Haberler ve ToplumÇevre

Orman açma

Bugün, insanlığın gezegeninin zenginliklerini barbarca kullandığı, yalnızca mümkün olan her şeyi almasının yanı sıra, geriye kalanları yok ettiği kimsenin bir sır değil.

Bu nedenle zamanımızda ormansızlaşma en önemli çevre sorunlarından biri haline gelmiştir. Her şeyden önce, eğer dünyanın "akciğerlerini" böyle bir oranda taciz etmeye devam edersek, çok yakında üzerinde tek bir ağaç kalmayacak.

Ve bize ne olacak? Sonuçta, ormanlar çevredeki atmosferi yalnızca ihtiyaç duyulan oksijenle zenginleştirmekle kalmaz aynı zamanda su döngüsünün ana itici gücüdür . Topraktan nemi alırlar ve daha sonra filtreleme ve temizleme atmosfere salınırlar, böylece nemi arttırırlar.

Ormansızlaşma nedeniyle oluşan hasar o kadar harika ki gezegeni küresel ısınmayla tehdit ediyor. Azalmalarıyla sera gazı miktarı artar.

Elbette, bir adam için ormanın muazzam ekonomik önemi. Ahşap yirmi bin'den fazla farklı ürünün imalatında kullanılır. Bu plastik ve sentetik kauçuk, alkol ve gübreler ve kağıt vb.

Bununla birlikte, ormanların yalnızca materyalistik açıdan değerlendirilmesi çok yanlış. İnsan hayatı, doğa olmadan imkansız olduğu için onsuz imkansızdır.

Ormansızlaşma sorunu, insanlık tarihi ile paralel olarak gelişir ve teknik ilerleme ilerledikçe, bir zamanlar çok yeşil olan gezegenimizin ormansızlaştırılması konusu daha keskinleşir. Ve altyapıların kademeli olarak geliştirilmesi - yollar, şehirler, tarım - bu süreci çok canlandırıyor.

Ormansızlaşma tarım için sadece hayati önem taşır, fakat aslında ilkel olarak doğaya büyük zarar verir, toprağı zenginleştirmek için ağaçlar yakar.

Geleneksel olarak, ormanlar üç gruba ayrılabilir.

Birincisi, sıhhi, su koruma ve sağlığı iyileştiren işlevleri yerine getirenleri, korunan alanlar, bir başka deyişle, en önemli ekolojik fonksiyonu taşıyor. Bu grubun ormansızlaştırılması kesinlikle yasaklanmıştır.

İkinci grup, sınırlı kullanımı olanları içerir. Ayrıca çevre için önemlidir ve gelişmiş altyapıya sahip yoğun nüfuslu bölgelerdedirler. Kesilen ağaçların zamanında restorasyonunu dikkatle izlerken kısmen kesilirler.

Üçüncü grup operasyonel ormanların tamamı kesilebilir ve yerine yeni fideler dikilmesi gerekiyor.

Rusya, kendi topraklarındaki ormanlara büyük oranda bağımlıdır. Endüstriyel ihtiyaçlar ve değerli ahşap hammaddelerine ek olarak, yüz çeşit meyve, meyve ve diğer bitkiler, yaklaşık 200 farklı tıbbi ve yenilebilir ağaç ve çalı türü ile mantardan daha fazlası var. Onlara göre, yaşayabileceğiniz çok sayıda oyun kuşu ve hayvanı ekleyebilirsiniz: Şevkli, sincaplı, sansar, kunduz, ağaç tostu, fıstığı, vb.

Bilim adamları, gezegenin tüm flora ve fauna türlerinin yaklaşık yüzde 80'inin tropikal ormanlarda olduğunu ve bunun bir kısmının hayati önem taşıyan birçok tıbbi maddenin vazgeçilmez unsurları olmasına rağmen, ekosistemin tahribine ve çok sayıda bitkinin yok olmasına neden olduğunu tahmin ediyorlar.

Yakın zamanda yayınlanan BM raporuna göre, dünya ormansızlaşma büyük bir oranda büyümeye devam ediyor. Her yıl 13 milyon hektarın üzerinde yeşil tarla yok edilir, sadece yarısı doludur. Ve bu, bir futbol sahası büyüklüğünde bir ormanın her gün gezegenin yüzünden kaybolduğu anlamına geliyor.

Her ne kadar birkaç yıl önce Asya'da yeşil tarlalar artmaya başladı, ancak ormansızlaşma sonuçlarının kendilerini hissettirdikleri görülüyor.

İnsanlık, geçmişinde, imkansız ve barbarca ormansızlaşma sonucunun ne olduğunu gösterecek çok üzücü örnekte öğrendi. Bir zamanlar yeşil ve canlı köşe, ansızın yaşamak imkansız olduğu cansız ve ıssız bir çöl haline dönüşebilir. Canlı bir örnek, Paskalya Adası'nda medeniyetin ölümüdür .

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.