endeksi aylık 35-40 bin ruble arasında değişmektedir. Kuzey'de iş hakkında konuşursak, bu rakam 1,5-2 kat artar.

Mesleğin dezavantajları

Her şeyden önce, birinin bu mesleğin insan sağlığını büyük ölçüde tükettiğini anlamaları gerekir. Elektrikli testereden gelen sabit titreşimler ellerin ve omuzların eklemlerini olumsuz yönde etkiler. Sırtın ve bacaklardaki yükden bahsetmiyorum bile.

Ayrıca, ağaç fellerinin işyerinde yaralanma riski her zaman vardır. Başarısız bir şekilde geri zıplayan orospular, kaçan bir zincir veya ayakkabıları delici keskin bir dalı olabilir. Ayrıca kesim sırasında insanlar öldüğünde bilinen durumlar da vardır. Çoğu durumda bu ihmalden kaynaklanır, ancak bazen her şeyin sorumluluğu ve koşulların basit bir birleştiği yerlerdir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.