MaliPara

2014 yılında Grivnası devalüasyon: ekonomisine ilişkin çıkarımlar

Grivnası Güz 2014'te başlayan - maidan aktif fazı. Ancak uzmanlar para sonbaharda tüm önkoşullar 2008-2009 krizinden beri çile nedeniyle ekonominin son derece kötü bir duruma 2013 yılı başından bu yana vardı görüşünde. Bu nedenle, ders Ukrayna Merkez Bankası döviz rezervleri satışları yapay olarak korunur.

Grivnası devalüasyon. Bu nedir?

Devalüasyon paranın değer kaybetmesi, orada ulusal para birimi fiyatı yani yabancı para ile ilgili olarak denk geldiği bir süreçtir.

Başka bir deyişle, Ukrayna Grivnası devalüasyonu - yabancı paralar karşısında döviz kurundaki düşüş.

Devalüasyon açık ve gizli olabilir. Eğer açtığınızda Merkez Bankası devalüasyon bu açıkladı ve nakit bozulma alışverişinde veya çekilme edilecek. gizli devlet ulusal para maliyetini düşürür zaman. Para çekilmeyen alışverişinde ve edilmez.

etkileri

Sonuçların devalüasyon pozitif veya negatif olabilir.

Pozitif standı arasında:

  • İç talepteki artış;
  • harcamaların uluslararası rezervlerinde azalma;
  • teşvik ihracat.

Ancak, olumsuz etkileri çok önemlidir. Aşağıdakilerden devalüasyon durumunda oluşur:

  • Yükselen enflasyon tetiklediği;
  • Bu ulusal para birimi cinsinden kamu güvenini sarsmaktadır;
  • fiyatlarındaki artış sonucu daralan ürünlerin ithalatı;
  • insanlar bankaların hesaplarından tüm paralarını geri çekmek eğilimindedir;
  • alım faaliyeti nedeniyle maaş ve emekli azaltılması düşürülür.

Ukrayna. Grivnası devalüasyon

Şubat 2014 yılında yirmi beş yüzde devalüasyon oldu. Bunun yerine bir dolar için sekiz Grivnası şimdi on vermek zorunda olduğu. Ve Mayıs ayında, Merkez Bankası rezervleri altı milyar Grivnası devalüasyon düştü olmasına rağmen yüzde ellisi olarak gerçekleşti.

Aynı zamanda, Ukrayna 17000000000 dolar ilk dilimi aldı. bu nedenle durma noktasına Grivnası devalüasyon. Bununla birlikte, durum kötüleşmeye devam etti. Donbas iç savaşı devam etti ve şirket bölgesinde göstermektedir kendilerini Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyeti Halk Cumhuriyeti ilan, Kiev vergi ödeme durduruldu içinde Kırım, Rusya'ya ilhak edildi.

Yani, Ağustos ayında, 2014 yılında Grivnası başka devalüasyon oldu. Hızı bir dolar ve on dört bir buçuk on iki Grivnası düştü. Merkez Bankası oranının eylemleri sayesinde biraz yumuşamış ve Ukrayna altın fonu seçimler zamanı gelince önce oniki Grivnası ve dolar başına doksan beş kuruş tutarında kaydedilir. Ancak, seçimlerden sonra, Ukrayna Grivnası için destek üzerinde, ders tekrar tereddüt edilir.

Hafta boyunca dolar, küçük bir Grivnası ile onaltı yükseldi ve Ukrayna (2014 yıl sonu) içinde Grivnası devalüasyon yüzde yüz olarak gerçekleşti.

Uluslararası Para Fonu

ekonomik durumun kötüleşmesi temel nedeni Uluslararası Para Ford'un tüm gereksinimleri benimsenmesidir. nüfusu panik neden gaz ve diğer faturalar için tarifeler, nüfusunu arttırarak IMF Kiev ücretsiz sabitleme oranına gitti kredileri alıyoruz. İnsanlar artık kendi hükümeti güven, bunlar mevduat hesapları ve toplu alım para para aldı.

Ekonomik Ukrayna'da kriz geçmişte meydana geldi. Geç doksanlı Rus kriz ülkeyi etkiledi ve 2008 yılında gelmiştir - Dünya. O yıllarda, Grivnası devalüasyon da gerçekleşti. Ancak devlet pes etmedi , döviz koridorunu 2014 yılında yapıldığı gibi.

Böyle bir tedbir ancak altın veya emtia tarafından desteklenen güçlü bir ekonomi ve ulusal para birimi, bir ülkede başarılı olabilir. Ukrayna durumda, ekonomi güvenilirlik ve stabilitesi ile karakterize edilir. Grivnası döviz satın almaya çalışacağını için - Uzmanlar defalarca Ulusal Bankası'ndan denetimi olmadan konu Grivnası sermaye akışını neden olacaktır görüşünü dile getirdiler.

Grivnası serbest bırakılması. etkileri

Öyle de oldu. Para mevduat alındı ve bankalara diğer fonlar tarafından verilen bu zamanda merkez bankası likidite sağlamak için. kur spekülatörleri kurşun başladı.

Ağustos ayında, Merkez Bankası bir yüz milyar Grivnası de, "Naftogaz Ukrayna" devlet tahvilleri satın aldı. para da fiyatlarda yeni bir sıçrama katkıda döviz, transfer edilmişti. Böylece Merkez Bankası, çatışma mekanizmalar olmadan, o biçimde büyümeye yardımcı oldu.

Buna ek olarak, ihraç şirketleri kursunda spekülasyon sürece mümkün alınan döviz tutmaya çalıştık. indirgenmiş Bunun sonucu olarak döviz kazancı.

İşadamları sermaye etkilemez olabilir yerel bankalara düzenleri kullanarak çeşitli, Ukrayna dışındaki yerleşim işlemleri yürütmek için çalıştık. Ve onlar yerleşim alınan para getirmek için çalıştı.

Aynı zamanda yatırım önemli ölçüde azalır. şöyle ya da böyle tarafından denenmiş Yatırımcılar para yatırım riskleri büyüktür öngörülemeyen ve alarm bölgesi, paralarını almaya. Hükümet istatistiklerine göre, yılın başından bu yana Ukrayna yatırım girişlerinin toplam miktarının yaklaşık yüzde yirmi olarak gerçekleşti doğrudan yatırımın bir milyar doların ait 1114 hundredths kaybetti.

Krizle mücadele önlemleri

tek bir ses olarak tüm uzmanlar Grivnası devalüasyon büyük ölçüde Grivnası ve sabit döviz kuru reddini açıklaması nedeniyle meydana geldiğini söylüyorlar. Ve yüzen kur reddi olacaktır paranın istikrar gelmesi yönündeki ilk adım ve sabit dönüş budur.

Genel bir anti-kriz olarak tedbirler spekülatif işlemleri, ihracat artışı, özellikle tarım sektörü minimize etmeye yönelik daha sıkı bir politika yürütmek önerdi. Ayrıca döviz ihalelerinde kaldırılması ve enflasyon tahminlerine faiz oranını yükseltmek için öneriler vardır.

Bazı Ukraynalı uzmanlar Merkez Bankası döviz krizi aşmak için gerekli tüm araçlara sahip olduğuna inanıyorum, ama nedense, onları kullanmayın. Ama, Merkez Bankası tarafından üstlenilen ağırlaştırılmış 2015 Grivnası çöküşü başında, oran bir dolar için otuz Grivnası varıldı neyse.

2014 yılında Grivnası devalüasyonu sonuçları

Ekonomi analisti Alexander Okhrimenko krizi sırasında belirtiyor ortalama maaş yaklaşık yüz dolar, ama elli kadar azaltılabilir. Sadece en aktif akım ortamında hayatta mümkün olacak. gerisi muhtaç hale gelecektir.

Yabancı para cinsinden kredi maliyetini artırır, çok az ya da hiç ödeme ödemek. Bu tür Grivnası devalüasyonu olarak ekonomi, bu hoş olmayan olgunun sonucudur. 2014 yılında, bankaların taze bir çözüm aldı - onlar satın daha fazla para satarken sözde kısa pozisyonlarını oluşmaya başladı. 2014 yılı sonu itibarıyla, kısa pozisyonları altı milyar dolar olarak gerçekleşti. Ama şimdi bir sonucu olarak bankalar otuz Grivnası dolara satın almak ve büyük kayıplara taşıyamaz.

durumu istikrara için, şeffaf politika banka refinansman Okhrimenko için teklif; tüm döviz hazine tahvilleri için üretmek ve altın rezervlerini artırmak için gelirleri kullanmak; serbest tevdiat üzerlerinde vergi oranlarını artırmak ve döviz piyasasında kısıtlamaları kaldırmaya ve.

Ukrayna yaklaşık 5-7 yıldır 2013 düzeyine dönmek mümkün olacak beklenmektedir. Ve değişiklikler sadece sorunlara sonra mümkün hale gelecektir ülkenin doğusunda.

Ukrayna'da Yatırımcılar daha çok kendi oligarşi vardır. Onlar güç ve özellik için kendi aralarında mücadele. Bu nedenle, dış yatırım sonra gelecek, ne zaman aralarındaki savaşın sonu.

Ukraynalı sorunların özü

Düşen Grivnası dahil olmak üzere tüm sorunlar, bu Donbas savaşı hurdahaş karar verildi. Ancak, birkaç ay boyunca, en azından ismen ateşkes çalışır ve Grivnası gelecek sonbahar zirveye ulaştı. Ve iyileşme beklenmemektedir.

Açıkçası, yetersizlik savaşını yazmaya çalışıyorum ekonomik sorunlarını çözmek için. Donbas ile uzlaşması için bir isteksizlik yeni üretir ve Ukrayna problemler (ekonomik dahil) eskileri şiddetlenir.

bulgular

Savaş oligarşi ülkeyi yok eder. Ama en kötü şey - Ukrayna güneydoğusundaki savaş kitlesel kayıplara sebep olması. Salt ekonomik doğada ekonomik sorunları çözmek için ve politik bileşeni ile dokunmayın imkansızdır. Şimdi Ukrayna'da çok önemli bir rol oynuyor. güneydoğudaki durumun halli itibaren ülkenin geleceği kaderi bağlıdır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.